umiestnená v nezvyčajne veľkých priestoroch - zaberá 1500 metrov štvorcových. Až do 24. apríla majú možnosť návštevníci obdivovať akty, portéty i abstrakcie predovšetkým vo veľkých formátoch. Najväčší obraz s názvom Posledná večera má rozmery 180 x 540 cm.
"Dobre sa mi vyjadruje vo veľkom formáte. Keď totiž zčanem pracovať na malom obraze, nemám dosť priestoru, chcem pokračovať... Veľký formát ma nedrží v mantineloch," prezradil nám V. Kadera, ktorý je často označovaný za slovenského Dálího. Ak sa vyberiete prezrieť si jeho diela, na každom kroku vás budú sprevádzať oči žien z obrazov... "Oči sú tunelom do duše. Tomu, kto sa zadíva do očí týchto žien, sa obraz pootvorí, aby do neho vstúpil. Už to nie je len obraz, ale pocit, zrkadlo..."
Z väčšiny vystavených obrazov sa na návštevníkov výstavy dívajú krásne ženy. "Tie ženy existujú. Maliar vždy v prvom rade maľuje ľudí, ktorých naozaj stretol, potom si ich začne upravovať, maľuje ich takých, akí sú vo vnútri a až potom príde štádium, keď stvorí človeka ako Boh. Niektoré ženy na mojich obrazoch sú maľované podľa predlohy, niektoré vzišli iba z mojej fantázie."
V. Kadera sa venuje aj aktom. Málokedy však pracuje v ateliéri s nahou modelkou. "Občas pracujem aj s modelkami, problém je však v tom, že dnes nikto nemá čas a maľovať akt je časovo veľmi náročné a navyše aj dosť únavné. Na druhej strane to môže byť pre mňa ako maliara aj rušivé. Sústredím sa vtedy príliš na vonkajšiu podobu modelky a uniká mi jej vnútro. Keď je však pre mňa telo iba vzorom, nezaťažujem sa tým, aké je, ale sa snažím nájsť podstatu obrazu. Často pracujem s fotografiou, tú si upravujem a pri samotnom maľovaní idem svojim smerom."
V. Kadera vyznáva budhizmus a verí v kozmickú energiu, ktorá cez neho preniká a vďaka nej máva konkrétne vízie, ktoré sa snaží pretaviť do obrazov. "Obraz v podobe kríža, ktorý visí v strede výstavnej miestnosti, vznikol tak, že som sa raz o tretej ráno zobudil a mal som v čerstvej pamäti sen, v ktorom som ten obraz videl. S veľkosťou, s farbami, so všetkým... Hlavu mám plnú takýchto vízií a niekedy z toho mám depresie, lebo si uvedomujem, že je nemožné, aby som to všetko stihol zachytiť na obrazoch. Mnoho úžasných obrazov preletolo mojou hlavou a sú nenávratne preč..."
V Optime vystavuje V. Kadera približne desatinu svojej tvorby. Mnohé jeho obrazy čakajú na svoje dokončenie. "Vždy mám rozrobených niekoľko obrazov naraz, pretože niektoré nie sú hotové ani po desiatich rokoch. Urobiť obraz nie je záležitosťou niekoľkých dní. Mohol by som jeden urobiť za mesiac, no to by nebolo dobré."
Pri jednom z vystavených obrazov je Da Vinciho Mona Lisa. Určite hneď upúta pozornosť. Jeho rozmery sú 220 x 180 cm a skladá sa z 1584 štvorčekov. "Vždy ma fascinovala renesancia a uvažoval som, že chcem vytvoriť dielo, ktorým by som splatil dlh Leonardovi Da Vinci. Vedel som, že by to mala byť Mona Lisa, no netušil som, ako to zrealizovať. Rozhodol som sa ju rozštvorčekovať. Vyzerá, že je dielom počítača, no nie je to pravda. Na každý štvorček som starostlivo priraďoval farby, mnohé zo štvorčekov som niekoľkokrát prerábal."
Tento obraz V. Kaderu môže z blízka pôsobiť ako množstvo farebných štvorčekov, ak však od ned odstúpite na 20 metrov, zrazu sa na vás bude usmievať Mona Lisa...
kid
Autor: Na chrániče sa nespolieha
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári