na slovenských cestách. Zákon o pracovnom čase a dobe odpočinku nadobudol účinnosť síce ešte vlani, ale inšpektoráty práce neboli technicky vybavené na túto činnosť priamo na komunikáciách. Inšpektori doteraz kontrolovali dodržiavanie bezpečnosti práce vo firmách, ktoré podnikajú v doprave v ich sídle. Od začiatku roka majú možnosť kontrolovať vodičov už aj na ceste a podľa tachografových kotúčov odsledovať ich pracovný čas, dodržiavanie bezpečnostných prestávok, denného a týždenného odpočinku, čo je pre bezpečnosť cestnej premávky veľmi dôležité.
"Všetky inšpektoráty práce boli vybavené špeciálnymi vozidlami s technickým vybavením, ktoré umožňuje kontrolovať vodičov v teréne. Inšpektori sú vybavení počítačom, scanerom a softvérom. Na základe zistených údajov vieme skontrolovať jazdné časy vodiča a prestávky a vyhodnotiť, či nedošlo k porušeniu zákona. Keďže nie sme oprávnení zastavovať motorové vozidlá, spolupracujeme s prezídiom policajného zboru a na výjazdy chodíme spoločne," uviedol vrchný inšpektor Inšpektorátu práce v Košiciach Ing. Bartolomej Dorov.
Povinnosťou vodiča je používať záznamové zariadenie (tachograf), mať dostatočný počet nepoužitých záznamových listov (tachografových kotúčov), správne a úplne vyplniť a používať záznamové listy. Pri sebe musí mať vo vozidle aj záznamové listy za prebiehajúci týždeň a posledný deň vedenia vozidla v predchádzajúcom týždni z dôvodu kontroly týždenného odpočinku.
"Na ceste robíme kontroly od začiatku februára. Do konca marca sme zastavili 113 vodičov. Skontrolovali sme 371 tachografových kotúčov. Najčastejšie sme sa stretávali s nesprávnym vypísaním záznamového listu. Chybných bolo 117 kotúčov. Tachograf nesprávne používalo 46 vodičov, denný čas vedenia vozidla prekročilo 18. V 48 prípadoch sme zaznamenali nedostatky v prestávkach po 4 a pol hodinách jazdy a denný čas odpočinku nedodržali vodiči v 63 prípadoch," zhodnotil prvý mesiac kontrol B. Dorov.
Vodiči zaplatili už aj prvé pokuty. Skôr ich možno zatiaľ považovať za výchovné. Celková suma v blokovom konaní presiahla 23-tisíc korún. Maximálna je 5 000 Sk, ale v priestupkovom konaní sa môže vyšplhať aj na 10-, prípadne 20-tisíc korún alebo inšpektor môže dať zákaz používať vozidlo či zakázať činnosť vodičovi až na šesť mesiacov. Inšpektori naďalej kontrolujú dopravcov, ktorých pri porušovaní zákona môžu pokutovať až do výšky milión korún.
Zelené vozidlá s bielym pásom a označením Národného inšpektorátu práce sú už na cestách a vodiči sa s nimi môžu kedykoľvek stretnúť. Inšpektori sú oblečení v bielo-béžovo-zelených uniformách a preukazujú sa služobným preukazom. Zvyknúť si treba, že sú oprávnení kontrolovať nákladné vozidlá, ale aj prepravcov osôb, a to tak domácich, ako aj zahraničných. Tí, ktorí jazdia v medzinárodnej doprave, sú na podobné kontroly zvyknutí a aj nedostatkov je menej. Aj vodiči majú svoje skúsenosti.
Za nezapísanie "ešpezetky" do záznamového listu v Poľsku zaplatil jeden z vodičov 3 000 zlotých, jedna z košických firiem vo Francúzsku 160-tisíc korún. Postupne aj u nás budú postihy za porušovanie zákona prísnejšie a kontrol viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári