tomto živote. Ako mnohí hovoria, jeho práca bola pre neho poslaním. Vždy chcel učiť, no spočiatku nepredpokladal, že skončí pri deťoch so sluchovým hendikepom.
„Riaditeľka školy, kde som praxoval, sa ma opýtala, či nechcem učiť deti s takýmto postihom. Vďaka tomu, že som sa chcel uliať z hodiny marxizmu-leninizmu, súhlasil som. Povedal som, že chcem vidieť ešte jednu hodinu výučby týchto detí," vraví V. Kohut, ktorý napokon učil sluchovo postihnutých takmer 40 rokov.
Vladimír Kohut sa narodil v roku 1940 v Užhorode na Ukrajine. Po ukončení štúdia na Pedagogickom inštitúte v Prešove si ďalej dopĺňal vzdelanie na Pedagogickej fakulte v Trnave a na Univerzite Komenského. Niekoľko rokov pôsobil ako riaditeľ Základnej školy internátnej pre sluchovo postihnuté deti v Prešove. Celé roky svoje skúsenosti odovzdával nielen žiakom, ale aj kolegom.
V súčasnosti pripravuje Slovensko-rómsko-anglickú 800-stranovú obrázkovú encyklopédiu a jej ekvivalent Obrázkovú encyklopédiu posunkovej reči so slovenským a anglickým textom. Obe sú svetovým unikátom. Od prezidenta Václava Havla si v roku 1992 prevzal na Pražskom hrade Cenu ministra školstva, mládeže a športu SR. V marci mu minister školstva SR udelil Veľkú medailu sv. Gorazda.
Na našu otázku, prečo si vybral taký ťažký odbor, nahlas uvažuje: „Je to v mojej povahe. Nebaví ma robiť jednoduché veci. Postihnuté deti neučíme posunkovú reč, ale rozprávať. Preto som sa aj dlhé roky venoval výučbe artikulácie. Deti, ktoré k nám prídu, vydávajú iba nekoordinované zvuky, alebo hlas nemajú vôbec. Musíme ich naučiť vydávať hlas aj reč. Dieťa po ukončení prvého ročníka našej ZŠ musí vedieť vysloviť 320 slov. Povedať ich, prečítať, napísať. Samozrejme musia vedieť tvoriť aj vety. Mňa fascinovalo to, že z ničoho som musel vytvoriť niečo."
Zaujímalo nás, ako reagovali rodičia týchto detí, keď videli, aké pokroky urobili ich ratolesti. „Rodičia boli radi. Niektorí našu prácu vysoko hodnotili, tešili sa z toho. Dieťa ukazovali celej svojej rodine, ako sa naučilo rozprávať a čítať. Keď boli rodičia spokojní, bol som veľmi rád. Musím však povedať, že tieto deti museli vydať trojnásobnú námahu oproti deťom v bežnej škole," spomína pedagóg.
Hoci V. Kohut dostal počas svojho pedagogického pôsobenia aj lepšie ponuky, školu nezmenil. Hluchonemým deťom sa venoval aj v oblasti športu. Je spoluzakladateľom celoštátnych športových hier sluchovo postihnutých žiakov, ktoré 30 rokov ako člen organizačného výboru pomáha organizovať. Pred 16 rokmi založil medzinárodný halový futbalový turnaj nepočujúcich žiakov. Je jediným svojho druhu na svete a zúčastnilo sa na ňom 19 krajín zo štyroch kontinentov sveta. So svojimi bývalými žiakmi sa pravidelne stretáva a ako sám hovorí, „vzťah mám s nimi dobrý, nedali by ma ani za svet".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári