Kvôli stotisícovému dlhu môže prísť o dom za štyri milióny
Slovo exekútor stále vyvoláva u ľudí nepríjemný pocit. Spája sa s negatívnymi predstavami - príde a stroho oznámi "Zabavuje sa!" to a to... Ale na druhej strane práve on pomáha občanom dovolať sa svojich práv. Neviete vymôcť od niekoho vrátenie pôžičky? Nepreplatila vám firma faktúru a vaše pokusy o vyrovnanie ignoruje? Exekútor je tu na to, aby vám pomohol...
Sedíme v kancelárii košického exekútora JUDr. Andreja Dembického a debatujeme o jeho práci. V spomienkach sa vracia k svojim začiatkom v tejto profesii. Skúsený právnik sa v nej doslova našiel. "Som šťastný a spokojný, že robím práve toto. I keď to nikdy nebolo, ani nebude bez problémov."
Po roku 1989 sa na Slovensku rozmohli podivné praktiky. Nik nikomu neplatil, každý bol niekomu dlžný a poctiví obchodníci stáli "v ofsajde". V džungli obchodných vzťahov vládol chaos a netransparentnosť. V posledných rokoch sa veci hýbu k lepšiemu. A vďaka inštitútu exekútora.
"Vykonávam túto prácu prakticky od začiatku. Teda asi osem rokov," hovorí JUDr. Dembický. "Zákony o exekúcii sa v posledných rokoch novelizovali päťkrát. Každá novela bola krokom vpred."
Kým za starých čias mal subjekt, podliehajúci exekúcii, desiatky možností na obštrukciu, v súčasnosti už nemajú súdy zviazané ruky. Paradoxne - aj dnes je náhľad verejnosti na prácu exekútora zväčša negatívny. "Občas sa pritrafilo, že sa mi ľudia vyhrážali. Cez telefón mi párkrát oznámili, že zomriem. No sú na zlej adrese. Exekútor nekoná z vlastnej iniciatívy. On iba vykonáva závery, ku ktorým dospel súd a iné oprávnené orgány."
Skúsený právnik si dobre pamätá časy, kedy bola vymožiteľnosť pohľadávok mizerná. "V mojich začiatkoch dosahovala smiešne tri percentá! V súčasnosti dosahuje 50 až 60 percent. To už je prijateľná cifra. Už môžme efektívne konať a doviesť k naplneniu vedrikt súdu."
Aj na Slovensku inštitút exekútora dostáva primeranú váhu, úctu. Podobne ako vo vyspelých európskych demokraciách. "Je to aj tým, že sme sa stali členmi európskej stavovskej organizácie exekútorov UIHF. Náš krediť aj týmto aktom výrazne stúpol." V týchto krajinách má exekútor podporu všetkých štátnych inštitúcií.
Exekútor je verejný činiteľ
Exekútor by mal konať pragmaticky, emócie musia byť v tejto práci stopercentne pod kontrolou. Na druhej strane - JUDr. Dembický sa za svojej praxe stretol s mnohými pohnutými osudmi. "Veľa podnikateľov sa dostalo do akútnych finančných problémov nie z vlastnej viny. Nezaplatili im za prácu či tovar a oni neboli schopní uspokojiť finančné požiadavky ďalších subjektov. Prišli o majetok a ťažko to zasiahlo aj ich rodiny... "
Exekútori majú silných, schopných protivníkov. Advokátov, mazaných všetkými masťami. Bohatí dlžníci si ich vedia kráľovsky zaplatiť, právny súboj býva v takýchto prípadoch ťažký a zložitý. "Moji klienti mi neraz ďakujú, že sa dostali k peniazom, ktoré im zo zákona patrili. Je to výborný pocit, keď človek napĺňa spravodlivosť. Znie to ako klišé, no je to tak," hovorí JUDr. Dembický.
Asi to nie každý vie, no exekútor je verejným činiteľom. Preto sa aj na neho vzťahuje zákon o preukazovaní pôvodu majetku a konflikte záujmov. Exekútormi sa stávajú mladí absolventi právnických fakúlt, nezaťažení minuloťou. Titul doktora práv je neodpustiteľnou podmienkou. "Kedysi som skúšal exekútorov, bolo to pred rokom. Trvalo to skoro celé jedno trojročné funkčné obdobie, bol som členom vzdelávacej komisie SKE. Dnes moji žiaci robia stopercentne svoju prácu a nehľadia na nič iné. Nejeden z nich má skvelé renomé a ja som na nich pyšný rovnako ako trebárs profesor na svojich úspešných žiakov. Ale sú aj takí, od ktorých som očakával viac."
V minulosti mohli povinní (teda dlžníci) odďaľovať súdne rozhodnutie. Namietať zaujatosť, robiť mnoho iných obštrukcií. Novely zákonov pamätajú aj na takýchto "expertov". "Naše možnosti sú oveľa širšie než kedysi. Môžem za obštrukcie navrhnúť súdu udelenie až 50-tisícovej pokuty. Je to veľmi účinný nástroj. Zákony dokonca umožňujú trestne stíhať osoby, ktoré maria prácu exekútora. Trestná sadzba je v týchto prípadoch jeden až päť rokov!"
Čakal zbraň, vytiahol sprej
Všetky spomínané právne nástroje spôsobujú, že súdy teraz rozhodujú oveľa rýchlejšie než kedysi, keď ste na verdikt čakali aj dva, tri roky. Aj exekútor je v dnešných trhových časoch živnostník. Zarobí podľa toho, koľko peňazí pre svojich klientov získa. "My žijeme iba z toho. Nik nám zadarmo nedá ani korunu."
Pri exekúcii môže exekútor zhabať hnuteľný i nehnuteľný majetok. Teda na jednej strane televízor, chladničku či auto, na druhej dom, chatu, garáž i obyčajný stavebný pozemok. Všetko, čo sa dá následne vydražiť s cieľom uspokojiť nároky veriteľa.
Exekútor má v rukách účinné nástroje, avšak on sám je tiež kontrolovaný. "Nemôžem rozhodovať o veci, do ktorej som nejako sám zainteresovaný. Nebolo by etické, a vlastne ani právne udržateľné konať v takomto prípade. Nikdy by som niečo také neurobil."
Tento post môže byť pomerne lukratívny, jeho odvrátenou stránkou je veľký nápor na nervy. "Viacerí kolegovia odišli. Každý exekútor je iný. Niekoho zlomí ten enormný psychický tlak, iného táto práca po čase prestane baviť." Veru nie každý strávi, ak mu zatelefonuje hlboký mužský hlas a oznámi mu, že sa môže niečo vážne stať jemu, či jeho rodine. A enormné množstvo prípadov exekúcie znamené enormný nával práce. Pri prechádzke kanceláriami úradu narážame na priam šokujúce množstvo spisov. Aj triezvym odhadom ich je pekných pár desiatok tisíc strán...
"Poviem vám príklad. Predčasom bol u mňa v kancelárii jeden chlapík s nie najlepšou povesťou. Odrazu uprostred rozhovoru siahol do vrecka a mňa priam zamrazilo. Na zlomok sekundy sa mi zazdalo, že vyberá zbraň. Dnes sú také časy, neviete, obrazne povedané, odkiaľ priletí guľka. Smiešne je to, že to bol sprej do úst..." spomína si JUDr. Dembický na mráz vyvolávajúcu príhodu. "A ďalšia vec - mám tu 10 zamestnancov, no za celý úrad som zodpovedný ja. Mám špičkovú ekonómku, no vlúdi sa jej do účtovníctva chyba? Zodpovedný som ja."
Naháňal ho čuvač
Ak niekto pred výkonom exekúcie predá auto, aby sa zbavil majetku, nepomôže si. Litera zákona vraví jasne - v takomto prípade je predaj neplatný. Je to marenie výkonu úradného rozhodnutia. A vinník môže za to čeliť trestnému stíhaniu. Vždy to tak nebolo a rôzni podvodníci sa zákonu smiali do tváre. Jednoducho previedli majetok na inú osobu, trebárs manželku a oficiálne vykázali, že vlastne nič nemajú.
JUDr. Dembický za roky svojej praxe zažil množstvo zvláštnych, občas aj bizarných príhod. Ako sarkasticky hovorí, keď ho zastrelia, vyjdu jeho memoáre. "Raz som mal exekuovať jeden dom. Prišli sme autom tam a všetko vyzeralo v poriadku. Dom som si pekne v pokoji obišiel a obzrel. Zrazu ma kolegovia krikom upozornili, aby som sa obzrel. Zbadal som obrovského čuvača, ktorý sa hnal rovno na mňa. Majiteľka domu sa so zrejmou škodoradosťou prizerala. Určite som si vtedy spravil osobák v šprinte..." živo si spomína na dramatické chvíle, kedy mu strach zvieral žalúdok.
Priamo v exekútorskom úrade je aj dražobná miestnosť, kde práve v deň našej návštevy prebehla dražba domu na Pereši. Jeho hodnotu stanovil súdny znalec na približne 4 milióny korún. "´Povinný´ už vyplatil dlžobu vo výške 500 tisíc, ale trovy exekúcie, niečo cez 100 tisíc, už nie..." vysvetľuje dôvody dražby JUDr. Dembický. Muž, ktorému patrí spomínaný dom, mal šťastie. Nik z účastníkov dražby nezložil dražobnú zábezpeku, o mesiac sa podľa zákona môže dražba opakovať. Dovtedy má ´povinný´ dosť času trovy exekúcie zaplatiť.
"Ľudia si zvyknú pomyslieť - ten exekútor je hnusák, keď draží dom, ktorého hodnota niekoľkonásobne prevyšuje výšku pohľadávky. Ale ja si iba odrátam svoju pohľadávku a zvyšok peňazí z dražby ´povinnému´ do koruny vrátim," objasňuje JUDr. Dembický. "Teraz už mám oveľa ľahšiu pozíciu. Kedysi dlžníci prevádzali majetok na manželku, príbuzných a oficiálne nevykázali žiaden majetok, hoci reálne boli naozaj bohatí. Dnes je situácia iná. Prevedieš dom na manželku? Nepomôžeš si. Dom spadá do bezpodielového spoluvlastníctva a môže byť predmetom dražby..."
Riešili problémy s neplatičmi
Počas nášho rozhovoru sa odohralo v exekútorskom úrade aj stretnutie JUDr. Dembického so zástupcom istého bytového družstva z Bardejova. "Je to súdom rozhodnutý prípad," vysvetľuje nám Bardejovčan. "Riešime podnájomníka, ktorý roky neplatí nájomné. Ignoruje nás. Jeho dlh predstavuje 420 000 korún. Spravili sme skutočne čo sa dalo. V meste je ťaživá situácia a vysoká nezamestnanosť, preto chápem, že ľuďom sa ťažko žije. Ale dlhy sú obrovské. Poviem vám na rovinu. V Bardejove trojizbový byt nepredám ani za 400 000! Pohľadávky voči nášmu družstvu som za štyri mesiace aj vďaka pánovi exekútorovi znížil z 9,6 milióna o 1,6 milióna."
Nájomník bytu so "sekerou" cez 400 000 zo zákona nemá právo ani na náhradné bývanie. Sú ľudia, ktorými nepohne žiaden úradný dokument a za každých okolností si vravia - mne sa nemôže nič stať. A vysporiadať byt je aj dnes zložité.
"Chceme, aby tam ešte niekto mohol bývať, lebo je totálne zdevastovaný." hovorí muž, ktorý má dlhoročnú advokátsku prax. Dobre vie, o čom hovorí, keď vyčísľuje terajšie náklady na kúrenie, vodu, nájomné, a všetko ostatné. "Viem, že byt je teraz drahá záležitosť. Stojí nájomníka okolo 5 000 mesačne. Ak žije z podpory, má veľký problém ho platiť. Vždy sa usilujem, aby sme riešili tieto veci citlivo. Veď sa jedná o ľudí, ktorí nie sú schopní všetko zaplatiť..."
Keďže žiadne spôsoby vyrovnania doteraz u dlžníka neviedli k úspechu, treba konať. Na rade je posledná, pre neho krajne nepríjemná alternatíva. Bude definitívne vysťahovaný. "Od septembra s JUDr. Dembickým robíme výpovede z nájmu, upomienky a celý rad opatrení," pokračuje Bardejovčan. "Dennodenne do mojej kancelárie prichádzali a boli predvolávaní takzvaní povinní. Družstvo malo mimoriadne zhromaždenie k vymáhaniu pohľadávok..."
Členovia družstva prijali uznesenie s úľavou. Veď prečo by mal niekto, kto riadne za byt platí, "financovať" suseda, ktorý dlhuje napríklad pol milióna?! "Spravujeme tritisíc bytov," vysvetľuje Bardejovčan. "Ľudia, ktorí si vzali byty do osobného vlastníctva, samozrejme platia. Ale s neplatičmi si ani naša samospráva neporadí."
Traktory bránili vlastnými telami
Podobných prípadov je na Slovensku na tisíce. Niektorí dlžníci sa s veriteľmi dohodnú dobrovoľne, mnohí ale nechcú. Ak to nejde po dobrom, musí to ísť po zlom. Na záver nášho stretnutia nám JUDr. Dembický práve jeden takýto prípad vyrozprával.
"Šli sme odňať veci poľnohospodárskeho družstva. Sejací stroj a zopár veľkých traktorov. Deň predtým som telefonicky hovoril s predsedom. Sľúbil, že majetok vydá, že môžeme prísť. Vraj za 20 minút bude všetko hotové. Keď sme dorazili na miesto, celé predstavenstvo družstva sedelo na traktoroch a vravelo - pán exekútor, my vám náš majetok nedáme. Hodinu, dve, sme sa na seba dívali a ja som premýšľal, čo robiť. Bol som bezradný..."
JUDr. Dembický teda zavolal som policajtov a povedal im, že je bránené výkonu súdneho rozhodnutia. "Právny zástupca poškodeného bol Kanaďan a úplne žasol. Hovoril - u nás príde šerif a všetko sa vybaví za pár minút. Ak niekto robí obštrukcie, dá ho na dva dni do basy a hotovo. Od deviatej ráno do siedmej večer sme tam teda len stáli. Večer dorazila televízia i novinári. Zástupca polície, ktorému som viackrát volal, mi poradil SBS - ku. Došli traja chlapci ako skrine a hneď všetko zariadili..."
Marián BETÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári