záveru došiel na základe finančnej analýzy Odbor financií Košického samosprávneho kraja (KSK), ktorý od začiatku roka preveroval (ne)oprávnenosť nákladov, ktoré si táto spoločnosť premietala do svojich cien. Tie boli pritom od 8 až do 40 percent vyššie, než mali byť ich skutočne preukázané náklady aj s obvyklou mierou zisku, ktorá je bežná pri poskytovaní takýchto služieb. Od zajtra tak podľa Cenového výmeru KSK č. 3/2005 bude musieť Kosit, ktorý je jedinou zmluvnou firmou vykonávajúcou údržbu ciest vo vlastníctve mesta, znížiť svoje ceny v porovnaní s tými minuloročnými od 8 do 40 percent v závislosti od druhu poskytnutej služby.
"Celý proces bol dosť zložitý, oprávnenosť nákladov sme posudzovali vyše tri mesiace. Nebudem hovoriť, či ceny boli primerané alebo nie. Toto je už záležitosťou objednávateľa týchto služieb (mesto Košice - pozn. red.), či s nimi súhlasí alebo nie. Podľa našich ekonomických prepočtov bola tie ceny vysoké, a tak sme pristúpili k ich regulácii. Faktom je, že do 1. apríla tohto roku neboli tieto ceny nijak regulované, od tohto dátumu už musia zohľadňovať ekonomicky oprávnené náklady a primeraný zisk," uviedla pre náš denník Mária Nováková z odboru financií KSK s tým, že KSK už Kositu poslal cenový výmer e-mailom aj klasickou poštou.
Kraj nebude dávať podnet na Protimonoplný úrad, aby prešetril doterajšie cenové praktiky spoločnosti Kosit, či spoločnosť náhodou nezneužila svoje dominantné postavenie na trhu, keďže to môže urobiť len ministerstvo financií, resp. samotný PMÚ. "Nedovolím si povedať, či Kosit zneužil dominantné postavenie, na to sú tu iné inštitúcie. My sme urobili to, čo nám ukladá zákon. Ďalšie kroky už idú mimo nás," tvrdí M. Nováková.
Podľa riaditeľky Úradu KSK Rozálie Múdrej (na snímke) by stanovenie maximálnej ceny malo priniesť Košiciam a jeho obyvateľom čistejšie ulice, menej prachu, snehu a ľadu na miestnych komunikáciách. "Obyvatelia neboli príliš spokojní s čistotou mesta a pritom sme zistili, že mesto na túto činnosť prispieva pomerne slušnou sumou. Chyba asi nie je v nedostatku peňazí, ale zrejme v niečom inom," poznamenala R. Múdra a dodala, že za schválenú sumu, ktorá bola v mestskom rozpočte na tento rok určená na údržbu ciest si tak môže u Kositu objednať viac výkonov.
Voči rozhodnutiu o určení maximálnych cien sa nemožno odvolať. Za ich prípadné prekročenie hrozia Kositu sankcie až do výšky 1 milión Sk, pričom pri ich opakovanom prekročení by teoreticky mohli prísť aj o živnostenské oprávnenie.
Kompetencia regulovať a kontrolovať ceny za letné a zimné čistenie ciest prešla na KSK od 1.1. 2004 na základe Zákona o cenách. V ňom sú presne určené kompetencie regionálnej samosprávy pri regulácii cien tovarov miestneho významu v rozsahu, ktorý je stanovený opatrením ministerstva financií. Je tam napríklad uvedené, že kraj môže regulovať ceny cestovných lístkov v prostriedkoch MHD alebo SAD, pričom práve v tejto oblasti momentálne prebieha zo strany KSK ekonomická analýza oprávnených nákladov. Jej výsledky by podľa M. Novákovej mohli byť známe do začiatku letných prázdnin.
KSK doposiaľ pristúpil k regulácii cien pri takýchto službách v dvoch prípadoch - v meste Trebišov a pri Kosite. Táto spoločnosť zatiaľ nebude komentovať rozhodnutie Úradu KSK o maximálnych cenách za letnú a zimnú údržbu ciest. Ako sme sa dozvedeli od jej hovorcu Rolanda Štefana, počkajú si na návrat svojich šéfov z Talianska. "Momentálne sa zaoberáme danou problematikou a po preštudovaní všetkých náležitých dokumentov vám poskytneme stanovisko," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári