priznania za uplynulý rok. Osem sa z nich sa túto chybu snažilo napraviť začiatkom apríla (to už im však podľa zákona nebude veľmi platné - pozn. red.), jeden z nich a to Emil Kočiš (exKDH) tak neurobil vôbec.
"Ja som už podal jedno majetkové priznanie do NR SR krátko po tom, čo ma poslanci v marci zvolili za podpredsedu NKÚ. Okrem toho som sa k 31. marcu vzdal oboch mojich poslaneckých mandátov v meste, aj v zastupiteľstve KSK, takže som nepovažoval za potrebné, aby som svoje priznanie doniesol aj na KSK, resp. na košický magistrát. Nemám problém kedykoľvek zverejniť svoj majetok, napokon už som to urobil asi pred 1,5 rokom aj vo vašom denníku," zdôvodnil nepodanie majetkového priznania E. Kočiš, ktorý sa kvôli novej funkcii musel vzdať aj svojho členstva v KDH.
Nový ústavný zákon o konflikte záujmov ukladá verejným funkcionárom priznať svoj majetok presahujúci tridsaťpäťnásobok minimálnej mzdy, čiže 227 500 Sk. Presnú hodnotu majetku však vyčísliť nemusia. Aj napriek tomuto značne benevolentnému ustanoveniu sa však predsa len našli zábudlivci... "Dosť nerada by som predbiehala, čo sa stane. Náš výbor predloží zastupiteľstvu správu a tam sa to bude aj riešiť. Nie je našou úlohou prijímať rozhodnutia, ale prevziať obálky od poslancov a to sme urobili. Všetky majetkové priznania máme v trezore, momentálne vám nemôžeme povedať ani bližšie podrobnosti," uviedla pre náš denník poverená šéfka komisie zastupiteľstva KSK pre ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov územnej samosprávy Eva Bombová (nez.).
Ak zvyšní poslanci KSK hodnoverne nepreukážu, že svoje majetkové priznania poslali do zákonom stanoveného termínu, podľa zákona majú dostať pokutu vo výške mesačného platu. V prípade radového poslanca to predstavuje 10 000 Sk pri predsedovi komisie to bude ešte o tisícku viac. "Tri mesiace mali poslanci na to, aby nám to poslali. Tí, čo tak neurobili, dostanú šancu obhájiť sa. Väčšina majetkových priznaní nám prišla na poslednú chvíľu, ale to je asi slovenská špecialita nechať si všetko na koniec. Mená všetkých poslancov, ktorý to nestihli, sa verejnosť dozvie na rokovaní zastupiteľstva, dovtedy by som nechcela o tom hovoriť. Môžem len povedať, že našli sa v každom poslaneckom klube," tvrdí E. Bombová.
Spomínaná komisia má však už aj dva prípady poslancov, u ktorých existuje podozrenie, že u nich mohol nastať konflikt záujmov. Podľa našich informácií by malo ísť o dvoch riaditeľov inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktorí sú zároveň aj poslancami. "Dotknutých poslancov sme pozvali na výbor, aby sa k tomu vyjadrili. Zároveň sme požiadali právnikov o presný výklad zákona a až po ich stanovisku prijmeme ďalšie kroky. Preto to zatiaľ nechceme bližšie komentovať. Predpokladám, že viac vám budem môcť povedať po rokovaní zastupiteľstva," dodala E. Bombová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári