poplatok zaplatilo v priebehu niekoľkých týždňov 27 z troch stoviek rodičiek. Z toho ôsmim ženám bolo päť tisícok vrátených, pretože rodili v dennej službe a nie v noci alebo cez víkend. Štyri pacientky neplatili poplatok preto, že boli zamestnankyňami nemocnice.
"Pri zavedení tohto opatrenia sme si netrúfali odhadnúť, koľko žien bude mať o výber pôrodníka záujem. Nemali sme ani konkrétne očakávania, čo sa týka finančného prínosu pre nemocnicu. Naším záujmom bolo predovšetkým pracovnoprávne upraviť možnosť odvedenia pôrodu v čase, keď ten-ktorý lekár nemá službu. Vtedy by sa na pracovisku nemal vôbec nachádzať. Ďalším aspektom bolo zabrániť nelegálnym platbám a príjmom," hovorí námestník riaditeľa FN L. Pasteura MUDr. Richard Raši, podľa ktorého dve pätiny stanovenej sumy idú lekárovi a tri tisícky končia na pracovisku. Ich použite je na rozhodnutí jej vedenia, peniaze by však mali ísť predovšetkým na zlepšenie služieb a ďalšie vzdelávanie lekárov.
"Každá pacientka, ktorá sa zaeviduje v evidencii rodičiek, je personálom informovaná o možnosti zvoliť si za poplatok pôrodníka. Ten sa platí, iba pokiaľ ide o pôrod v ústavnej pohotovostnej službe, nie v riadnom pracovnom čase. V takomto prípade budú peniaze vrátené. Je na zvážení každej ženy, či má o túto službu záujem, bez zaplatenia poplatku ju však nemôže odrodiť niekto, kto nemá službu. Výnimkou sú naši zamestnanci, ktorí majú túto službu grátis," poznamenáva MUDr. Raši.
Podľa vedenia nemocnice sú prvé skúsenosti so zavádzaním poplatkov pozitívne. Desaťpercentný záujem zo strany rodičiek je pekný výsledok, navyše sa možnosť legálne si zaplatiť za pôrodníka u žien stretáva zväčša s pozitívnou odozvou. Otvorenou otázkou však ostáva, či to päťtisíckou naozaj končí, alebo dávajú ženy aj do vrecka lekárom. "Tieto veci je ťažké overiť, ale podľa našich indícií je oficiálny poplatok pre rodičky jediný. Znovu zdôrazňujem, že nikto od nich nesmie nič navyše vymáhať. Pokiaľ by sa tak stalo, po ohlásení prípadu by sme veľmi rázne konali," podotýka námestník.
Zaujímavé je, že možnosť zvoliť si pôrodníka sa neodrazila na skutočnosti, že by ženy preferovali jedného-dvoch s "dobrým" menom. Ukázalo sa, že pôrody odviedol vždy iný lekár, iba v dvoch prípadoch sa opakovalo jedno meno. Čo je ešte prekvapujúcejšie, rovnomerne boli zastúpené aj rôzne vekové skupiny, ženy si "objednávali" aj mladších lekárov. Podľa interného nariadenia musí s odvedením pôrodu mimo pracovného času súhlasiť aj zvolený pôrodník, s odmietnutím sa však pacientky nestretli.
Ako konštatuje primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Triede SNP, opatrenie padlo na úrodnú pôdu. S veľmi dobrým ohlasom bolo prijaté nielen u budúcich mamičiek, ale aj u lekárov. "Je to v platnosti iba čosi vyše mesiaca, takže je asi priskoro na objektívne hodnotenie. Ale dosiaľ sme nemali žiaden negatívny ohlas, mamičky to iba privítali. Pritom sa domnievam, že opatrenie bude prínosom tak pre ne, ako i pracovisko. Peniaze sa prelejú zo súkromných vreciek na kliniku, ktorá ich potrebuje a môže to reálne pomôcť vykoreniť bočné platby. Navyše, ide pre jednotlivca o únosnú sumu, no keď sa peniaze nazbierajú, pracovisku to citeľne pomôže. Takto získané prostriedky použijeme na dobudovanie nadštandardných izieb a prístrojové vybavenie, takže sa peniaze vlastne vrátia k pacientovi," hovorí Jozef Posluch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári