nej diskutovať v meste, aby sa dala následne posunúť na schválenie slovenským parlamentom.
Nový zákon o Košiciach by mal podľa Trebuľu prihliadať najmä na ekonomické parametre, aby sa peniaze v košickej samospráve využívali efektívnejšie. Návrh košického KDH, ktorý dostal na stôl minulý týždeň, považuje za "zaujímavý pracovný návrh, o ktorom sa bude diskutovať".
Na príprave zákona pracuje komisia odborníkov.
Primátor si tiež myslí, že by bolo správne, keby post starostu či primátora mohol zastávať jeden človek maximálne tri volebné obdobia. "Takéto obmedzenie však nie je v súlade s vyššou legislatívou, takže nie je možné ho zapracovať do zákona o meste."
Podobne je to aj s návrhom KDH, aby sa v Košiciach zaviedla dvojkolová voľba primátora tak, ako je to v prípade župana. "Aj o tomto návrhu sa dá diskutovať, ale tiež nemá oporu v zákone vyššej právnej normy, ktorý by sa najprv musel zmeniť, aby sa dal aplikovať do legislatívy o meste."
Na margo návrhu, aby sa určil strop poslaneckých odmien, ale aj platu primátora a ďalších samosprávnych činiteľov, Trebuľa zareagoval:
"Nemyslím, že s týmito opatreniami treba čakať na nový zákon o meste. Poslanci ich môžu pokojne realizovať už teraz, v miestnych zastupiteľstvách si môžu určiť strop odmien a dodržiavať to. Všetko záleží na konkrétnych ľuďoch, ktorí sú poslancami. Buď sa rozhodnú systém zneužívať, alebo sa budú správať zodpovedne. Rovnako je to aj s platom primátora, základný plat, teda to minimum, určuje zákon, zvyšok je vecou mestského zastupiteľstva a strop je takisto určený."
Primátor nemá výhrady k návrhu KDH, ktoré chce skresať počet poslancov v mestských častiach i meste na polovicu, čím by sme v celom meste spolu volili o cca 200 poslancov menej. "Nezdá sa mi však navrhovaný kľúč na obsadenie mestského zastupiteľstva. Ak by totiž podľa návrhu KDH mala mať každá malá mestská časť (14 historických obcí, ako sú Kavečany, Poľov, Lorinčík atď.) v mestskom parlamente po jednom poslancovi, pre veľké mesto by zostalo zo 41 mandátov iba 27. V malých mestských častiach žije spolu cca 20-tisíc obyvateľov, v ostatnom meste 220-tisíc, takže je tu zjavný nepomer v zastúpení a tým aj možnosti ovplyvňovať vecí verejné. Som presvedčený, že sa musíme riadiť podľa počtu obyvateľov, resp. voličov, aby to bolo adekvátne," oponuje Trebuľa a dodáva, že za týmto návrhom jasne cítiť záujmy spracovateľa, pretože KDH má v historických obciach dobré volebné výsledky.
Primátor si nemyslí, že určiť strop výdavkov na jednotlivé úrady je realizovateľná myšlienka, pretože všetko sa nedá zaškatuľkovať a v živote treba vedieť reagovať na zmeny situácií. "Na počet mestských častí sa pozerám ekonomicky a považujem za nespravodlivé, ak niektoré veľké mestské časti dostali v rozpočte, schválenom pravicovou koalíciou, viac peňazí, pričom zabezpečujú oveľa menej kompetencií ako v minulom roku."
Primátorov názor, ktorý už verejne vyjadril, je jasný - Košiciam stačí jedno silné centrálne mesto bez mestských častí, poslancov, starostov a k tomu vlastné samosprávy so starostami a miniúradmi v tzv. historických obciach, dnešných dedinských mestských častiach. V tom sa mimoriadne zhodol s Emilom Kočišom z KDH, no berie na vedomie, že išlo o súkromný názor, ktorý nenašiel v mestskom KDH väčšinovú podporu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári