obraz plodu, ale i trojrozmerný a to aj v pohybe. Výkon zatiaľ plne hradia zdravotné poisťovne a pacientky si naň nepriplácajú ani korunu.
"Donedávna sme na Slovensku požívali iba dvojrozmerné ultrazvuky a keď sa začalo hovoriť o trojrozmerných, znelo to ako sci-fi. No dnes sú 3-D a 4-D ultrazvuky v Európe pomerne bežné a my sme radi, že sme druhým slovenským pracoviskom, ktorý má takýto prístroj k dispozícii. Ďalší majú v Bratislave, takže v tomto regióne sme jediní," hovorí zástupca prednostu II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN L. Pasteura MUDr. Ladislav Rosocha.
Trojrozmerný ultrazvuk umožňuje lepšie odhaliť vrodené vývojové anomálie plodu. Tie môžu byť situované na rôznych častiach tela na hlave, krku, hrudníku či v oblasti genitálií alebo končatín. Predovšetkým ide o rôzne cysty či rázštepy, veľmi významná je aj detekcia vývojových chýb vnútorných orgánov mozgu, srdca, pľúc, obličiek a močového mechúra. Vo fakultnej nemocnici plánujú vytvoriť program na zvýšenú záchytnosť týchto chýb.
"Nový prístroj stál asi šesť miliónov korún. O jeho kúpe sme začali uvažovať preto, že pôvodný ultrazvuk už dosluhoval. Rozhodli sme sa zakúpiť kvalitný prístroj s viacerými nadstavbami, ktorý robí okrem dvojrozmerného i statický a pohyblivý trojrozmerný obraz. Jeho súčasťou je nielen brušná, ale i vaginálna sonda a sonda na vyšetrovanie detí," dozvedáme sa.
S ultrazvukom pracujú momentlne traja lekári a ďalší postupne budú absolvovať školenie. Už dnes sa ním však urobí cez pätnásť vyšetrení denne. Tie však v trojrozmernom prevedení trvajú dlhšie, ako v dvojrozmernom. Zatiaľ čo klasický ultrazvuk je hotový zhruba za desať minút, prejsť dôkladne celé telo na 3D trvá aj vyše pol hodiny. "Prístrojom vyšetrujeme naše pacientky i tie, ktoré k nám odosielajú obvodní lekári kvôli podozreniu na určitú chorobu plodu. Ultrazvuk to buď potvrdí alebo vyvráti. Momentálne je ťažké odhadnúť percento zachytenia nejakých chýb, pretože ho máme iba niekoľko týždňov. Ale už sme zachytili aj naozaj vážne ochorenia, napríklad sme diagnostikovali u plodu takzvaný hydrocefalus. V takomto prípade dochádza k deformácii mozgového tkaniva a hrozí trvalé poškodenie dieťaťa. Preto gynekológ navrhuje do dvadsiateho štvrtého týždňa prerušiť tehotenstvo, no rozhodnutie je samozrejme plne na matke," vysvetľuje MUDr. Rosocha.
Nie všetky vyšetrenia sú pritom robené v trojrozmernom obraze, niekedy stačí i 2D ultrazvuk. Keďže každý z rozmerov má svoje špecifiká, neočakáva sa, že by troj- a štvorrozmerné ultrazvuky časom celkom vytlačili tie klasické. Sú však pacienti, ktorí sa dožadujú vyšetrenia v 3D či 4D, aj keď to zo zdravotného hľadiska nie je nevyhnutné. Je možné, že im to nemocnica umožní po zaplatení určitého poplatku, teda že zavedie túto možnosť ako platený nadštandard. Tiež sa uvažuje o zavedení služby, o ktorú budúce mamičky často žiadajú. Za symbolický poplatok pravdepodobne dostanú možnosť nahrať si záznam z ultrazvuku, na ktorom vidieť aj detailné črty tváre plodu, na videokazetu, cédečko či DVD.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári