smrťou. Tá je pre malé bezbranné stvorenia vydané napospas krkavčím rodičom alebo príbuzným, doslova vykúpením.
V prípade 12-ročnej Veroniky to tak rozhodne bolo. Muky, ktoré musela prežívať, sa nedajú opísať. Veľmi jednoznačne to však vyjadruje farebná fotografia jej nahého tielka, zhotovená krátko po smrti dievčatka. Je na nej kostrička obtiahnutá kožou, pod ktorou sa rozlievajú červené a modrofialové mapy, vážiaca 9 kilogramov!!! Čosi také hrôzostrašné dnes možno vidieť vari len v dokumentačných filmoch z koncentračných táborov.
Na trestnej lavici Krajského súdu v Košiciach sedeli bok po boku manželia Oľga a Dezider Dž., obžalovaní z trestného činu týrania.
Mali sa ho dopustiť tým, že svojej dcére spôsobovali fyzické a psychické utrpenie. Odopierali jej stravu, nevyhnutnú osobnú hygienu a zdravotnú starostlivosť. V dôsledku toho ich dcéra trpela ťažkou podvýživou, mala preležaniny, kožný svrab, vši a kožné defekty na celom tele. Napriek tomu, že bola chorá najmenej 3 mesiace, rodičia nevyhľadali lekársku pomoc. Matka to urobila až 7. marca lanského roka, ale službukonajúci lekár v Nemocnici s poliklinikou v Trebišove už pomôcť Veronike nemohol. Konštatoval smrť, ktorej bezprostrednou príčinou bolo celkové podchladenie organizmu v dôsledku tuberkulózneho ochorenia.
"To čo sa o mne píše, nie je pravda. Mám 10 detí a o všetky som sa starala rovnako. Dávala som im jesť 6 - 7-krát za deň. S Veronikou som bola naposledy u lekárky asi pol roka predtým, ako zomrela. Doktorka mi povedala, že má hlísty, že jej mám dávať kyslú kapustu a aj druhá doktorka to potvrdila. Odvtedy bola Veronika chorá len raz," uviedla pred vyšetrovateľom 44-ročná Oľga Dž. Dodala, že na dátum si nepamätá, ale vie, že to bolo v čase, keď v ich rómskej osade zasahovali policajti kvôli rabovačkám.
Na pojednávaní obžalovaná využila právo nevypovedať. Z čítania jej výpovede pred vyšetrovateľom vyplynulo, že na svoju obranu uviedla nasledovné:
"Spozorovala som, že asi jeden - dva týždne pred smrťou, Veronika jedla veľmi málo, stále si pýtala len vodu. Mala teploty, bola slabá a vždy spotená. Ja som bola tiež chorá, preto som posielala muža, aby ju zobral k doktorke, ale on nechcel ísť. V sobotu som s ňou bola celú noc a v nedeľu ráno som s ňou utekala na pohotovosť do nemocnice. Keď som ju tam niesla, ešte žila. Zomrela, kým sme čakali na vyšetrenie," uviedla obžalovaná. Zdôrazňovala, že obývali 2-izbový byt, v ktorom mali zavedenú vodu aj elektrinu, a že do pece prikladala aj v noci, len aby bolo deťom teplo.
Manželku vystriedal v ´rečnisku´ 48-ročný Dezider Dž. Dlho sa v ňom nezdržal, odmietol vypovedať, a keďže toto právo využil aj v prípravnom konaní, nebolo čo ani prečítať. Zo spáchania žalovaného trestného činu usvedčujú krkavčích rodičov výpovede svedkov, listinné dôkazy a závery viacerých znaleckých posudkov.
Z výpovede detskej lekárky, ktorej pacientkou sa stala Veronika vyplynulo, že k nej prišla ako trojročná. Hneď na začiatku u nej zistila psychomotorickú retardáciu a matku s ňou poslala na odborné neurologické vyšetrenie. V súvislosti s ním jej bolo doporučené rehabilitačné cvičenie, ktorého sa matka s dcérou zúčastnili len raz. Kvôli problémom s trávením mala ísť Veronika aj na gastroenterologické vyšetrenie, ale matka sa naň s Veronikou nedostavila. Ďalšiemu odbornému vyšetreniu sa dievčatko podrobilo vo veku 5 rokov. V tom čase už výrazne zaostávala vo fyzickom a psychidckom vývoji. A okrem už uvedených ochorení trpelo aj detskou mozgovou obrnou.
"Ak by rodičia dodržiavali odporúčané rehabilitačné cvičenia a liečbu, dieťa by vedelo chodilo a zmenšila sa by sa miera jeho postihnutia," konštatovala lekárka. Zdôraznila, že vtedy by nevznikali preležaniny, ani výrazná podvýživa a následné zlomeniny v dôsledku nedostatočnej výživy.
Z dokazovania pred súdom bolo zrejmé, že obžalovaná išla s Veronikou k lekárovi väčšinou vtedy, keď si jej zdravotný stav vyžadoval hospitalizáciu. Stalo sa tak dokopy deväťkrát, pričom vo viacerých prípadoch bola hospitalizovaná aj tri mesiace. Išlo o zápaly pľúc, hnačky a zápaly stredného ucha. Bola špinavá, mala vši, svrab, muchy v uchu a podobne. Predvolania na preventívne prehliadky a povinné očkovanie Oľga Dž. ignorovala napriek tomu, že sa konali priamo v rómskej osade. Asi rok pred smrťou Veroniky, navštevovala ambulanciu raz mesačne, ale bez dcérky. Dôvodom boli plienky na predpis, na ktoré mala nárok.
"Ráno okolo 7.00 hod. priniesol ošetrovateľ centrálneho príjmu dieťa zabalené v deke. Sprevádzala ho jeho matka. Prezrel som dieťa a konštatoval som smrť. Dievčatko trpelo ťažkou podvýživou, deformáciou celého tela a kožnými defektami, príčinu ktorých som nevedel určiť. Po obhliadke bolo prevezené na patológiu," uviedol službukonajúci lekár .
Veronika bola v poradí siedmym dieťaťom manželov Dž. Narodila sa s vrodenou zníženou odolnosťou organizmu a tým aj väčšou náchylnosťou na vznik infekcií a časté ochorenia. Prispievalo k tomu aj z hľadiska hygieny nevyhovujúce prostredie a sociálne pomery, v ktorých vyrastala. Znalci zo súdneho lekárstva zistili, že Veronika mala zápal pľúc tuberkulózneho pôvodu a tiež tuberkulózu krčných, medzihrudných a brušných lymfatických uzlín. Kvôli nevšímavosti rodičov sa jej zdravotný stav zhoršoval a tuberkulózne ochorenia gradovali. Veronika zomrela na podchladenie, kvôli neschopnosti udržiavať telesnú teplotu. Podľa znalcov sa jej smrti nedalo zabrániť ani v prípade, že by s ňou šla matka k lekárovi už tri dni pred smrťou.
Pojednávanie bolo odročené na začiatok mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári