finišovať práce na prístavbe kobaltového ožarovača. Tuhá zima však zapríčinila časový sklz v stavebných prácach a termíny spustenia prístrojov do prevádzky sa oddialili.
"Budova pre nový lineárny urýchľovač bola dokončená koncom minulého roka, pričom sme začali s inštalovaním prístroja a vybavovaním interiéru. Zima však oddialila stavebné práce na prístavbe pre kobaltový ožarovač. Ide totiž o železobetónovú stavbu, ktorej niektoré múry dosahujú až 1,5-metrovú hrúbku. Vyliaty betón musel určitý čas dozrievať a vnútro mohlo mať iba určitú vlhkosť. Napriek vykurovaniu nám zima predĺžila čas znižovania vlhkosti, čím sa oneskorila realizácia vnútorných omietok či inštalácia klimatizácie. Dnes je však už aj druhá stavba dokončená," hovorí riaditeľ onkologického ústavu MUDr. Alexander Berč (na snímke).
Prebiehajú už ďalšie etapy medzičasom bol inštalovaný základný prístroj lineárneho urýchľovača a dva mesiace sa vykonávali merania, či všetko zodpovedá požadovaným parametrom. Zanedlho by sa mal začať spúšťať softvér, čo je však viazané na prevedenie posledných financií zo strany ministerstva zdravotníctva.
V prístavbe kobaltového ožarovača bol v týchto dňoch inštalovaný zdroj kobaltu, pričom začína testovanie, pretože rádioaktvíne žiarenie musí byť v medziach normy. Testovacie obdobie potrvá celkovo asi štyri až šesť týždňov.
"Naša predstava je, že skúšobná prevádzka oboch prístrojov by mohla začať v júni, kedy by sme začali ožarovať prvých pacientov. Oficiálne ich spustiť do prevádzky by sme chceli v júli, keď oslávime druhé výročie vzniku samostatného onkologického ústavu. Dovtedy plánujeme zrealizovať aj terénne úpravy v okolí oboch stavieb," poznamenáva A. Berč.
Oba ožarovacie prístroje s budovami by mali vyjsť na cca 150 miliónov korún.
Prístavba pre kobaltový ožarovač ide pritom zo zdrojov Východoslovenského onkologického ústavu, stavbu pre lineárny urýchľovač a oba prístroje hradí ministerstvo. Tie už boli zakúpené a nachádzajú sa v Košiciach.
Ožarovacie prístroje liečia široké spektrum nádorov. Ročne nimi v Košiciach ožiaria asi dve tisícky pacientov, pričom je možné používať ich aj v kombinácii s chemoterapiou. Osud starých prístrojov, ktoré ústav vlastní, bude rozdielny. Pätnásťročný kobaltový ožarovač, ktorý nezodpovedá požiadavkám Európskej únie na bezpečnosť, bude po sprevádzkovaní nového demontovaný. Desaťročný lineárny urýchľovač ostane naďalej v prevádzke, ale používať sa bude v obmedzenej miere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári