Kto nevládze platiť, platby by odpracoval
Nedoplatky na nájomnom a ďalších službách spojených s bývaním dosiahli už na Luníku IX viac ako 1 miliardu korún. Toto pritom nie je jediná časť mesta, kde žijú rómski a sociálne slabí občania. Sú i v ďalších mestských častiach. Keďže sa zatiaľ problém neplatičov nedarí plniť, vrásky na čelách predstaviteľov dodávateľských firiem každým dňom pribúdajú.
Vyzerá to ale tak, že by sa možno mohli prestať chmúriť, pretože na svete je zaujímavý projekt.
Člen riadiacej skupiny, ktorá vznikla pri Magistráte mesta Košice, Mgr. Jozef Červeňák a poslanec mestského zastupiteľstva Tibor Horváth v uplynulých dňoch začali mapovať rómske usadlosti. "Treba to urobiť, pretože v meste žije už teraz asi 10-tisíc rómskych občanov. Chýba ale akákoľvek informačná databáza poskytujúca prehľad o mieste pobytu týchto ľudí. A zrazu príde deň, keď sa budeme čudovať, čo nové a ďalšie nám v priebehu najbližších mesiacov na území mesta vyrástlo," vysvetlil jeden z prvých krokov J. Červeňák.
Druhým je projekt Sociálneho podniku. Je to vytvorenie neziskovej organizácie, ktorá by mala byť nápomocná ľuďom, čo nedokážu platiť všetky poplatky súvisiace s bývaním. V súčasnosti títo občania dostávajú od štátu každý mesiac peniaze. Len v Košiciach je to asi 100 miliónov korún, čo sa vyplatí na dávkach. Žiadnu protihodnotu poberatelia ale nevytvárajú, a tak nečudo, čo sú v pozícii apatie, chýba im motivácia niečo pre mesto urobiť.
"Naša predstava je taká, že peniaze by išli cez Sociálny podnik. Na základe zmluvy s mestskými podnikmi, ako aj rôznymi firmami a podnikateľmi, by sa poskytovala cez Sociálny podnik lízingová práca na kvalifikované i nekvalifikované činnosti. Mnohí Rómovia sú predsa vyučení, majú nejaké remeslo v ruke, len nemajú možnosť ho vykonávať." Sociálny podnik by bol podľa J. Červeňáka pre firmy a podniky určitou zárukou, že človek síce nevládze platiť poplatky súvisiace s nájomným, ale chce sa na platbe podieľať, a tak by si mohol mesačný poplatok napríklad za elektrinu odpracovať. "Vytvorila by sa databáza ľudí, kto by v čom mohol pomáhať a na základe tzv. individuálnej sociálnej práce a individuálneho prístupu k práci v jednotlivých rodinách sa bude dať presne špecifikovať kto a keby by mohol na akú prácu nastúpiť. Pre ľudí by to bola motivácia, že si môžu takto celé rodiny pomôcť, zlepšila by sa ich finančná situácia a aj spoločnosť by videla, že títo ľudia nielen naťahujú ruku a pýtajú - dajte, ale aj niečo späť odvedú," vidí J. Červeňák v Sociálnom podniku hneď niekoľko pozitív. Dokonca ľudia, ktorí by sa v práci osvedčili, mohli by dostať po dôkladnom zvážení doporučenie aj pre iné firmy. "Keď budú dobrí a v práci seriózni, aj takto by im mohol Sociálny podnik pomôcť."
Hoci si J. Červeňák uvedomuje, že projekt je na začiatku cesty, dúfa, že sa za pomoci starostov, riaditeľov firiem a podnikov, a podpory mesta, začne realizovať. "Na Slovensku zatiaľ neexistuje inštitút, ktorý by sa zaoberal prácou pre sociálne znevýhodnených. Sociálny podnik by bol prvým. O tejto koncepcii by sme chceli poslancov informovať na aprílovom mestskom zastupiteľstve," dodal na margo rodiacej sa myšlienky Mgr. J. Červeňák.
Snáď dopadne úspešnejšie ako doterajšie pokusy, ktorých už bolo v súvislosti s neplatičmi viac ako dosť, ale bez výraznejšieho pozitívneho dopadu.
lia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári