Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí
V piatok 8. apríla 2005 sa v meste Podolínec uskutočnila dobrovoľná verejná zbierka Dňa narcisov pod názvom "Dobrých ľudí sa všade veľa zmestí", ktorú už po deviatykrát organizovala Liga proti rakovine Slovenskej republiky, ktorej prezidentkou je MUDr. Eva Siracká, DrCSc.
V tomto roku spoluorganizátorom v meste Podolínec bola firma TOMAK s.r.o. zastúpená Emilom Tomečkom. Do akcie sa zapojili inštitúcie pôsobiace v našom meste, ako sú SOU sv.Klementa Hofbauera, ZŠ s MŠ Podolínec a Lomnička, predajne potravín Juraja Galajdu, Petra Smandru, COOP Jednota a predajňa AGRO-MILK.
Finančná čiastka, ktorá bola v tento deň verejnej zbierky vyzbieraná činila 9 710Sk. Spoluorganizátori a Marta Simoníková by osobitne chceli poďakovať žiakom SOU sv.Klementa Hofbauera, ktorí venovali svoj čas na túto dobrovoľnú činnosť (viď foto). Poďakovanie patrí aj všetkým vymenovaným organizáciám, pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom škôl, pracovníkom predajní, v ktorých boli umiestnené po celý deň pokladničky s logom Ligy proti rakovine. Ďakujeme primátorovi mesta Ing.Marhevkovi a pracovníkom mestského úradu za spoluprácu a mediálnu podporu tejto akcie. Naše najväčšie poďakovanie patrí všetkým občanom mesta, ktorí sa zúčastnili verejnej zbierky, prispeli finančným darom a vyjadrili tak spolupatričnosť tým, že po celý deň nosili pripnutý žltý narcis.
Marta SIMONÍKOVÁ, Podolínec
Niečo o korupcii
Korupcia v našej spoločnosti z roka na rok stúpa a stala sa, žiaľ, normálnou, bežnou súčasťou každodenného života. Čím väčšiu hodnotu majú peniaze, tým viac sa darí prekvitať korupcii. Denne sa presviedčame o tom, že ošetrenie, či hocijaká, čo i len desaťminútová návšteva u lekára môže stáť babičku s paličkou aj polovicu dôchodku. O korupcii medzi podnikateľmi sa nám, radovým občanom ani len nesníva. Možno je to tak lepšie.
Týmto príspevkom nechcem ani nemôžem riešiť tento problém. Dnes je vari každému jasné, že čím viac sa všetko točí okolo peňazí, čím viac si novodobí otrokári prispôsobujú zákony svojim potrebám, čím viac si zvyšujú svoje bezprácne nadobudnuté, (čiže) ukradnuté miliónové zisky, tým väčší priestor pre korupciu vzniká.
Média dlhodobo informujú o tom, ktorých oblastí sa korupcia najviac týka. "Rebríček" vedú oblasti, ako sú štátna správa, politici, podnikatelia, zdravotníctvo a školstvo. Spomínaná štatistika ma zaujala aj v denníku SME. Podľa nej patrí školstvo medzi najviac skorumpované odvetvia. Potiaľ by to mohlo byť štatisticky v poriadku. V poriadku už však nie je, ak sa nespomenie konkrétna oblasť školstva, resp. základné, stredné, či vysoké školstvo. A tu je, milí štatisti, pravdepodobne obrovský rozdiel.
Verejne vyhlasujem, že som počas svojej dvadsaťročnej praxe učiteľstva v základnej škole nikdy nedostal úplatok, a ani nikto mi ho nikdy nedával a ani keby mi ho dával, nikdy by som ho neprijal. Prijal som však od mnohých vďačných rodičov úprimné poďakovania, kvety, či slová vďaky. Ale tomu, o čom píšem teraz, asi všetci nerozumieme. Peniazom však rozumieme takmer všetci.
Na záver chcem povedať, že určite nie som sám a že u nás na Slovensku je veľká väčšina učiteľov, ktorí s korupciou nikdy nič nemali, nemajú a som presvedčený, že ani nebudú mať. Byť učiteľom nie je o peniazoch ani o ziskoch. A byť učiteľom v základnej škole, to už vôbec nie. Vieme však všetci, o čom som písal?
Mgr. Vladimír BURÍK, Spišská Nová Ves
Aj folkloristi sa snažia o stále zdokonaľovanie
Ako je známe, východné Slovensko a najmä zemplínsky región je klenotnicou folklórneho bohatstva a nevyčerpateľnou studnicou toho, čo nám zanechali naši dedovia a babičky. Asi najlepšie to vidno v pestrom bohatstve ľudových tancov, ktoré sa odovzdávajú z pokolenia na pokolenie - aj v treťom tisícročí. Najdôležitejším nositeľom tejto tradície zostávajú folklórne skupiny a súbory, ktoré pôsobia v rôznych častiach Zemplína. Pravdaže, ako iné druhy umenia, aj tanec si vyžaduje neustále zdokonaľovanie tak po technickej ako aj umeleckej stránke. Samotné tanečné umenie závisí od choreografického spracovania, hudobného sprievodu, ako aj interpretácie. A práve naplnenie posledného bodu závisí od vedúcich folklórnych telies a ich ochoty a možností samostatného vzdelávania sa.
V tomto smere bolo veľkým prínosom cyklické školenie, ktoré v priebehu februára, marca a apríla pripravilo Regionálne osvetové stredisko v Trebišove pre vedúcich detských folklórnych súborov. Ako jeden z nich sa chcem aj touto cestou poďakovať umeleckému vedúcemu michalovského súboru Zemplín Milanovi Hvižďákovi a tanečnému pedagógovi súboru Petrovi Cicákovi. Myslím, že všetci absolventi školenia sú presvedčení, že školenie takéhoto typu je pre nás potrebné, aby sa v našom vzácnom regióne pracovalo s detským folklórom nielen veľa a v dostatočnom rozsahu, ale aj odborne. Práve to totiž prinesie ovocie - zvýšená latka úrovne pedagogického procesu sa totiž automaticky odrazí na úrovni všetkých typov vystúpení, cez ktoré sa snažíme súčasníkom tlmočiť vzácny odkaz našich predkov.
Michal HOSPODÁR, vedúci DFS Žipovčanka
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári