výmery na odpad, ktoré mesto rozposlalo doporučene v týchto dňoch.
Starosta mestskej časti Staré Mesto Ján Süli kritizoval mesto Košice za spôsob, ktorý zvolilo, na miestnom zastupiteľstve.
"Ponúkal som magistrátu pomoc v doručovaní prostredníctvom doručovateľov, ktorých sme využívali pri doručovaní výmerov dane z nehnuteľností. Mesto odmietlo, doporučené zásielky prostredníctvom pošty budú stáť mestskú pokladňu, odhadujem, asi desať miliónov korún, ktoré sa mohli využiť lepšie," zdôraznil starosta.
Občania nechápu, prečo im mesto Košice posiela výmery cez Bratislavu.
"Pán Süli nám skutočne ponúkol pomoc v doručovaní prostredníctvom doručovateľov. Ponuku nám dali aj niektoré ďalšie mestské časti ako sú Ťahanovce, Juh, Šebastovce a niektoré z tých malých. Zákon o správe daní a poplatkov však hovorí, že správca poplatku (v tomto prípade mesto Košice) doručuje úradné písomnosti adresátovi spravidla poštou," vysvetľuje Dagmar Bartošová, ktorá má na magistráte na starosti vymáhanie poplatkov a exekučné konania.
Podľa zákona je možné tieto písomnosti doručiť aj svojimi zamestnancami, no problém je v tom, že doručovatelia z mestských častí nie sú zamestnancami mesta, a tak podľa zákona nemôžu výmery na odpad občanom doručiť.
"Na doručovanie svojimi zamestnancami by mesto potrebovalo zriadiť po dobu minimálne dvoch mesiacov oddelenie s názvom ´poštový úrad´, ktorý by pozostával minimálne zo sto zamestnancov. Tých by mesto muselo prijať na dobu určitú, najmenej na dva mesiace, pretože to je minimálna doba na doručovanie po všetkých mestských častiach vrátane vzdialenej Šace. Počítať treba aj s ďalším mesiacom na opakované doručenie a uloženie písomností v odbernej lehote."
Mesto by podľa slov Bartošovej muselo zabezpečiť doručovanie aj vlastnými vozidlami vzhľadom na vzdialenosti a váhu zásielok.
"Pri minimálnej mzde na jedného pracovníka (mzdový náklad mesta je 10-tisíc mesačne) by náklady na mzdy predstavovali cca 2 milióny a okrem toho by mesto malo aj ďalšie prevádzkové náklady na zriadenie úradu, dopravu. Ďalším nezanedbateľným ukazovateľom je aj obrovská prácnosť na ručné balenie obálok a tlač rozhodnutí klasickým spôsobom na tlačiarňach s použitím papiera a obálok, ktoré sú tiež nákladom mesta," doplnila Bartošová.
Preto sa mesto rozhodlo, že výmery doručí poštou. A prečo z pošty v Bratislave?
"Službu ´obálka v obálke´ poskytuje len pošta v Bratislave. Spočíva v tom, že pošta zabezpečila tlač 69-tisíc rozhodnutí so zbalením do obálky, vytlačením podacích hárkov s podaním na pošte Bratislava 12. Podanie jednej obálky s doručenkou je podľa platných taríf rovnaké bez ohľadu na miesto podania, čo v našom prípade stálo 31 korún. Mesto celé doručenie stálo 2 milióny 139-tisíc korún," informovala nás Bartošová a dodala, že občania si majú zásielky vybrať a prípadné nedoplatky vyrovnať v stanovenom termíne, uvedenom v liste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári