Začiatočníkom stačia bodky, pokročilí môžu aj dierkovať
Chcete byť originálne a potešiť kúpačov vlastnoručne zhotovenými kraslicami? Vedeli sme, že odpoviete áno. Aby sme vám poradili, ako na to, oslovili sme dve šikovné košické ľudové umelkyne, ktoré sa roky venujú tejto náročnej, ale prekrásnej záľube.
Mária Mizíková využíva pri maľovaní vajíčok rôzne techniky ozdobovania. Pracovný materiál, teda škrupinky, zháňa po celý rok, zásoby len z vlastnej domácnosti by nestačili. Vajíčko najprv na oboch koncoch ručne prepichne injekčnou striekačkou (vy môžete použiť aj obyčajnú ihlu) a vŕtačikom vyhĺbi okrúhle dieročky, aby ich mohla vyfúknuť. Škrupinku potom nalakuje riadnou lakovou farbou a na špajlách nechá sušiť 2 až 3 dni. "Výhodnejšie je, keď sa kúpi nástreková farba v spreji a na voľnom priestranstve sa vajíčka nastriekajú. Vtedy schcú len asi hodinu. Pozor ale, aby ste nepomaľovali aj to, čo nechcete."
Po uschnutí začne pani Mizíková s ozdobovaním. Tento rok sa rozhodla pre špendlíkovú techniku a farbu Slovakryl, do ktorej primieša rôzne tekuté farby. "Použiť sa môže aj riedená temperová farba. Znovu ale upozornenie, treba si najprv vyskúšať hustotu farby. Ak by bola riedka, stekala by a stopa by sa strácala," rozhovorila sa o pracovnom postupe M. Mizíková.
Výhodou tejto technológie je, že ak už je vajíčko namaľované základnou farbou a niečo sa jej pri nanášaní vzoru nepodarí, dá sa rýchlo a opatrne zotrieť a pokračovať v kreslení nanovo. "Pre začiatočníčky navrhujem využiť vzorovanie bodkami, kedy si najprv nanesieme jeden rad bodiek po celom obvode. Tým si vajíčko rozdelíme na dve polovice. Potom môžeme nanášať aj iné motívy alebo tvoriť aj iné obrazce alebo použiť ornamenty len z bodiek. Aby nám pekne vzory uschli a nič sa nepokazilo, napichneme vajíčko na špajlu alebo na špeciálne upravené drôtiky od káblov." M. Mizíková, ktorá má podľa toho, aké vzory chce robiť niekoľko hrúbok špendlíkových hlavičiek, tvrdí, že bodkované obrázky dokáže preniesť na vajíčko aj dieťa.
Nakoniec, aby farba na vajíčku dlho vydržala, najmä na tých, ktoré sú maľované temperkami, nanesie sa lak. Najlepšie prstom. Vajíčko sa potom nechá v prepravke vyschnúť.
Skúša aj dierkovanie vajíčok, čo je veľmi náročná technika. Dierky sa buď robia klasickou elektrickou zubnou vŕtačkou alebo ručne, drobným vrtáčikom, čo je aj jej spôsob. "Každú dierku do škrupinky vŕtam skutočne rukou. Pomaly, pomaličky, pretože je to veľmi krehký materiál. A predsa sa mi stalo, že som urobila 19 dierok a pri 20 vajíčko urobilo ´puk´." Keď sú dierky hotové, vzory nanáša na vajíčko čistou voskovkou na sklo, ktorá sa roztopí a potom sa z nej pomocou špendlíkovej hlavičky robia rôzne vzory.
Ďalšia odborníčka na výrobu kraslíc Anna Školová sa začala venovať ozdobovaniu vajíčok, keď bola 20-ročná dievčina a chcela kúpačom podarovať niečo originálne. Také, čo nemá hocikto. A tak sa pustila do maľovania vajíčok. Jej doterajší rekord od januára do Veľkej noci, pokiaľ pripadla na apríl, bolo namaľovanie 800 vajíčok! Pozná niekoľko techník a často využíva vodové farby. Najviac jej k srdcu prirástlo ale batikovanie.
"Na biele vajíčko nanesieme teplým voskom určitý vzor. Potom vajíčko ponoríme do pripravenej farby. Keď ho vyberieme, dáme ho napríklad na špajlu a sušíme. Nato urobíme teplým voskom ďalší vzor a zase vajíčko ponoríme do inej farby. Takto postupujeme, kým nie je ozdobené celé vajíčko. Potom znovu zapneme plyn, a tak ako sme zatepla vosk na vajíčko nanášali, tak ho dáme zatepla handričkou dolu."
Podľa A. Školovej treba ale dávať pozor a najprv uvoľniť dierky, inak sa môže stať, že práve dozdobené vajíčko praskne. Bola by to nielen škoda, ale človek sa i zľakne, ako sa to jej stalo, lebo "pecka" pri prasknutí bola riadna. Nakoniec vajíčko zalakujeme.
"Niekedy maľujem aj na nevyfúknuté vajíčka, na ktoré nanášam rôzne vzory. Potom ich od večera do rána ponorím do odvaru, v ktorom som varila cibuľové šupky. Ráno vajíčka ešte asi 10 minút v tomto odvare povarím a sú hotové. Vzor naberie veľmi peknú farbu dožlta. Podmienkou však je, aby boli vajíčka čisté." Takéto vajíčka vydržia pri izbovej teplote skrášľovať byt len asi 3-4 dni, v chladničke do 8 dní. Potom ich treba zjesť, pretože začnú zapáchať. A. Školová robí aj plastické vajíčka, čiže najprv škrupinku nalakuje, potom s teplým voskom nanáša ornamenty.
V poslednom čase sa pustila do ozdobovania pštrosích vajec. S nimi je však problém, ťažko sa zháňajú. Občas sa jej podarí získať niečo z Česka, ale jedno takéto neozdobené vajíčko stojí 300 českých korún, takže výsledný produkt, aj s vymaľovaním, vyjde cenovo aj na pár stovák. I preto, ak ich niekde prezentuje, je síce o ne záujem, ale skôr len vizuálny. Doma má len dve či tri pštrosie vajíčka. Namaľované sú klasickou metalíziou, aká sa používa na vozidlá.
lia
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári