hovädzí dobytok.
Každý prepravca zvierat msuí absolvovať školenie, na základe ktorého im regionálna veterinárna a potravinová správa príslušná k miestu výkonu činnosti vydá preukaz o odbornej spôsobilosti na prepravu zvierat. Pred časom sa takéto školenie pre vodičov, dopravcov a majiteľov prepravných firiem konalo v Inštitúte vzdelávania veterinárnych lekárov (IVVL). "Certifikát je povinný od 15. apríla. My sme v minulom roku urobili 6 školení na získanie osvedčenia a teraz robíme ďalšie," informoval nás riaditeľ IVVL Jozef Pokorný.
Témou školenia je ochrana zvierat pri preprave. Práve dlhšia preprava je pre zvieratá veľmi náročná a prepravca musí dbať na biologické potreby zvierat, aby netrpeli stresom alebo cestou neuhynuli. Pri nehygienickej doprave totiž môže vzniknúť aj riziko nákazy. Problémy pri dlhších cestách už boli mnohokrát medializované. Zvlášť otrasné boli zábery z cesty nemeckého dobytka do Turecka pred niekoľkými rokmi. Vtedy do cieľa cesty dorazili značne dehydrované, vyčerpané a vystresované zvieratá. Boli v nákladných autách, kde stáli a ležali vo svojich výkaloch. Nečudo, že z tohto stáda už bolo niekoľko kusov mŕtvych. Tie, ktoré ešte žili, ale nevládali stáť na vlastných nohách, sa robotníci v cieľovom meste snažili primäť k životu elektrickými šokmi. Podľa slov J. Pokorného, takéto prípady sa u nás našťastie nestávajú. "Preprava musí byť čo najšetrnejšia. Podrobnosti o ochrane zvierat pri preprave stanovuje Nariadenie vlády SR č. 302/2003 Z. z."
Prepravcom tento zákon vysvetlil odborný gestor Roman Matejčík zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR v Bratislave: "Zvieratá musia byť ušetrené zbytočnej bolesti a stresu. Všetky tieto faktory totiž vplývajú aj na kvalitu mäsa. Pri cestách dlhších ako 8 hodín je potrebné pravidelné napájanie. Autá musia mať zásobníky vody. Ale keď sa prevážajú napríklad ošípané dlhšie ako 8 hodín, musia mať prístup k vode nepretržite. Taktiež jazda musí byť šetrná a plynulá. A to je práve najčastejšia, ale nevedomá chyba šoférov - že jazdia nešetrne. Preto sa do budúcnosti uvažuje, že sa stanoví maximálna rýchlosť pri preprave zvierat. Ďalšou, ale to už vedomou chybou sa častokrát dopúšťajú samotní majitelia prepravných firiem. Zákon presne stanovuje, koľko zvierat v tom-ktorom priestore môžu odviezť. Oni mnohokrát ten počet zvýšia o jeden až niekoľko kusov. Samozrejme, robíme kontroly, a keď sa niekto dopustí porušenia nariadenia o preprave zvierat, môže dostať pokutu na mieste do 10-tisíc korún. Podľa závažnosti previnenia však sa toto môže riešiť aj v priestupkovom konaní a zároveň hrozí aj odobratie licencie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári