zameranej na odhaľovanie nelegálnej práce, sa húfne prihlasovali zamestnávatelia a zamestnanci aj v Košiciach.
Kontrolóri Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v okresoch Košice I až IV a v okrese Košice - okolie urobili 285 kontrol. Zistili 21 prípadov nelegálnej práce u 19 zamestnávateľov. "Čudujem sa, že niektorí zamestnávatelia sa nechali nachytať aj napriek tomu, že akcii predchádzala masívna mediálna kampaň," konštatoval hovorca úradu a zároveň kontrolór Igor Jakeš.
Popri výpadovke z Košíc do Prešova sídlia desiatky drobných i väčších súkromných spoločností. Pravdepodobne málokto z nich v ten deň tušil, že si kontrolóri vybrali práve jeho firmu.
"Väčšina tých, ktorí dodržiavajú zákon, sú za to, aby sme kontroly robili častejšie. V konečnom dôsledku oni doplácajú na čiernu prácu. Myslím si, že každý mal dostatok času, aby legalizoval pracovno-právny vzťah so svojimi zamestnancami. Často počujeme argumentáciu: Potreboval som si odskočiť, len na tú chvíľu mám tu pomocníka. Postupujeme ale nekompromisne," uviedol I. Jakeš.
Pre kontrolóra nie je problém okamžite zistiť, či zamestnanec pracuje vo firme načierno alebo legálne. Prostredníctvom laptopu a internetu si vedia každého overiť v evidencii Sociálnej poisťovne.
Majiteľ veľkoobchodu, siete predajní a požičovní náradia zamestnáva 50 ľudí. Z tých, ktorí boli v predajni, mali všetci platné pracovné zmluvy. "Mám pocit, že namiesto pomoci nás vláda trestá. Nás stojí vytvorenie jedného pracovného miesta od 300 tisíc po milión korún. A to ešte nerátam odvody. Od štátu sme nedostali ani halier, zbytočne sme žiadali o podporu," sťažuje sa majiteľ. Na druhej strane oceňuje akciu, ktorá narobila medzi podnikateľmi doslova vietor: "Na blšáku dostanete ten istý tovar oveľa lacnejšie. Bodaj by nie, keď majiteľ zamestnáva ľudí načierno, nemusí odvádzať štátu ani korunu. Logicky môže ponúknuť tovar alebo službu oveľa lacnejšie."
Judita Sameková bezradne postáva pred obchodom s kúzelným menom - Podlahy u Maximiliána. Predajňa a sklad sú plné tovaru, zákazník ani jeden. Spolu s manželom podniká 11 rokov. V minulosti zamestnávali jedenásť ľudí, ostali sami dvaja.
"Museli sme prepustiť aj švagra. Neviem, čo len s nami bude. Hotová katastrofa. Mám obavy, že keď ešte otvoria Hornbach, skončíme." Firmu podľa jej slov takmer položili na kolená vysoké odvody a zmena v DPH. "Dokážeme zákazníka ešte presvedčiť, aby si krytinu kúpil u nás za minimálnu cenu. Montáž si ale nechá urobiť inde. Kde? Predpokladám, že u fuškárov. Sú určite lacnejší. Nemajú na krku žiadne odvody."
"Štát podkopáva podnikateľom nohy na každom kroku. Je to strašne krátkozraké," lakonicky konštatoval Ivo - Ondo Eštok z Autobazáru Karex. Zatiaľ so spolumajiteľom nikoho nezamestnávajú. A zrejme ani nebudú. "Vystačíme si sami. Mať dnes zamestnanca je luxus."
Majiteľka predajne Autolak Katarína Hanuštiaková s manželom legálne zamestnávajú jedného predavača. "Mám veľa výhrad voči tomuto štátu. Ale kontrolovať čiernu prácu treba." Hanuštiakovci zamestnávali šiestich ľudí. Troch museli prepustiť: "Odvody a dane nás zabijú. Podnikáme napríklad vo vlastných priestoroch, ale mestu musíme odviesť trikrát vyššiu daň z nehnuteľnosti ako vlani. Je to choré. Máme apríl a my v kuse od januára pracujeme len na štát. Na seba sme nezarobili ešte nič."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári