trvalým postihnutím či stratou života. Obeťami sa stávajú tí, ktorí najčastejšie požiare zakladajú deti a starí ľudia. Tí druhí najčastejšie doplatia na svoju horšiu pohyblivosť, keď sa oheň dostane spod ich kontroly, zatiaľ čo deti jeho dôsledky skôr neodhadnú. Podcenia schopnosti živlu, ktorý im mal slúžiť ako zábavka, či neodhadnú vplyv vetra, ktorý mu pridáva na sile.
Vypaľovanie je každoročný problém. Nepomáhajú zákazy, vyhrážky pokutami, medializácia tragických prípadov. Deti sa chcú stále zabávať pohľadom na ohnivé divadlo, starkí chcú čo najskôr spratať "bordel" v záhradke. Otázka znie, robíme pre prevenciu dosť alebo málo? Starkým sa prirodzene nechce meniť zaužívané zvyky, nech si hovorí kto chce čo chce, ale decká noviny určite nečítajú. Treba si však uvedomiť, že zatiaľ čo s vyššími vekovými ročníkmi už asi ťažko ktosi pohne, školáci sú "materiál", s ktorým sa pracovať ešte dá. Dozvedia sa však v škole o nevhodnosti a nebezpečnosti zakladania požiarov? Hovorí o tom s nimi niekto v rodine? Zabránia im rodičia v prístupe k zápalkám? Vedia vôbec, čo sa ich potomkom preháňa hlavou, čo robia cestou zo školy?
Možno si poviete, načo toľko slov. Požiare trávnatých a lesných porastov však každoročne spôsobujú obrovské, často nevyčísliteľné škody. Tiež zraňujú a zabíjajú. Nie je to dostatočný dôvod, hovoriť o ich zbytočnosti a možných následkoch? Nestojí to aspoň za krátky rozhovor s vašou ratolesťou, ktorej myšlienky sa možno túlajú ktovie kde?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári