poskytli vyše 285 tisícom ľudí. Pokles zaznamenala domáca klientela, ale zahraničná stúpla o takmer 5-tisíc. Cudzincov prišlo vyše 102 tisíc. Lôžková kapacita bola využitá na 13,9 percenta, čo sa oproti predchádzajúcemu obdobiu nezmenilo, ale v rámci celoslovenskej úrovne je to o polovicu menej. Prevažovalo ubytovanie v hoteloch, moteloch a penziónoch pred hromadnými ubytovňami. Vyplýva to zo zdrojov Krajského štatistického úradu v Košiciach.
K najvyhľadávanejším okresom v kraji aj pre zahraničných návštevníkov boli Spišská Nová Ves a Košice, najmä Košice I. Najviac zahraničných hostí k nám pricestovalo z Česka, Poľska a Maďarska. Počet prenocovaní oproti roku 2003 mierne poklesol, necelými dvoma pätinami sa na nich podieľali zahraniční návštevníci.
Za ubytovanie zaplatili návštevníci 336 miliónov korún. Tri štvrtiny tržieb pripadli zariadeniam hotelového typu. Najvyššie dosiahli v rámci kraja v okrese Košice I - 37,7 percenta. Priemerná cena za ubytovanie predstavovala 490 korún.
Z celkového počtu 279 zariadení s kapacitou 11 429 lôžok, mali najvyššiu návštevnosť hromadné ubytovne, najmenej obsadené boli chatové osady. Možnosti ubytovania sa oproti roku 2003 najvýraznejšie zvýšili v okrese Spišská Nová Ves, kde pribudlo 22 nových ubytovacích zariadení. Tento okres ponúkal pre svojich návštevníkov najväčší počet turistických ubytovní a spolu s okresom Michalovce aj najviac hotelov, motelov a penziónov. Iba okresy Gelnica, Košice I a Michalovce mohli ponúknuť ubytovanie hotelového typu najvyššieho štandardu.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári