utrpelo závažné zranenia pri dopravnej nehode. Počas Veľkej noci ju zrazilo auto, pričom došlo k poškodeniu mozgu a viacerých vnútorných orgánov.
Žiaľ, ani maximálne úsilie pracovníkov Oddelenia intenzívnej medicíny Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach nepomohlo malú pacientku zachrániť. Po niekoľkých dňoch hospitalizácie konštatovali u dieťaťa lekári mozgovú smrť, čo je stav nezlúčiteľný so životom. Rodičia boli o nezvratnom konci dcéry informovaní a požiadaní, aby súhlasili s darovaním orgánov. Napriek svojmu žiaľu našli v sebe toľko vnútornej sily, že povedali áno. Srdiečko malej pacientky potom putovalo do Nemecka a do Košíc v týchto dňoch prišla správa, že transplantácia bola úspešná.
"V živote detí sa niekedy odohrajú tragédie, ktoré dramaticky zmenia život celej rodiny. Osud zdravého dieťaťa, úspešného v škole či športe, sa môže otočiť v priebehu niekoľkých sekúnd. Najčastejšie sú za tým vážne úrazy, predovšetkým v dôsledku dopravných nehôd, ako tomu bolo aj v tomto prípade," hovorí primárka Oddelenia intenzívnej medicíny DFN Mária Pisarčíková.
Súčasná medicína podľa nej síce dokáže zachrániť mnohé životy, ale to, čo je definitívne zničené, nahradiť nedokáže. Tak je tomu aj pri vážne poškodenom mozgu, kedy však prichádza výzva pomôcť iným.
"Využívame možnosti súčasnej medicíny a zákonné postupy, aby sa mohla poskytnúť iným pacientom náhrada ich poškodených orgánov a tým zachraňovať ďalšie životy. V takýchto prípadoch spolupracujeme s pracovníkmi transplantačného centra a manažujeme pacienta tak, aby sa orgány mohli použiť nielen v rámci Slovenska, ale aj ostatných krajín Európskej únie. Snažíme sa pri tom vždy získať súhlas rodičov, aj keď si to legislatíva nevyžaduje. Je veľmi potešujúce, keď rodičia zronení stratou dieťaťa dokážu myslieť na iných a dieťatko, ktoré nebolo možné zachrániť, žije ďalej iným životom," poznamenáva primárka.
medzitutul: Detských darcov je veľmi málo
Podmienkou odberu orgánov na transplantačné účely je skutočnosť, že u pacienta došlo k mozgovej smrti. Je to nezvratný stav a znamená definitívny koniec človek po odpojení od prístrojov nemá žiadnu šancu žiť. Odber orgánov u detí sa robí obyčajne po prechádzajúcom súhlase rodičov, aj keď na splnenie litery zákona stačí, ak za života dieťaťa jeho zákonný zástupca nevyslovil s odberom orgánov nesúhlas. Odoberajú sa pritom iba orgány, ktoré je možné v priebehu niekoľkých hodín transplantovať príjemcom, pričom musí byť potvrdená kompatibilita darcu a príjemcu. Obyčajne ich prídu odobrať lekári z transplantačného centra, kde sa bude transplantácia realizovať. V tomto prípade srdiečko darkyne odoberali nemeckí lekári.
"Detských darcov máme iba málokedy a srdce odoberáme ešte zriedkavejšie. Počas desiatich rokov sme iba dvakrát robili odber srdiečka pre Detské kardiocentrum v Bratislave, pričom darcami aj príjemcami boli tínedžeri, nie malé deti. V tomto prípade sme pred odberom museli zistiť, či je niekde v Európe požiadavka na také malé srdce. Vhodný príjemca päťročné dievčatko sa našlo v nemeckom Giessene. Darkyni bola odobratá aj oblička, ktorá sa však netransplantovala dieťaťu, keďže sme nemali vhodného darcu v detskom veku, ale žene s nízkym vzrastom a hmotnosťou," konštatoval MUDr. Ľuboslav Beňa z Transplantačného oddelenia FN. L. Pasteura, podľa ktorého je nájsť vhodného darcu orgánu pre dieťa oveľa ťažšie, ako v prípade dospelého.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári