dendrológa Ladislava Maxima zo Sobraniec sa na tomto území nachádza niekoľko skutočných unikátov v rámci celého Slovenska. "Tento región je aj dnes deondrologicky najvzácnejší. Výskyt toľkých drevín z hľadiska ich pestrosti, ako aj dosahovaných dimenzií, nemá na Slovensku obdobu," hovorí.
Maxim sa dendrológii, teda náuke o drevinách venoval už ako študent, neskôr intenzívne počas práce v lesných závodoch a lesnej správe v Snine, Stakčíne, Uliči a Sobranciach. Záujem o túto vedu uňho vyvolal príspevok jeho vysokoškolského pedagóga Františka Benčaťa o najzaujímavejších stromoch Slovenska. V priebehu vyše dvadsiatich rokov potom Maxim zmapoval všetky okresy Zemplína i iných oblastí Slovenska. Vlastnoručne pritom zameral a preskúmal desiatky neobvyklých stromov nachádzajúcich sa v urbanizovanom prostredí, teda mimo lesného pôdneho fondu.
Za miesto s veľmi hodnotným geofondom drevín považuje Maxim mestský park v Strážskom v kaštielnom areály. Ešte vlani v máji tu rástol najmohutnejší strom na Slovensku, dokonca v celej strednej Európe. Bol ním topoľ biely, ktorý vo výške 1,30 metra dosahoval obvod takmer 13 metrov a prsný priemer 450 centimetrov. Minulý rok však vyše 200-storočný strom neodolal májovej víchrici. "Zrejme došlo k mechanickému poškodeniu stromu, ktorý potom napadla hniloba. Park ma nepriaznivú polohu, je vystavený silným severným vetrom, ktorým infekciou oslabené staré stromy ľahko podliehajú," vysvetľuje Maxim. Našťastie v blízkosti pozostatkov tohto rekordného stromu sa nachádza ďalší topoľ biely s priemerom 3,22 metra. "Je to jeho plnohodnotný náhradník, ktorý potvrdzuje výnimočnosť tohto miesta," hovorí Maxim. V parku sa nachádza aj niekoľko ďalších mohutných topoľov.
Ako ďalší nádherný exemplár Maxim pripomína ihličnan v obci Jenkovce v okrese Sobrance borievku virgínsku. Je najmohutnejším exemplárom na Slovensku, rastie ako dvojak, s obvodom kmeňa tesne nad zemou 543 centimetrov. Vzácnosťou sa môže pochváliť aj park pri futbalovom štadióne v Sobranciach. Je ním korkovník amurský. "Patrí rovnako k dimenzným rekordom v rámci Slovenska. Významný je aj preto, že sa nepestuje často. Názov stromu sa odvodzuje od jeho pôvodu na rieke Ussuri v čínsko ruskom pohraničí," upresňuje Maxim.
Park pri Zemplínskom múzeu v Michalovciach zdobí mimoriadne vzácny a jeden z mala na Slovensku dub žltkastý. "Celkom iste je najpríťažlivejší v celom parku, pretože spĺňa všetky kritéria dekoratívnosti. Je to bezkonkurenčná rarita, pretože tento druh duba sa nenachádza v žiadnom inom parku na Slovensku. Len nedávno bol zdokumentovaný jeho výskyt v lesoch," tvrdí Maxim.
Kvôli neobvyklému spôsobu rekonštrukcie stojí určite za zmienku aj dub letný v obci Rakovec nad Ondavou, ktorý stojí za oplotením Ústavu sociálnej starostlivosti. Tento chránený prírodný výtvor bol silno poškodený obrovskou otvorenou dutinou, ktorý spôsobilo hnilobné ochorenie. Ochranári preto pred 14 rokmi zabezpečili výplň dutiny železobetónovou plombou. Použili sa na to 23 metrov kubických betónu a 1,5 tony konštrukčnej ocele. Podľa Maxima záchrana tohto asi 500-ročného stromu mala veľký význam. "Je to jeden z najvzácnejších dubov v strednej Európe. Ak by sa spomínané opatrenia vtedy neurobili, tento strom by už dnes nestál. Aj keď boli o tom pochybnosti, neskôr sa ukázalo, že symbióza dreva a použitého materiálu umožnila životaschopnosť stromu," spomína Maxim.
Množstvo zozbieraného materiálu dendrologických unikátov v Zemplíne Ladislav Maxim roky publikoval v regionálnej tlači a neskôr ho premietol aj do knižnej podoby. Zaujímavá publikácia s názvom Vzácne dreviny okresov Sobrance a Michalovce podrobne popisuje výnimočné stromy v 29 zemplínskych obciach a mestách. Knižka vyšla v roku 1998 vo vydavateľstve Domu Matice Slovenskej v Michalovciach.
Ladislav Maxim pripomína, že hoci ma Zemplín vysokú hustotu cenných drevín, nie vždy sa im dostáva dostatočná starostlivosť. "Pre svoju jedinečnú estetickú funkciu si zaslúžia aby sa to zmenilo," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári