vecí a rodiny a Sociálnou poisťovňou zamerali na odhaľovanie nelegálnej práce. Až do 15. apríla čaká zamestnávateľov vyše 5-tisíc kontrol na celom Slovensku. Súvisia s novým zákonom o nelegálnej práce a nelegálnom zamestnávaní, ktorý nadobudol účinnosť 1. apríla, ktorý priniesol viacero povinností pre zamestnávateľov a sprísnil sankcie za zamestnávanie, ale aj prácu načierno.
Zákon ukladá zamestnávateľom povinnosť nahlasovať nového pracovníka do Sociálnej poisťovne ešte pred začiatkom pracovno-právneho vzťahu a nie ako doteraz, do 8 dní po ich zamestnaní. Urobiť tak môžu aj e-mailom, SMS alebo faxom. Kontrolóri majú prístup do registra poistencov SP a priamo pri previerke môžu podľa rodného čísla zistiť prítomnosť osôb nahlásených na platenie odvodov.
"Inšpektorát práce v Košiciach urobil v Košickom kraji spoločne s úradom práce za uplynulý týždeň 280 kontrol. U 18 osôb, ktoré mali síce pracovnú zmluvu alebo dohodu, inšpektori zistili, že neboli prihlásení v Sociálnej poisťovni. Keby neplatil nový zákon, odhaliť by sa ich nepodarilo. Pred jeho platnosťou mal zamestnávateľ čas nahlásiť ich do registra poistencov. V zákone vidíme prínos a zmenu vnímame ako pozitívum. Za týždeň sme odhalili 27 zamestnancov, ktorí pracovali načierno. Boli predovšetkým z oblasti služieb a obchodu," zhodnotil priebeh akcie hlavný inšpektor Krajského inšpektorátu práce v Košiciach Ing. Miroslav Ondruš.
Podľa doterajších skúseností vo firmách, kde nelegálnej práci nevytvárajú priestor, nový zákon vítajú. Podľa hlavného inšpektora, vo veľkých firmách problémy nie sú, tie majú pracovno-právne vzťahy v poriadku. "Našim cieľom nie je postihovať vysokými sankciami zamestnávateľov. Z nášho pohľadu je väčším prínosom, keď na základe našich zistení zamestnajú ľudí, s ktorými nemali uzavretú dohodu. O výške pokút, ktoré budú udelené za nedostatky, je predčasné hovoriť. Teraz sa všetko dokumentuje a vyhodnotí. Kontroly budú pokračovať aj po ukončení akcie Vietor, ktorá má skôr preventívny a výchovný charakter," dodal M. Ondruš.
Pripomeňme, že za nelegálne zamestnávanie môže byť právnickej alebo fyzickej osobe uložená pokuta až do výšky milión korún. Za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania od februára budúceho roka začne platiť, že po uložení pokuty sa po dobu 5 rokov nemôže zúčastniť verejného obstarávania a nemôže požiadať ani o štátnu pomoc. Fyzickej osobe za výkon nelegálnej práce umožňuje zákon uložiť pokutu až do výšky 10-tisíc Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári