by sa dala geotermálna energia využiť. Prvé sondy sa zavŕtali do zeme ešte v rokoch 1998 - 1999. Prognózy sa potvrdili. Bude dosť tepla na to, aby sa ním mohli vykurovať Košice a voda, ktorá by sa vrátila späť by mohla poslúžiť aj na sekundárne využitie. Optimistické vízie sa pomaly dostávali do zabudnutia a pribúdali pochybnosti o tom, či z nich niekedy vôbec úžitok bude. Príliš dlho bolo ticho, nič sa nedialo.
Príčin, prečo sa už niekoľko rokov nepohli práce na výnimočnom projekte, ktorý je jedinečný v Európe, je viacero. "Postupujeme pomalšie ako sme si predstavovali, ale takýto projekt je veľmi náročný na čas. To nie sú len samotné vrty. Dlhodobo sa overoval zdroj. Mohlo to ísť aj rýchlejšie, ale na druhej strane nemožno predbehnúť niektoré etapy, ktoré sú potrebné z hľadiska geologického prieskumu. Sklzy boli aj z dôvodu transformácie Slovenského plynárenskeho priemyslu zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť, pretože sa nemohlo hýbať s majetkom. Takisto noví akcionári si chceli preveriť situáciu v Košiciach. Môžem potvrdiť, že na projekt majú pozitívny názor. Zostáva už len rozhodnúť, ako sa bude financovať," potvrdil nám generálny riaditeľ spoločnosti Slovgeoterm Bratislava Otto Halás (na snímke).
V dcérskej spoločnosti Geoterm, a. s. Košice má 98-percentný podiel SPP. Ako hlavný akcionár bude rozhodovať o financovaní projektu. Takmer 400-miliónov už investoval do vrtov. Verdikt by mal padnúť v máji. Projekt je investične náročný. Bude stáť okolo 50 miliónov EUR. V týchto dňoch sa upresňujú investičné nároky s expertmi Svetovej banky. Predpokladá sa, že 20 percent budú tvoriť vlastný kapitál akcionárov, hlavne SPP, 30 percent by mali pokryť granty z EÚ a na zvyšok sa zoberú pôžičky z bánk.
"Robíme všetko pre to, aby sme najneskôr v máji dostali stavebné povolenie. Pokračujeme s výkupom pozemkov. Som optimista a som presvedčený, že v roku 2008 už bude teplo v meste. Je možné, že sa privedie do Košíc ešte koncom roka 2007. Veľký záujem o investovanie na Slovensku majú aj podnikateľské firmy z Islandu. Potvrdili to aj počas návštevy ministerky životného prostredia v Košiciach. Všetko je v rukách SPP, či si zoberú nejakého strategického partnera alebo nie. Uvažuje sa o firme Enex, ale všetko je v štádiu rokovaní. Island participuje na projekte svojím know-how," uviedol O. Halás.
Po rokoch stagnácie by sa teda malo niečo začať diať. Podarilo sa uzavrieť a podpísať zmluvu o budúcej zmluve medzi košickou teplárňou a Geotermom o dodávkach energie. Dohodli sa na odbere cca 2,1 až 2,5 miliónov gigajoulov ročne, čo je 30 percent zo súčasnej výroby tepla. Dodávateľ je schopný vyprodukovať aj viac, ale narušilo by to koncepciu teplárne. Uhlie je z hľadiska ceny lacná surovina, ale zďaleka nie ekologická. Geotermálna energia je čistá a tlaky na využívanie obnoviteľných zdrojov veľmi silné. Výdatnosť prameňov z podzemia v okolí Svinice, Ďurkova a Olšian je vynikjúca - 6 litrov za sekundu z jedného vrtu a teplota vody dosahuje 136 stupňov Celzia. Vydržať by mal minimálne 30 až 40 rokov.
Otvorený zostáva ešte problém s privatizáciou teplárne. Dnes ešte nie je jasné, kto ju kúpi a aký podiel v nej bude mať mesto. Podľa Otta Halása, keď to bude SPP, možno počítať s garanciou najlacnejšieho tepla.
Perspektíva pre olšavský mikroregión je sľubná aj z pohľadu pracovných príležitosti. Podnikateľský zámer počíta aj so sekundárnym využitím horúcej vody. Môže tam vzniknúť aquapark, vhodné podmienky budú aj pre skleníkové hospodárstvo, rybie farmy, môžu sa tam postaviť sušičky a čo je pre tamojších obyvateľov zaujímavé, uvažuje sa aj o vykurovaní dotknutých obcí. Možnosti sú fakticky neobmedzené. Je to príležitosť pre podnikateľské subjekty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári