Kontrola samosprávam nepasuje, ale je potrebná
Som poslancom obecného zastupiteľstva od roku 2002 a myslím si, že kontroly nikdy nebude dosť. Utvrdila ma v tom aj moja posledná skúsenosť z nášho obecného parlamentu - ako poslanec a predseda finančnej komisie som podal návrh na kontrolu efektívnosti hospodárenia pri čerpaní obecných financií, vynakladaných na cestovné výdaje a telefón. Zistil som totiž, že ročne na tento účel ide asi 100-tisíc korún.
Dočkal som sa však rôznych reakcií - kolegov ako aj starostu, ktorý je vo funkcii už tretie volebné obdobie. Najmä on môj návrh zobral ako osobný útok na svoju osobu - „verní" poslanci ho podporili, zvyšok sa alibisticky zdržal hlasovania a mne v ruke zostal neslávny Čierny Peter. A pritom som nechcel nič iné, len zaviesť systém kontroly efektívnosti. Viem dobre, že minimálne 65 percent každého(!) obecného rozpočtu ide na mzdy a odvody, energiu a ostatné prevádzkové náklady.
Myslím si, že Najvyšší kontrolný úrad by mal mať väčšiu právomoc a možnosť kontrolovať efektívnosť vynakladania financií v samosprávach - pohľad zvonku totiž väčšinou býva reálnejší ako ten obecný, ktorý je obmedzovaný „spoločenskou klímou v obci". Práve nezávislý NKÚ by v tomto, aj v mnohých ostatných prípadoch dával záruku odbornejšieho posúdenia, nateraz je to celé postavené len na názore poslancov a ja osobne to považujem za veľký luxus vzhľadom na chudobu obecných pokladníc. Som presvedčený, že posilnenie kontrolných právomocí NKÚ smerom k samosprávam prinesie do ich chodu len pozitíva. V prvom rade to naučí samosprávy, ako efektívne a hospodárne nakladať s finančnými prostriedkami občanov a usporiť ich čo najviac na investície do rozvojových stimulov...
Viliam Procek, Moravany
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári