platilo, že zamestnávateľ mohol prihlásiť zamestnanca do 8 dní do registra poistencov Sociálnej poisťovne. Nový zákon mu ukladá povinnosť oznámiť jeden deň vopred, že ide niekoho zamestnať. Podobne je to aj s dohodami o vykonaní práce. Už sa nebude môcť stať, že pokiaľ inšpektor bude vykonávať kontrolu osôb na pracoviskách, aby zamestnávateľ predložil doklady o pracovnoprávnom vzťahu dodatočne, čím sa vytvárali podmienky na zamestnávanie načierno.
Vlani Inšpektorát práce v Košiciach vykonal 1 262 kontrol na úseku pracovnoprávnych vzťahov, mzdových predpisov a kolektívnych zmlúv, pri ktorých skontroloval celkom 6 126 osôb. Za zistené nedostatky navrhol 76 postihov vo výške takmer dva milióny korún, z toho za nelegálnu prácu 17 v celkovej sume 490-tisíc korún. Počas 193 mimoriadnych kontrol inšpektori zistili nelegálne zamestnávanie v 36 prípadoch.
Hneď v prvých týždňoch od nadobudnutia platnosti zákona rozbieha rezort práce masovú kontrolnú akciu pod názvom Vietor, počas ktorej by sa malo uskutočniť na celom Slovensku vyše 5 000 kontrol. Previerky budú vykonávať u podnikateľských subjektov okrem inšpektorov práce aj úrady práce. Najviac by sa mali kontrolovať odvetvia, v ktorých sa tradične najviac zamestnáva načierno - stavebníctvo, obchod a reštauračné služby.
Kontrolnú akciu Vietor vykonajú v dňoch od 4. do 15. apríla spoločne Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny s Národným inšpektorátom práce a Sociálnou poisťovňou. "Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny plánuje v Košiciach a okolí vykonať 275 kontrol zameraných na odhaľovanie nelegálnej práce. Cieľom je začať účinne postihovať čiernu prácu, upozorniť na to, že nielenže deformuje trh práce, ale najmä oslabuje sociálne postavenie pracujúcich občanov, ktorí tak prichádzajú o oprávnené nároky v systéme sociálneho zabezpečenia, zvýšiť príjmy do verejných fondov a tým vytvárať predpoklady pre zníženie odvodového zaťaženia," uviedol hovorca Ing. Igor Jakeš.
Za nedodržiavanie zákona hrozí právnickej alebo fyzickej osobe za nelegálne zamestnávanie postih až do výšky 1 milión Sk, počas piatich rokov sa nemôže zúčastniť verejného obstarávania a iných súťaží na vykonanie prác a nemôže požiadať ani o štátnu pomoc. Pokuta hrozí aj fyzickej osobe za vykonávanie nelegálnej práce až do výšky 10-tisíc korún.
Zo zákona vyplýva povinnosť pre zamestnávateľa nahlásiť zamestnanca do registra poistencov Sociálnej poisťovne ešte predtým, než začne vykonávať prácu. Môže tak urobiť aj elektronickou poštou alebo prostredníctvom SMS správy. Do troch dní to musí potvrdiť ešte aj písomne. Priamo pri kontrole si budú môcť inšpektori práce a kontrolóri úradov práce overiť na základe rodného čísla ktorúkoľvek osobu na pracovisku, či je v registri alebo či bola nahlásená pred pridelením práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári