vyhláška ministerstva zdravotníctva, pričom tlačivá musia mať viaceré ochranné prvky. Na každom recepte bude evidenčné číslo a čiarový kód, predísť falšovaniu by mal pomôcť hologramom a použitie antikopírovacích farieb. A recepty si už nebude môcť zakúpiť hocikto, ale iba lekár - buď v zdravotnej poisťovni alebo na VÚC.
Myšlienku zvýšenia ochrany receptov presadzuje už niekoľko rokov riaditeľ zdravotnej poisťovne Sideria-Istota Igor Dorčák. Prezident Združenia zdravotných poisťovní tiež spolupracoval s ministerstvom zdravotníctva na príprave spomínaného návrhu. S výsledkom je spokojný, nové prvky na recepte by mali podľa neho predísť zneužívaniu.
"V súčasnosti používané recepty sa dajú ľahko zoskenovať a vytlačiť na farebnej tlačiarni. Tiež nie je žiaden problém dostať sa k originálnemu tlačivu a nechať si vyrobiť pečiatku s údajmi lekára," hovorí I. Dorčák.
Prvýkrát si uvedomil potrebu zmeny receptov pred niekoľkými rokmi, keď v zdravotnej poisťovni zachytili tri totožné recepty. Dva falzifikáty boli na nerozoznanie od originálu, rozlíšiť ich bolo možné iba keď ležali vedľa seba. Igor Dorčák upozornil na falšovanie vtedajšieho ministra Romana Kováča, ale ten to nepovažoval za prioritný problém.
"Tiež si myslím, že ak tvorí objem finančných prostriedkov vynaložených ročne na lieky viac ako 20 miliárd korún, zaslúži si to aj kvalitnejšie tlačivo. Mnohí sa pýtajú, aký ekonomický efekt zvýšená ochrana prinesie. Ale to predsa nemôžme vedieť, keďže nevieme, koľko a akých liekov sa na falošný predpis vybralo. Isté je iba to, že k tomu dochádza a treba tomu zabrániť," vysvetľuje Igor Dorčák, podľa ktorého cena nových receptov by nemala byť príliž vysoká.
"Samozrejme, je otázka, čo je to drahé, veď napríklad výroba jedného dvadsaťhaliernika stála v minulosti tridsať halierov... Avšak na jednom recepte sú v priemere predpísané lieky za päťsto korún, takže sa rozhodne oplatí zvýšiť ochranu. Ak bude stáť nový recept zhruba korunu, nebude to neadekvátne vysoká suma. Navyše hľadáme spôsob, ako by prefinancovali cenu receptu zdravotné poisťovne," poznamenáva.
medzititul:
Lekárnici nové recepty vítajú, ale majú výhrady
Okrem ochranných prvkov musí recept spĺňať aj ďalšie požiadavky. Malo by sa dať ľahko zistiť, komu a kedy bol vydaný, mal by byť prehľadný bez zbytočných grafických prvkov a umožňovať tlač s výpočtovou technikou. Tiež by sa naň malo zmestiť čo najviac textu a použiteľná by mala byť aj jeho zadná časť, čo však naopak kritizujú lekárnici.
"Na zadnú stranu píšu lekárnici pri spracovaní receptu svoje poznámky, ktoré neraz uľahčujú aj prácu pracovníkom zdravotných poisťovní. Preto sa nám nepáči návrh, že by sa na zadnú stranu malo písať odporúčanie odborného lekára. A ak už, tak by mali ostať aspoň dve tretiny nezaplnené," myslí si prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach František Tamer, ktorý inak nové recepty s vyššou ochranou víta. Sám sa niekoľkokrát stretol s falošným receptom, aj keď falzifikát je veľakrát veľmi vierohodný.
"Najčastejšie sa ľudia snažia získať dva druhy liekov proti kašľu, ktoré sú derivátmi morfia a dá sa z nich vyrobiť omamná látka. Obyčajne sú to mladíci a keď vidíme na ich recepte jedne z týchto dvoch liekov, zbystríme pozornosť. Pritom takéto prípady sa stávajú aj 2-3 krát do týždňa," hovorí F. Tamer.
Lekárnikom sa podľa neho nepozdáva skutočnosť, že z pôvodného návrhu vypadla povinnosť opatriť recepty čiarovým kódom lekára, čo ale Igor Dorčák označil za ťažko zrealizovateľné. Lekári zas kritizujú návrh tlačiť recept duplicitne, pretože poznámky o predpísanom lieku majú v karte pacienta alebo v počítači. Lekári i lekárnici sa ale vo všeobecnosti rozdelili na dve skupiny - kým jedni myšlienku akceptujú, podľa iných sa takto zbytočne zvýšia náklady na lieky. Pretože pokútne sa budú dať použiť aj nové tlačivá stačí ak ich pacient "potiahne" priamo z ambulancie lekára a nechá si vyrobiť pečiatku...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári