gymnázia vyrazili ešte vo februári spolu s dvoma profesormi Jozefom Jagáčom a Soňou Pollákovou. Domov sa vrátili pred 2 týždňami. Súčasťou pobytu bola prezentácia Slovenska, vďaka ktorej si viac žiaci Mädchenrealschule st. Jozefa nebudú mýliť našu krajinu.
"Prvotná Idea skrsla v mysli profesora Jozefa Jagáča. Nasledovali dva roky ustavičného mailovania a kontaktovania sa s nemeckými školami, pokiaľ sa nám neozvala škola v meste Hanau-Großauheim. Nebolo ľahké nájsť partnerskú školu, pretože v Nemecku je málo škôl, ktoré ešte partnerstvo s nejakou školou nemá," tvrdí spoluorganizátorka, profesorka Soňa Poláková.
Všetky finančné náklady vrátane cestovného hradil, prostredníctvom vypracovaného projektu, Goetheho inštitút v Bratislave. Názov projektu bol Karpatskí Nemci, ktorí dodnes žijú na našom území. Študenti si mali pripraviť nielen informácie o Karpatských Nemcoch, ale aj o Slovensku, v rámci neho o Spiši a v neposlednom rade o nemeckej menšine.
"Súčasťou programu bolo i vystúpenie dvoch žiačok pochádzajúcich z Chmeľnice, obci ktorá patri dnes už medzi posledné dediny s obyvateľmi nemeckej menšiny. Jana Špesová a Mária Soósová predviedli dialóg v ich nárečí a zároveň zaspievali pôvodnú pieseň v kroji tejto oblasti. Nemeckí študenti však dialógu vôbec nerozumeli, pretože chmeľnické nárečie sa vyvíjalo odlišne od nárečí na nemeckom území," prezrádza Soňa Poláková.
Žiaci nemeckej školy si mali zohnať informácie o Slovensku a prezentovať ich. Slovenská strana bola milo prekvapená aké dobré a aktuálne zdroje študenti mali. Nemecká zas hospodárskou situáciou na Slovensku a hlavne priemernou mzdou, ktorá je niekoľko krát nižšia ako v Nemecku. I napriek všetkým informáciám, ktoré si vyhľadali mali študenti len slabú predstavu, kde Slovensko leží a na akej úrovni tu žijeme.
"Keďže to bol študijný výmenný pobyt, naši študenti boli ubytovaní v rodinách blízko mesta. S rodinami boli spokojní a spokojní boli i hostitelia. Študenti krásne reprezentovali Slovensko. Už v nasledujúcom školskom roku prídu k nám nemeckí žiaci. Chceli by sme, aby ich pobyt na Slovensku bol na jeseň alebo na jar, pretože im hodláme ukázať Tatry a Slovenský raj. Tieto lokality ich veľmi zaujali, avšak dostupné sú len ak nie sú pokryté snehom," konštatuje profesorka gymnázia a dodáva, že nemecká škola bola nadšená slovenskou návštevou. Riaditeľ nemeckej školy Helmud Porth sa dokonca vyjadril, že vzhľadom na to ako vynikajúco dopadla prvá časť projektu, v spolupráci s Gymnáziom sv. Františka Asisského mieni pokračovať aj v budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári