sporadicky vytvárajú pôdu na to, aby sa so svojimi myšlienkami, snami, či pokusmi pracovať rôznymi výtvarnými technikami mohli podeliť s verejnosťou. Neraz sa práve na takýchto amatérskych výstavách postupne rodia umelci, ktorí neskôr získajú akademický titul.
Aj Podduklianske osvetové stredisko (POS) vo Svidníku je jedným z tých, ktoré pravidelne organizuje okresné súťaže spojené s výstavou. Každý druhý rok sú spoločné s okresom Stropkov, ale práve tento ich organizujú osobitne. "Tento ročník je zastúpený menším počtom autorov, ale úroveň je kvalitatívne vyššia možno aj preto, že ide prevažne o mladých ľudí. V technikách prevláda maľba, grafika a kresba a kedysi veľmi pestré úžitkové umenie je zastúpené len drevorezbou," povedala nám o súťaži riaditeľka POS Mária Pajzinková.
Aj predsedníčka poroty, akademická maliarka Anna Boršovská-Nemcová potvrdila, že dielka mladých ľudí bez výtvarného vzdelania, aj tých, ktorí ho čiastočne dostali v základných umeleckých školách je vyššia. Neboja sa totiž experimentovať s technikami, farbami aj materiálmi. Možno aj pohľad na svet okolo nich má trochu iný nádych, aký štetcami vedeli vpečatiť do plátna starší autori. Podľa M. Pajzinkovej, práve na takýchto podujatiach získali potrebné skúsenosti a vari aj odvahu organizovať vlastné autorské výstavy.
Porota chcela byť spravodlivá a pri hodnotení autorov rozdelila do kategórií bez výtvarného vzdelania a s čiastočným vzdelaním. V tej prvej si prvenstvo obhájili Jaroslava Leľová a Zuzana Sadivová. V druhej Dagmar Chemo a Katarína Grusová. V kategórii insitnej tvorby vynikol Miroslav Potoma a Jozef Horkavý. No a hoci mala drevorezba len jedno zastúpenie, porota sa rozhodla rezbárovi Františkovi Jenčovi tiež udeliť ocenenie. Spomínaní autori a ďalší spomedzi ocenených sa budú prezentovať aj na regionálnej výstave v Humennom. Tí najúspešnejší postúpia do celoslovenského kola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári