prenocovalo vyše 400 žeriavov popolavých. Najbližšie stále nocovisko týchto vzácnych vtákov sa však nachádza v Maďarsku pri obci Hortobágy, kam sa na žeriavy chodia pozerať stovky zahraničných turistov.
"Túto príležitosť by sme mali využiť a vytvoriť podmienky, aby sa aj u nás žeriavom zapáčilo. Bola by to skutočná turistická atrakcia," povedal včera
ornitológ Martin Fecko. Počet turistov cestujúcich za pozorovaním vtáctva podľa neho prudko rastie v susednom Maďarsku aj Poľsku. "Slovensko má tiež šancu využiť túto formu turizmu a vytvoriť dôležitú zastávku pre migrujúce vtáky aj ľudí," dodal.
Na Slovensku jarný ťah žeriavov vrcholí v prvej polovici apríla. Najsilnejšia migračná trasa vedie podľa Fecka ponad Košice k Prešovu, kde sa žeriavy rozdeľujú na menšie vetvy na ceste do Poľska. Podľa údajov Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS), najväčší pozorovaný letiaci kŕdeľ tvorilo až 2 500 vtákov, pričom každoročne preletí ponad východné Slovensko asi sedem až 15-tisíc žeriavov.
Žeriavy potrebujú zamokrené lúky, ktorých posledné zvyšky sa na Slovensku nachádzajú severne od Prešova v nive riečky Sekčov. Práve tu je podľa predstaviteľov SOVS ideálne miesto na vytvorenie vtáčej oázy. Veľká časť lúk je dnes odvodnená a rozoraná, preto by bol potrebný návrat k pôvodnému hospodáreniu formou lúk a pasienkov, čo v súčasnosti podporujú aj fondy Európskej únie a rozvoja vidieka. Žeriav popolavý (Grus grus) dosahuje dĺžku tela 119 cm, rozpätie krídel 2,2 m a maximálnu hmotnosť 6 kg. Žeriavy sú podobné bocianom, ale na rozdiel od nich majú šedočierne sfarbenie. Letia v charakteristickej formácii v tvare číslice 1, pričom sa ozývajú typickým volaním "grúú-grúú".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári