rozprávka.
"Ako chlapec som dostal knihu Rozprávok tisíc a jednej noci. V jednej z nich sa spomína príbeh kalifa, ktorý sľúbil, že svoju dcéru dá za ženu tomu, kto nad ním zvíťazí v šachu," spomína na svoje prvé stretnutie s hrou, ktorá mu učarovala na ďalšie desaťročia 43-ročný Jozef. "Dovtedy som ani len netušil, že šach vôbec existuje. Zaujalo ma, že kalif si na pomoc prizval kopec mudrcov a všetko sa odohrávalo vo vznešenej atmosfére," dodáva bývalý prvoligový hráč, ktorý sa v súčasnosti venuje výchove najmladších šachových talentov.
"Ja som nemal tú možnosť, aby mi pravidlá hry vysvetlil niekto, kto sa šachu venuje profesionálne. Učil som sa sám. Čítal som odbornú literatúru a postupne som začal vnímať hru," prezrádza vlastník stosedemdesiatich publikácií z oblasti šachu. Postupne sa zo šachového amatéra a náruživého čitateľa stal odborník. Najmä vďaka svojej usilovnosti sa prepracoval až medzi slovenskú šachovú špičku. Napriek dosiahnutým úspechom však nezabudol, aké zložité boli jeho začiatky. Aj preto sa rozhodol podeliť so svojím umením a zasvätiť do tajomstiev hry najmladšiu generáciu. Momentálne vedie šachový krúžok dvanástich detí na ZŠ 29. augusta v Poprade.
"Šach ma jednoducho baví. Dá sa pri ňom rozmýšľať," prezrádza dôvod svojho záujmu o túto hru malá nádejná šachistka Barborka, ktorá navštevuje krúžok spolu so svojím starším bratom Viktorom. "Najviac sa mi páči vysvetľovanie na začiatku hodiny," pochvaľuje si 9-ročný Samko. Je až prekvapujúce, ako detailne vie zopakovať slová svojho učiteľa. "Najhoršie je začať ťahať krajnými pešiakmi," prezrádza talentovaný Samko. "Naopak jedným z najlepších ťahov na začiatku partie je, ak biely potiahne na E4 a čierny na D4 a ak biely ťahá na E5, čierny by mal na D5," vysvetľuje fundovane malý šachista. Podľa nadšenia detí je zjavné, že Jozefove hodiny šachu ich veľmi bavia.
"Snažím sa im dať čo najviac voľnosti. Na začiatku sme si určili pravidlá a komu sa to nepáčilo, dostal možnosť odísť," hovorí Jozef, ktorý si pre deti vymyslel originálnu metódu výučby. Pracovne ju nazýva "metóda kruhového myslenia". Jej princíp spočíva v tom, že na Jozefom položenú otázku odpovedá jeden z jeho zverencov a ostatní sa postupne pridávajú a odpovedajúceho vlastnými slovami dopĺňajú. "Rozvíjajú si tak nielen svoje myslenie, ale aj vyjadrovacie schopnosti," pochvaľuje si tvorca metódy.
O tom, že jeho snaženie je korunované úspechom, svedčí aj niekoľko pódiových umiestnení jedného z jeho zverencov, 14-ročného Michala Kiktu, ktorý tri roky po sebe strávil na čele tabuľky v kategórii "C" mladších v Lige mládeže Spiša.
"Prvý rok sa snažím podchytiť talenty. Ak budú deti naozaj šikovné, ponúkneme im možnosť stať sa členmi šachového klubu," prezrádza svoje zámery Jozef. Dobre vie, o čom vraví, sám je totiž jeho členom. "Získajú tak nielen skúsenosti, ale aj perspektívu ďalšej kariéry. No až taký rast, akoby som si želal, im nemôžeme poskytnúť. Chýbajú nám na to prostriedky," uzatvára šachový tréner Jozef.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári