trávy v Košiciach a okolí až 33-krát.
"V stredu sme zaznamenali síce menej požiarov, ale závažný bol požiar lesa v Ťahanovciach. Dopoludnia sme hasili v Čani a na Medickej ulici. Bolo vidieť, že sa skončili prázdniny a deti boli v škole. Posledné dni sa však chlapci nezastavili. Horelo na Luniku IX na viacerých miestach, zasahovali sme na Polárnej, Janigovej, Popradskej, Čínskej, Ipeľskej a Hájnickej ulici. Tráva horela aj na vidieku, kde zahorelo v obciach Vyšná Myšľa, Olšovany, Jasov, Turňa nad Bodvou, Žarnov, Bidovce, Ždaňa, Gyňov, Kecerovce a Geča," povedal nám operačný dôstojník Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach.
K vážnemu požiaru došlo aj na lúke pod ulicami Lidické námestie a Kurská. Aj keď hasiči mali problémy sa s technikou dostať do neprístupných miest, asi po hodine sa im podarilo plamene dostať pod kontrolu. V stredu horelo na viacerých miestach na okolí. Situácia je vážna. "Všetko je vonku, keby vznikol vážny požiar, nebude mať kto zasahovať. Podobná situácia je aj v meste. Podarilo sa nám dokonca jedného človeka pri podpaľovaní prichytiť a dostal blokovú pokutu," povedal nám riaditeľ OR HaZZ Košice - okolie Ing. Ľubomír Hochvart.
"Sú prípady, keď sa na miesto vraciame o chvíľu po tom, čo požiar uhasíme. Požiarovosť tráv je ovplyvnená počasím, keby zapršalo a tráva sa zazelenala, mali by sme pokoj. Najhoršie lokality v Košiciach sú sídliská Lunik IX, Terasa, KVP a Ťahanovce," hovorí zástupca riaditeľa Okresného riaditeľstva Hasičského a zachranného zboru v Košiciach Ing. Emil Sekeľ.
Ako dodal, vypátrať podpaľačov je takmer nemožné, pretože iniciátormi požiarov sú väčšinou deti. "Počet výjazdov neustále stúpa a páchateľov niet. Aj sme robili niekoľko besied na školách, ale nepomohlo. Už pomaly nevieme, ako tomu predchádzať. Na vidieku by nám mohli pomôcť dobrovoľné zbory hliadkovou činnosťou, musela by však existovať vôľa starostov. V minulosti sme robili hliadkovú činnosť, nemalo to ale efekt."
Pokuty za vypaľovanie trávy sú pritom vysoké. Ak niekoho hasiči zbadajú, že zapaľuje trávu, udelia mu blokovú pokutu 500 Sk, pokiaľ to nebude ochotný zaplatiť, bude sa jeho počínanie hodnotiť ako priestupok a tam sa už sadzba pohybuje do 10-tisíc Sk. "Je rozdiel medzi spaľovaním a vypaľovaním porastov. Spaľovanie má presné pravidlá a pri realizácii právnickou osobou vyžaduje povolenie hasičov. Miesto musí byť zabezpečené, je tam predpísaná hliadková činnosť aj počet spojovacích prístrojov. Spaľuje sa na kôpkach. Naopak, vypaľovanie je zakázané, pretože tu ide o podpálenie suchej trávy na veľkej ploche, pričom sa vplyvom vetra môže požiar rozšíriť," vysvetlil odborný inšpektor OR HaZZ npor. Ing. Peter Skočen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári