pristavila veľkokapacitné kontajnery, kam sa mohli vhadzovať iba veľkorozmerné odpady. Košičania zobrali upratovanie vážne. Našli sa však i jedinci, ktorí krátko po tom, ako ľudia povhadzovali do nádob časti nábytku či staré televízory, tieto vyberali. Najviac "pásli" po kovových materiáloch.
"Chodíme po celom meste," netajil jeden z piatich mužov hrabajúcich v kontajneri. "Železo dáme do zberu. Aspoň si takto zarobíme nejakú stovečku na jedlo."
V Ťahanovciach upratovali celé rodiny vrátane malých detí. Umývali sa aj okná vchodov, chlapi dokonca natierali kovové konštrukcie brán činžiakov.
"Dva razy do roka pristaviť kontajnery na veľkorozmerný odpad je takmer nezmysel," povedal nám Michal Sedlák z Varšavskej ulice. "Malo by to byť aspoň štyri razy. Veď v piatok iba ľudia z jedného vchodu naplnili kontajner za hodinu. Ostatní museli čakať, kým ho odvezú, vyprázdnia a privezú späť."
V neďalekej lokalite Demeter, obývanej asi 500 sociálne slabšími občanmi, mali pristavený takisto kontajner, ale nevideli sme ani jediného nájomníka bytoviek či chatrčí, ktorý by na kopy odpadu čo i len siahol.
Na Sídlisku Lunik IX to vyzeralo ako na veľkej sieste. Stovky dospelých i detí vášnivo diskutovali, prípadne s rukami vo vreckách povzbudzovali dvoch bitkárov pred blokom na Hrebendovej. Na počudovanie, aj keď nikto ani prstom nepohol, sídlisko bolo relatívne čisté.
Ľudia z Kežmarskej na Terase vyhrabali a vyčistili trávniky, ale ktosi kdesi očividne zlyhal. Nadrozmerný odpad nemali upratujúci kam dávať. Aj preto nebola núdza vidieť pri chodníkoch meter vysoký kaktus, zvyšky sedačiek a iného nábytku, celé kopy orezaných konárov.
Plochy medzi činžiakmi na Mieri i v okolí Vodárenskej boli vyčistené priam vojensky vzorne. S výnimkou objektu na Vodárenskej, kam sa vo februári (po deložácii) nasťahovalo niekoľko rómskych rodín. O stenu bloku, kde žijú, sa "opieral" odpad do výšky niekoľkých metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári