Verejnosti ich predstavil svojimi očami prostredníctvom maliarskeho plátna. O tom, že aj naše časy priniesli dostatok osobností, ktoré zarezonovali konkrétne v hudobnej sfére, je presvedčený akademický maliar, Košičan Viktor Šefčík.
"Chcel som zaznamenať, čo sa tu deje. A forma olejomaľby mi pripadala zaujímavá, lebo má svojskú výpovednú hodnotu, úplne inú, ako napríklad fotografia. Podáva konkrétneho človeka, ktorého verejnosť dôverne pozná, v nezvyčajnom, úplne inom svetle," približuje nám svoju ideu Viktor Šefčík.
"Vyberáme takých ľudí, ktorí niečo v živote dokázali. Žáner je neobmedzený. Od rocku cez pop až po džez a vážnu hudbu. Vytypovali sme si umelcov zo slovenskej a českej hudobnej scény a začali ich postupne oslovovať. Myšlienka olejomaľby vlastného portrétu sa všetkým rýchlo zapáčila a nebolo ich treba dlho presviedčať. A tak tu v ateliéri už niekoľko mesiacov každý týždeň pózuje nejaký umelec. Spolupráca s nimi je ozaj vynikajúca," dopĺňa Karol Magyar, manažér celého projektu, ktorý sa bude realizovať vyše roka.
Za tento čas by mali prísť pózovať ešte Iva Bittová, Dan Bárta, Karel Gott, Lucie Bílá, Peter Lipa, Marián Varga, Rišo Müller či umelci z východu ako Helena Okresová, chlapci z Backwards a mnohí ďalší.
"Z počiatočných 22 naplánovaných portrétov sa tento počet stále zvyšuje. Podaktorí z hudobníkov sa dokonca prichádzajú ponúknuť sami. Ale našim kritériom zostáva určitý prínos, ktorý sa spája s menom umelca," dodáva Karol Magyar.
Výsledkom celej myšlienky by malo byť niekoľko výstav vo viacerých slovenských mestách, ktoré budú spojené s koncertami namaľovaných umelcov. Na Slovensku však celý projekt nekončí, naše "maľované" osobnosti budú predstavené aj na výstavách v Prahe a v Londýne.
"To však nie je všetko. Súčasťou projektu bude aj kniha, v ktorej popri fotografiách portrétov osobností zachytíme aj atmosféru, v akej celá tvorba olejomaľby prebiehala. Keď mi sem prídu umelci pózovať, musia nepohnute sedieť aj niekoľko hodín. Za ten čas často porozprávajú veci, ktoré z nich vychádzajú prirodzene, a za iných okolností by o nich možno nezačali hovoriť. Odznejú pozoruhodné myšlienky, postrehy, vedieme zaujímavé rozhovory. Celé takéto sedenie si nahrávame a tie najvýstižnejšie citáty napokon uverejníme v knihe," dozvedeli sme sa od Viktora Ševčíka.
V umelcovom ateliéri sa už vystriedala speváčka Misha, klávesák Zoli Szalai či spevák NoName Igor Timko. Do zbierky pribudol i vzácny portrét skladateľa a klaviristu Petra Breinera.
"Spočiatku som ho musel lámať. Ťažký prípad. Jeho odpoveď na moju ponuku znela vždy jasne - nie. Skúšal som to každý deň a na šiestykrát sa mi to napokon podarilo. Aj keď počas maľovania mi v ateliéri zaspal. No celá myšlienka sa mu napokon tak zapáčila, že sme sa dohodli na ďalšom sedení," spomína maliar.
A čo hovorí na celý projekt spevák Igor Timko, ktorý v čase našej návštevy maliarovi práve pózoval?
"Je to ponuka, ktorá sa neodmieta. Každý sa túži nejako zapísať do histórie a tento spôsob je podľa mňa ešte originálnejší. Bolo to veľmi príjemné sedenie, počúvali sme Ellu Fitzgeraldovú, rozprávali sa. Pokiaľ sa pamätám, takto ma ešte nikto nemaľoval. No akurát mi bolo povedané, že neviem obsedieť a bol som označený za nie príliš disciplinovaný model. Koniec koncov, to v mojom prípade nie je nič prekvapujúce. Predsa len, musel som vydržať niekoľko hodín na jednom mieste, čo mi chvíľami robilo problém," smeje sa Igor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári