Starajú sa o škôlku, športové vyžitie,
realizujú desiatky investičných akcií
Placka:
Starostovia v polčase
Je tu čas, keď starostovia vstúpili do druhého polčasu, čo zvolením občanmi dostali dôveru a prevzali taktovku nad košickými mestskými časťami. Ako sa im darí plniť volebný program, čo si z neho môžu ´odfajknúť´ ako splnené a kde cítia, že treba niečo dotiahnuť, to je téma nášho seriálu - Starostovia v polčase. Dnes má slovo starosta MČ Košice-Šaca Rudolf Reštei.
Doterajšie obdobie starostovania delí na dve etapy. Prvú predstavuje vypracovanie základnej koncepcie rozvoja mestskej časti, ktorá doteraz chýbala a bez ktorej sa nedá konať strategicky, legislatívne ani odborne. "Po vypracovaní spomínaného programu sme sa mohli pustiť do druhej etapy, ktorá už zahŕňa niekoľko desiatok investičných akcií. Určite k nim patrí, aj kvôli podpore individuálnej bytovej výstavby, realizácia chýbajúcich inžinierskych sietí v lokalite Kaštieľ. Ďalej uzavretie a vyčistenie kaštieľa v Buzinke, rekonštrukcia verejného osvetlenia, výstavba chodníkov pred starým kultúrnym domom, ako aj pri autobazári Buzinka a medzi ulicami Maloidanská a Lúčna." Do výpočtu aktivít patrí podľa R. Rešteia tiež odvodnenie ulíc Šemšianska, Kvetná, Pod stavencom a Na záhumní. Novú strechu dostal Dom smútku, pribudla výsadba a úprava zelene podľa projektu vypracovaného Správou mestskej zelene, zrekonštruovaný bol vstup na športovom areáli a zastrešená tribúna. Mestská časť tiež finančne prispela na výstavbu terasy pred kalvínskym kostolom.
Šaca ako zriaďovateľ podporuje materskú školu, financovala rekonštrukciu práčovne na novú triedu, opravu kuchyne a štyroch tried. Rekonštrukcie sa dočkal i detský park Medúlik a MČ postavila umelý trávnik na športovom ihrisku pri základnej škole. Pre obyvateľov Ľudvíkovho Dvora bola urobená rekonštrukcia a plynofikácia kultúrneho domu, požiarnej zbrojnice, verejného osvetlenia a nástupného ostrovčeka na autobusovej zastávke.
Mestskej časti, čo bol dobrý ťah, sa tiež podarilo odkúpiť ubytovňu Metalurg, starú pekáreň, kaštieľ v Buzinke, zauhľovňu, Dom smútku v Šaci, hotel Metal a obchodné centrum. Aj dovtedy starostlivosť o tieto objekty, vrátane údržby, ležala na pleciach Šace, a pritom neboli v jej vlastníctve. Naviac, za tieto objekty museli odvádzať aj odvody do mestskej pokladnice.
"Myslím, že Šaca sa snaží robiť všetko v prospech občanov. Máme spracované štúdie, na ktoré chceme získať zdroje z domácich i európskych fondov. Jedna štúdia počíta s pribudovaním nového podlažia pre kongresové centrum. Ubytovňu Metalurg chceme zase komplexne zrekonštruovať a nadstaviť na bytový dom so 69 bytovými jednotkami. Túto akciu pripravujeme na spolufinancovanie zo Štátneho fondu rozvoja bývania, pričom rokovania sú v plnom prúde," pokračoval v informáciach starosta.
Ostatné mestské časti Šaci závidia, že vďaka hutníckemu kombinátu má dosť peňazí. Nikto si ale neuvedomuje, že za to obyvatelia platia aj určitú cenu. Reč pritom nie je len o životnom prostredí pod bránami obrovskej fabriky, ale aj o hrozbe priemyselnej havárie, ktorú už Šaca pocítila v októbri v roku 1996. Alebo o vodnom živle pod priehradou Bukovec. "Je preto mojou povinnosťou starostu, a to po každej stránke, chrániť oprávnené záujmy obyvateľov našej mestskej časti," dodal R. Reštei.
Autor: "Tentoraz plakať nebudem"
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári