Medzi vlastníkmi a užívateľmi
pozemkov to občas riadne ´škrípe ´
Na území mesta je 62 záhradkových osád. Hoci sa v nich evidovaní členovia už viac rokov snažia dostať zväčša 4-árové plochy do vlastníctva, zatiaľ sa im to nedarí. Dôvodov je viac. Čo brzdí tento proces, v čom sú najčastejšie "zádrhely", o tom sme sa porozprávali s riaditeľom Obvodného pozemkového úradu Košice-mesto Ing. Júliusom Levickým a samostatným odborným radcom z tohto úradu Ing. Katarínou Andrássyovou.
J. Levický najprv upozornil, že podmienky vysporiadania na pozemku, ktorý nie je vo vlastníctve užívateľa, stanovuje zákon č. 64/1997 Z.z. Ten umožňuje užívateľom v oficiálne zriadených záhradkárskych osadách vyporiadať vlastnícke právo k pozemkom patriacim zatiaľ pôvodným vlastníkom. "Záhradková osada podá návrh na vyporiadanie, čiže začatie konania. Potrebné dokumenty preveríme, ak je všetko v poriadku a sú úplné, postupujeme v zmysle zákona. Následne objednáme vypracovanie Registra Pôvodného Stavu (RPS) u Slovenského pôdneho fondu. Verejnou vyhláškou oznámime začatie konania a známym vlastníkom zašleme výpisy z RPS. Schválime úvodné podklady a následne po vyjadrení vlastníkov o spôsobe náhrady vydáme rozhodnutie. Podľa zákona sú možné dva spôsoby náhrady - buď finančné vyporiadanie alebo dostane pôvodný vlastník náhradný pozemok."
Lokalitu náhradných pozemkov navrhuje Slovenský pozemkový fond. Ten sa snaží v rámci svojich možností a v súlade so zákonom navrhnúť ich primerane k pôvodným pozemkom. Následne zadá obvodný pozemkový úrad vypracovanie projektu, ktorý potom schvaľuje. Potom úrad rozhodne o nariadení vykonania projektu a toto vykonanie schváli.
"Hoci je proces vyporiadania pozemkov, na ktorých sú záhradky, zložitý, v okrese Košice-mesto je už šesť osád majetkovo doriešených. Na ďalších 35 záhradkových osád boli podané návrhy na začatie konania a z nich v 23 prebieha konanie. Šesť je zatiaľ takých, v ktorých sa z rôznych dôvodov konať nebude." tvrdí J. Levický. "Keďže ide v každom prípade o majetok, nečudo, že k slovu môžu prísť aj námietky, zádrhely, nesúhlasy, a tým sa čas vybavovania predlžuje."
Niekedy sa tiež stane, že sa pôvodný vlastník vyjadrí nejasne k náhrade, napríklad, že nesúhlasí ani s jedným zo spomínaných spôsobov odškodnenia. Vtedy automaticky dostane ako náhradu finančné vyrovnanie.
Ťažkosti sú podľa K. Andrássyovej aj v prípadoch tzv. nelegálnych záhradok, ktoré nespĺňajú literu spomínaného zákona, t.j. nie sú zriadenou záhradkovou osadou v zmysle zákona. Nevznikli totiž na pozemkoch, ku ktorým bola uzavretá zmluva o dočasnom užívaní pozemku medzi Slovenským zväzom záhradkárov a poľnohospodárskou organizáciou do 24. 6. 1991. Inými dôvodmi zbrzdenia procesu je tiež to, že vlastník pozemku nenahlási zmenu trvalého bydliska, podáva vyjadrenia, námietky a odvolania voči rozhodnutiam vo veľkej miere neopodstatnené.
Pokiaľ teda proces vyporiadania vlastníctva k pozemkom v zriadených záhradkových osadách trvá dlho, sú na to podľa zodpovedných objektívne dôvody.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Z cestujúcich vazali
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári