Spoznávať samého seba pomocou výstupov i zostupov. Rýchlosť, dynamickosť a zodpovednosť je kľúčom k jeho "vrcholu".
Prvý Slovenský pohár v skialpinizme sa konal v roku 1977 a odvtedy sa datujú jeho začiatky na Slovensku. Akoby to bolo už od narodenia P. Svätojánskemu súdené i predurčené.
"Na Slovenský pohár som prvýkrát išiel, keď som mal osemnásť rokov. Dvojicu som tvoril s Milanom Štefánikom (usporiadateľ tohtoročného preteku Solisko cup, pozn.r.). Dvojice sú tradičné preteky. V súčasnosti sa dopĺňame s M. Leitnerom. Časom sa stali tradíciou aj preteky jednotlivcov, ktorých sa taktiež zúčastňujem. Začali však dominovať posledné tri, štyri roky," spomína na svoje začiatky Peter. Tvrdým tréningom získal lepšiu fyzickú kondíciu, vo výsledkovej listine stúpal vyššie a teraz si už môže z pretekov aj vyberať.
"Počas sezóny sa nezúčastňujem každého preteku. To by som sa zodral a hneď na začiatku sezóny aj zhasol. Niektoré preteky chodím naplno a iné len tréningovo, aby som sa otestoval i pripravil." Dominantou je pre neho Svetový pohár, Majstrovstvá Európy i Majstrovstvá sveta. Slovenský pohár je skôr tréningovým pretekom. Rozhodujúci je nadradený vyšší pohár.
"Tento rok sme vybojovali 8. miesto v dvojiciach na Majstrovstvách Európy v Andorre. V jednotlivcoch som bol jedenásty a v kombinácii dvojice a jednotlivci sme sa umiestnili na 10. mieste. Predtým boli aj lepšie výsledky. Bronzovú medailu máme z Majstrovstiev Európy vo Francúzsku z roku 2001. A v roku 2002 sme vybojovali tiež bronzovú medailu na Majstrovstvách sveta," s úsmevom dodáva úspešný športovec.
Tento víkend absolvovali skialpinisti ďalšie kolo Slovenského pohára v Nízkych Tatrách, v ktorom sa okrem Majstrovstiev Slovenska súťažilo aj o Stredoeurópsky a Svetový pohár.
"Mňa bude zaujímať najmä výsledková listina zo Svetového pohára, ale i Stredoeurópsky pohár. Prvé preteky o Stredoeurópsky pohár boli v Čechách v Třinci, ktoré som vyhral," priznáva sa P. Svätojánsky. Sezónu týmto pretekom nekončí. Chystá sa ešte do Poľska na Stredourópsky pohár, v poradí už tretí, aby ho absolvoval celý.
"V tejto dobe reprezentujem Stredisko štátnej športovej reprezentácie. Dostávam preplatené štartovné a pár korún na prípravu. Ujde sa mi aj materiálové zabezpečenie, ktoré je určené viac menej na tréning. Na ďalšie veci som sám. Sponzorov je hŕba, no ani jeden sa mi neozval. Záujem zo strany sponzorov o mňa skailpinistu je chabý," bližšie ozrejmuje finančnú situáciu naša skialpinistická špička.
Skialpinizmus sa síce do povedomia dostáva, nie však do sponzoringového. Žeby to pre sponzorov nebol až tak lukratívny šport? V zahraničí sú síce omnoho lepšie podmienky, no Peter sa nechystá opustiť Vysoké Tatry, i keď situácia nie je veľmi dobrá.
"Pre mňa je riešením buď dobrý sponzor, aby som mohol pokojne trénovať alebo šport na čas zabalím, kým niečo nezarobím," dodáva Peter.
Peter Svätojánsky má však aj neporaziteľných súperov, ktorých tréningové podmienky sú na neporovnateľne vyššej úrovni. "Trénujú v lepších podmienkach. Rozdiel je už aj v nadmorskej výške. Súperi trénujú v nadmorskej výške 3000 až 4000 m. Tomu sa hovorí ideálne podmienky. My sa k tomu ani nepriblížime. Na kopec vyjdem do výšky okolo 2000 m, keď som hore, no nedá sa tam bývať a pohybovať sa. 4000 m n. m. je pre nich bežné domáce prostredie. Pomohla by nám príprava v podobných tréningových podmienkach, no opäť je to o peniazoch," opisuje situáciu Peter.
Autor: Elena GALLYOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári