Korzár logo Korzár Košice

Za hrsť receptov z veľkonočnej kuchyne

Slané korbáče Cesto: 300 g polohrubej múky, 20 g droždia, 1 lyžička kryštálového cukru, 1 lyžička soli, 100 ml mlieka, 1 vajce, rasca, mak, 1 vajce

Slané korbáče

Cesto: 300 g polohrubej múky, 20 g droždia, 1 lyžička kryštálového cukru, 1 lyžička soli, 100 ml mlieka, 1 vajce, rasca, mak, 1 vajce na natieranie.

Cesto II: 180 g hladkej múky, 120 g tuku (Hery)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Postup: Polohrubú múku premiešame so soľou, pridáme vajce a kvások pripravený z droždia, cukru a vlažného mlieka. Vypracované cesto necháme asi 30 minút kysnúť. Urobíme druhé cesto: Hladkú múku zmiesime s tukom, dobre vypracujeme a uložíme na 30 minút do chladničky. Prvé cesto rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku 1 cm. Druhé cesto na doske roztlačíme vlhkou rukou na veľkosť prvého, položíme ho naň a spolu ich poskladáme do štvorca (asi 10 x 10 cm). Štvorec rozvaľkáme, pokrájame na asi dvojcentimetrové pásy, po dva spolu zľahka spletieme a uložíme na vymastený, pomúčený plech. Vrch natrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme rascou alebo makom. Pomaly upečieme.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkonočný bochník

Potrebujeme: 500 g polohrubej múky, 150 g masla alebo rastlinného tuku, 280 g práškového cukru, 3 žĺtky, 2 vajcia, 30 g droždia, 200 ml sladkej smotany, 1 vanilínový cukor, soľ, citrónová kôra, 100 g hrozienok, 70 g mandlí, 100 ml mlieka, 1 lyžička kryštálového cukru.

Postup: Preosiatu múku premiešame so štipkou soli, pridáme zmäknuté maslo (tuk), práškový a vanilínový cukor, postrúhanú citrónovú kôru. Z vlažného mlieka, kryštálového cukru a droždia pripravíme kvások, vylejeme ho do múky, pridáme v smotane rozšľahané žĺtky a vajcia. Nakoniec vmiesime hrozienka a posekané mandle. Na teplom mieste necháme cesto vykysnúť. Cesto na pomúčenej doske upravíme do bochníka, preložíme na vymastený plech a necháme asi polhodinu kysnúť. Potom vrch bochníka narežeme do kríža, natrieme rozšľahanými bielkami, posypeme posekanými mandľami a upečieme.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkonočné medovníčky

Potrebujeme: 4 vajcia, 100 g medu, 280 g práškového cukru, 1 lyžička sódy bikarbóny, 750 g hladkej múky, 1-2 lyžičky zmesi korenín do medovníkov, 1 vajce

Cukrová poleva na zdobenie: 1 bielok, 200 - 250 g práškového cukru (podľa veľkosti bielka), 1 lyžička octu, potravinárska farba.

Postup: Vajcia vymiešame s cukrom a medom do penista. Pridáme preosiatu múku premiešanú so sódou bikarbónou a koreninami. Vypracujeme tuhšie cesto, zabalíme ho do mikroténového vrecka a na 12 hodín uložíme do chladničky. Pred pečením cesto necháme aspoň 2 hodiny stáť pri izbovej teplote. Potom ho na doske premiesime, rozvaľkáme na hrúbku asi 4 mm a povykrajujeme rôzne tvary. Pečieme pri strednej teplote. Ešte teplé medovníčky natrieme rozšľahaným vajíčkom a necháme ich vychladnúť. Príprava polevy: do misky preosejeme práškový cukor. Pridáme bielok, ocot a rýchlo miešame, kým poleva nezhustne a neostáva na vareške. Potom pridáme potravinársku farbu alebo iné farbivo (mrkvovú šťavu, ovocný sirup...).

SkryťVypnúť reklamu

Krém z králičieho mäsa

Potrebujeme: 300 g uvareného mäsa z králika, 1 lyžica horčice, 2 strúčiky cesnaku, 150 g rastlinného masla, soľ, mleté čierne korenie.

Postup: Mäso dvakrát najemno zomelieme a dáme do misy. Tuk, horčicu a prelisovaný cesnak vymiešame do penista. Pridáme k mäsu, podľa chuti osolíme, okoreníme a znova dokonale vyšľaháme. Krém môžeme dať do cukrárenského vrecka s ozdobným nástavcom a nastriekať na malé tanieriky, na kúsky chleba alebo kolieska z rožkov a ozdobiť. Je vhodný ako predjedlo.

Bravčový bôčik s orechovou plnkou

Potrebujeme: 750 g bôčika s kožou, 2 žemle, 100 ml mlieka, 2 vajcia, 80 g orechov, 2 mladé cibuľky aj s vňaťou, soľ, mletý muškátový oriešok, 3 strúčiky cesnaku, mletá červená paprika, olej.

Postup: Do mäsa urobíme ostrým nožom zboku otvor (aby vznikla "kapsa"). Zvrchu aj vo vnútri ho osolíme a necháme chvíľu odležať. Príprava plnky: Do misy dáme pokrájané žemle, polejeme ich teplým mliekom, zakryjeme a necháme spariť. Potom pridáme rozšľahané vajcia, posekané orechy, očistené pokrájané cibuľky aj s vňaťou. Zmes osolíme, okoreníme a premiešame. Pripravené mäso naplníme, otvor uzavrieme grilovacími ihlami. Uložíme do olejom natretého pekáča, podlejeme vodou a pečieme takmer do mäkka. Počas pečenia podlievame výpekom a podľa potreby aj horúcou vodou. Pred dopečením mäso posypeme mletou červenou paprikou a nadrobno posekaným cesnakom. Podávame so zemiakovým šalátom, rôzne upravenými zemiakmi alebo s ryžou.

Domáca varená šunka

Potrebujeme: 1,5 kg bravčového pliecka, 25 g rýchlosoli, 250 ml vody, 5 zrniek celého čierneho korenia, vrecko na tlačenku alebo užšie mikroténové vrecko.

Postup: Umyté mäso pokrájame na menšie kusy, vložíme do väčšej nádoby, posypeme rýchlosoľou a polejeme vodou. Všetko dokonale premiešame (najlepšie rukou) a na 2 hodiny dáme do chladničky. Potom zmes znova dobre premiešame a natlačíme do vrecka tak, aby medzi kúskami mäsa nezostal vzduch. Vrecko z oboch strán uviažeme pevnou niťou, vložíme do hrnca s vodou a varíme miernym varom asi 3 hodiny. Vrecko s uvarenou šunkou vyberieme, dáme do plytkej nádoby, zaťažíme a necháme vychladnúť. Potom obal odstránime a šunku posypeme potlčeným korením. Podávame s uvarenými vajíčkami, prípadne so zeleninou.

Nepravá husacia pečeň

Potrebujeme: 400 g bravčovej pečene, 150 g masti, 250 ml šľahačkovej smotany, 4 vajcia, 1 lyžička soli, mleté čierne korenie.

Postup: Pečeň umyjeme, osušíme a pokrájame na menšie kúsky. Dáme ich do mixéra, pridáme vajíčka a mixujeme. Postupne prilejeme šľahačkovú smotanu, pridáme soľ, podľa chuti korenie a všetko dôkladne rozmixujeme. Ohňovzdornú misu dobre vymastíme a zmes do nej nalejeme. Pečieme pri vyššej teplote zakryté, pred dopečením asi 15 min odokryté. Podávame teplé alebo studené.

Vajíčková pena

Potrebujeme: 3 uvarené vajcia, 150 g rastlinného tuku, soľ, mletá červená paprika, 1 lyžica horčice

Postup: Vajcia ošúpeme, žĺtky vyberieme, dáme ich do misy, rozpučíme vidličkou, pridáme maslo a spolu vymiešame do peny. Zmes osolíme, okoreníme, pridáme horčicu, štipku mletej červenej papriky, na jemnom strúhadle postrúhané bielky a znova dobre premiešame. Penou naplníme cukrárske vrecko s ozdobným nástavcom a nastriekame ju na kolieska z rožkov. Ľubovoľne ich ozdobíme zeleninou alebo ovocím.

Veľkonočné praclíky

Potrebujeme: 750 g hladkej múky, 180 g masla, 1 žĺtok, 450 ml mlieka, 30 g droždia, 1 lyžička kryštálového cukru, 1 vajce, rasca, mak

Postup: Do preosiatej múky pridáme rozpustený tuk, žĺtok, vlažné mlieko a kvások pripravený z droždia, cukru a mlieka. Vymiesime tuhšie cesto a necháme ho na teplom mieste kysnúť. Vykysnuté cesto znovu premiesieme, sformujeme ho do valca a ten pokrájame na viac častí. Každú rozšúľame a zo šúľkov tvarujeme praclíky. Ukladáme ich na vymastený a pomúčený plech ďalej od seba, aby sa nezlepili. Praclíky natrieme rozšľahaným vajíčkom a posypeme makom alebo rascou, necháme ešte asi 20 minút kysnúť a potom ich upečieme.

Syrové koláčiky

Potrebujeme: 300 g hladkej múky špeciál, 300 g masla (Palmarinu, Hery), 7 lyžíc bieleho vína, 1 lyžička soli

Na natieranie: 250 ml kyslej smotany, 150 g Eidamu, 2 žĺtky, červenú papriku

Na posypanie: mak alebo rasca

Postup: Múku preosejeme na dosku, pridáme soľ, posekané maslo, zmiešame, prilejeme víno a spracujeme vláčne cesto. Necháme ho niekoľko hodín (najlepšie cez noc) v chlade odležať. Zo smotany, najemno postrúhaného syra a žĺtkov vymiešame hladkú zmes. Cesto rozvaľkáme a povykrajujeme rôzne tvary. Každý kúsok natrieme pripravenou zmesou, polovicu posypeme rascou a polovicu nepomletým makom. Upečieme do zlatista.

Veľkonočné kuriatka

Potrebujeme: liter vody, 50 g Hery, vanilkový cukor, 150 g polohrubej múky, 4 vajcia, 3/8 l šľahačky, 30 g cukru, práškový cukor na posypanie, semienka na zobáčiky.

Postup: Vodu, Heru a vanilkový cukor uvedieme do Varu, súčasne prisypeme múku a vymiešame na tuhú hmotu. Postupne vmiešame vajcia. Na plechu vystlanom papierom na pečenie modelujeme pomocou vrecka s hviezdicovým alebo hladkým ozdobovačom kuriatka. Pečieme asi 30 minút v predhriatej rúre. (El. rúra - 200 oC - 250 oC, plyn - stupeň 3 - 4). Po upečení kuriatka ihneď rozstrihneme, väčšie vzduchové bubliny opatrne zatlačíme a necháme vychladnúť. Krátkou pred podávaním plníme šľahačkou ušľahanou s cukrom. Semienka zastrčíme do hlavičiek ako zobáčiky a všetko pocukrujeme.

(6 - 8 kúskov, 1 porcia 1857 kJ)

Káva s vaječným likérom

Potrebujeme: 500 ml vody, 4 lyžičky mletej zrnkovej kávy, 1 lyžička kryštálového cukru, 1 vanilínový cukor, 75 ml vaječného likéru, šľahačka

Postup: Do vyššej nádoby dáme variť vodu. Keď začne vrieť, vsypeme mletú kávu, zľahka premiešame a necháme zovrieť. Teplotu znížime, kávu premiešame, opäť privedieme do varu, osladíme kryštálovým cukrom aj vanilínovým cukrom a odstavíme. Do vysokých pohárov rozdelíme vaječný likér, naň pomaly nalejeme kávu a ozdobíme vyšľahanou šľahačkou.

Sladké hniezda

Potrebujeme: 4 vajíčka, 220 g práškového cukru, 200 g polohrubej múky, 50 g kakaa, 1 čajovú lyžičku prášku do pečiva, 250 ml smotany na šľahanie, veľkonočné vajíčka z obchodu a nasekané orechy alebo pistácie na ozdobu.

Postup: Rúru predhrejeme na 200 stupňov, plynová stupeň 3. Vajíčka rozdelíme na žĺtky a bielky, bielky vyšľaháme so 4 polievkovými lyžicami studenej vody a 200 g cukru na tuhý sneh. Do snehu vareškou opatrne vmiešame žĺtky, potom múku, kakao, prášok do pečiva a zľahka všetko premiešame. Cesto vylejeme na vymastený plech a pečieme asi pätnásť minút. Dáme vychladnúť a hrnčekom vykrojíme štrnásť kruhov. Smotanu vyšľaháme so zvyšným cukrom, na koláči urobíme z vyšľahanej smotany hniezda, do každého vložíme sladké veľkonočné vajíčko. Posypeme nasekanými orechmi alebo pistáciami.

čas prípravy: 30 minút (bez pečenia)

Varená mäsová roláda

Potrebujeme: 200 g eidamského syra, 400 g bravčového pliecka, 400 g bravčového bôčika, 5 vajec, soľ, mleté čierne korenie, vegeta podľa chuti.

Postup: Syr postrúhame, pliecko a bôčik dva razy najemno pomelieme a dáme do misy. Pridáme soľ, vegetu, korenie a všetko dobre premiešame. Na stôl položíme dostatočne veľkú fóliu alobalu a na ňu navrstvíme mäsovú hmotu. Sformujeme ju do podlhovastého bochníka a dobre zabalíme. Vložíme do mikroténového vrecúška a dobre zaviažeme. Takto pripravenú roládu dáme do hrnca s vodou a varíme hodinu. Po uvarení necháme vychladnúť a rozbalenú roládu pokrájame na rezy. Podávame ako predjedlo.

Rolované rezne so šunkou

Potrebujeme: Tenké plátky hovädzieho, bravčového mäsa alebo z morčacích či kuracích pŕs (množstvo podľa počtu osôb), toľko plátkov šunky, koľko je rezňov, asi 70 g upražených a posekaných búrskych orieškov, 2 PL posekanej petržlenovej vňate, bazalky (aj sušenej), 2 strúčiky cesnaku, 100 až 200 g postrúhaného parmezánu (eidamu), 2 uvarené mrkvy, 3 - 4 PL kečupu, 1,5 dl červeného vína, 3 PL oleja, soľ, čierne mleté korenie a Podravka podľa chuti.

Postup: Rezne naklepeme a mierne posolíme. Opražené a posekané oriešky zmiešame s postrúhaným syrom, roztlačeným cesnakom, posekanou petržlenovou vňaťou a bazalkou, nadrobno pokrájanou mrkvou a korením. Na každý rezeň dáme plátok šunky, na to trochu pripravenej zmesi, zakrútime, uzavrieme špáradlami a na horúcom oleji opečieme zo všetkých strán dočervena. Opečené rolky vyberieme, do výpeku pridáme kečup, trochu horúcej vody, víno a Podravku. Omáčku necháme prevrieť a vložíme späť do nej opečené rolky. Spolu ešte podusíme domäkka, počas dusenia obrátime.

Smotanová polievka (veľkonočná)

Potrebujeme: 2 l vývaru z údeného mäsa, ˝ l smotany na šľahanie, vajcia podľa počtu osôb, 1 väčšia cibuľa, 1 PL hladkej múky, bobkový list, celé čierne korenie, uvarené zemiaky.

Postup: Do precedeného vývaru z údeného mäsa dáme variť cibuľu, bobkový list a celé čierne korenie. Keď je cibuľa uvarená, vyberieme ju, aj bobkový list a korenie. Do vývaru pomaly vlejeme smotanu, v ktorej sme rozhabarkovali lyžicu hladkej múky. Chvíľku povaríme. Podľa chuti pridáme ocot alebo šťavu z citróna. Ak treba, prisolíme. Nakoniec do polievky vlievame opatrne celé vajcia tak, aby pokiaľ možno ostali žĺtky celé. Polievku podávame so zemiakmi, ktoré sme uvarili osobitne.

Plnené veľkonočné jahňa

Potrebujeme: 1 predná časť jahňaťa (rebrá spolu s lopatkou), 200 g pečienky, polovička jahňacích pľúc a srdce, 2 - 3 rožky (podľa veľkosti jahňaťa), 3 natvrdo uvarené vajcia, 2 - 3 surové vajcia, 1 viazanička petržlenovej vňate, tuk, cibuľa, soľ, korenie, mlieko, údená slanina.

Postup: Rožky zalejeme mliekom. Pľúcka a srdce uvaríme domäkka, na tuku speníme cibuľu, na ktorú dáme dusiť pečienku. Domäkka uvarené pľúcka a srdce z jahňaťa, udusenú pečienku zomelieme, pridáme nadrobno pokrájané uvarené vajcia, surové vajcia, vytlačené rožky, soľ, korenie, nadrobno posekanú petržlenovú vňať, dobre prepracujeme a naplníme do kapsy, ktorú sme opatrne urobili a trosku zvnútra v lopatkovej časti posolili. Naplnené zašpajdľujeme ihlicou, alebo zašijeme. Povrch ešte pretrieme soľou, dáme na pekáč, podlejeme vodou a obložíme plátkami slaniny. Prvých 20 minút pečieme v dobre vyhriatej rúre a potom prepneme na slabšie. Keď je jahňa mäkké, znova zvýšime teplotu, aby sme dostali peknú kôrku. Občas polievame výpekom, alebo mäsovým vývarom. Podávame teplé so zemiakovou kašou, vhodným kompótom, uhorkou a pod. Studené s chlebom, cviklou, kyslou uhorkou alebo smotanovým chrenom.

Veľkonočná plnka v lístkovom ceste

Potrebujeme: 1 balíček lístkového cesta, 300 g vareného alebo pečeného mäsa (bravčové, hovädzie alebo kuracie), 100 g údeného mäsa alebo prerastenej slaninky, 100 g strúhaného syra, 2 - 3 varené mrkvy (môže byť aj sterilizovaný alebo mrazený hrášok), trochu posekanej petržlenovej vňate alebo pažítky, 5 vajec, 5 žemlí alebo 6 rožkov, asi 2 dl mlieka, 2 cibule, 1 strúčik cesnaku, po štipke majoránu, čierneho mletého korenia, rasce, soľ a vegeta podľa chuti.

Postup: Žemle alebo rožky pokrájame, polejeme mliekom, aby dobre navlhli, pridáme mäso pomleté aj s údeninou, zeleninou, cibuľou a cesnakom, vajcia - z jedného odoberieme žĺtok na potretie cesta - vňať, koreniny. Pri solení myslíme na to, že aj vegeta je slaná. Dobre vymiešame, ak treba, zahustíme strúhankou a ešte lepšie hrsťou pomletých ovsených vločiek a dáme aspoň na hodinu do chladu. Na pomúčenej doske rozvaľkáme lístkové cesto a prekrojíme na 2 širšie obdĺžniky. Každý z oboch strán po dĺžke nakrojíme na rovnaké šikmé pásiky smerom dolu. Vychladnutú plnku rozdelíme na 2 časti, urobíme 2 valčeky, každý dáme do stredu rozvaľkaného cesta a nakrojené pásy zvrchu úhľadne prepletieme. Nakoniec potrieme žĺtkom rozšľahaným s troškou mlieka (ak máme dosť vajec, tak len žĺtkami), posypeme rascou a upečieme dozlatista. Najprv v horúcej rúre, potom pečieme pomalšie, aby sa plnka dobre prepiekla. Samotnú plnku môžeme aj predpiecť na plechu.

Tradičný veľkonočný pletenec

Potrebujeme: 500 g polohrubej múky, 50 g čerstvého droždia, 150 g (nie viac) kryštálového cukru, 150 g tuku, 3 vajcia a 3 žĺtky, Ľ pohára vlažného mlieka a ˝ pohára hustej (vlažnej) smotany, 3 PL hrozienok, ˝ dl rumu, štipka soli. Na ozdobenie: hrsť nastrúhaných mandlí alebo vlašských orechov a 1 PL práškového cukru

Postup: Hrozienka opláchneme, zalejeme rumom a necháme ich v miske nasiaknuť. Všetky potrebné suroviny aspoň dve hodiny pred prípravou vyberieme z chladničky či zo špajzy do teplej miestnosti. Do hrnčeka zarobíme z droždia, cukru, múky a vlažného mlieka kvások, ktorý dáme prikrytý kysnúť na teplé miesto. Vajcia, žĺtky a zvyšný cukor vyšľaháme spolu so smotanou. Múku preosejeme do misy, pridáme soľ, vykysnutý kvások, vajcovo-smotanovú zmes a hrozienka nasiaknuté rumom. Zo všetkého vymiesime hladké cesto a postupne doň zapracujeme rozpustený (ale nie horúci, iba vlažný) tuk. Cesto miesime ďalej dovtedy, kým nie je lesklé, hladké a prestane sa lepiť. Prikryjeme ho čistou utierkou a necháme kysnúť. Vykysnuté cesto dáme na pomúčenú dosku, rozdelíme na tri alebo päť častí. Z troch častí upletieme základný veniec a prenesieme ho na tukom vymastený plech. Z dvoch častí urobíme pletenec, ktorý dáme navrch. Veniec necháme ešte chvíľu podkysnúť. Pred pečením cesto dôkladne pomastíme alebo potrieme vyšľahaným žĺtkom a bohato posypeme strúhanými mandľami alebo orechmi premiešanými s cukrom. Veniec pečieme vo vyhriatej rúre 40 - 50 minút. Upečený veniec vyklopíme na dosku a prikrytý utierkou necháme vychladnúť. Ešte vlažný zľahka potrieme tukom a upravíme na sviatočný stôl s kraslicami. Dobrá rada: Z cesta môžeme upiecť aj malé pletenky s vajcom, alebo upliesť dva menšie pletence a piecť ich vo vymastených a múkou vysypaných bábovkových formách.

Žltá hrudka

Potrebujeme: 1 l mlieka, 10 - 12 surových vajíčok

Postup: Do väčšieho hrnca dáme variť mlieko a po zovretí pridáme vajíčka a dobre v hrnci rozšľaháme. Zrazenú vajíčkovú masu potom vlejeme do väčšieho sita, alebo do čistej utierky, zviažeme (ako keď sa robí tvaroh) a necháme dobre odkvapkať.

Veľkonočný kotúč

Potrebujeme: Pekný kus bravčového alebo teľacieho stehna (asi 750 g), 100 g slaniny, 100 g šunky, 2 vajcia, 1 cibuľu, trošku oleja, 2 kyslé uhorky, soľ a mleté čierne korenie podľa chuti, štipku rasce, štipku vegety a lyžičku horčice.

Postup: Mäso rozkrojíme tak, aby vznikol úhľadný plát, natenko ho naklepeme, potrieme trošku olejom, horčicou, posolíme a pokoreníme. Na pripravené mäso poukladáme plátky šunky, na to rozotrieme praženicu, ktorú sme pripravili na troške oleja a cibuľke, posypeme rascou, štipkou vegety a nadrobno posekanými kyslými uhorkami. Naplnenú roládu skrútime, zaviažeme alebo zašijeme niťou a prudko zo všetkých strán najprv opečieme na rozpálenom tuku, aby z mäsa nevytiekla šťava. Potom za občasného podlievania horúcou vodou upečieme domäkka. Teplý kotúč podávame so zemiakmi, šalátom, ale môžeme podávať aj ako studenú misu.

Paska

Potrebujeme: 1 kg hladkej múky, 250 g masla, 50 g droždia, 200 g tvarohu, 2 vajcia, ˝ l mlieka, 4 žĺtky, 1 vanilkový cukor, citrónová kôra, troška soli.

Postup: Droždie s trochou cukru a dvoma lyžicami vlažného mlieka zmiešame na riedku kašičku - kvások. Keď kvások vzíde, pridáme k nemu do misy cukor, múku rozpustený tuk a mlieko, do ktorého sme vmiešali soľ a vajce. Vareškou vypracujeme cesto. Tretinu cesta odoberieme a vmiešame doň tvaroh. Obe časti necháme vykysnúť. Okrúhly plech vymastíme, naspodok položíme cesto bez tvarohu. Z cesta s tvarohom vyformujeme šúľok, ktorý uložíme do formy a celé prikryjeme zvyšným cestom. Potrieme vajcom a pečieme do zlatista.

Veľkonočný baránok

Potrebujeme: 500 g polohrubej múky, 50 g práškového cukru, 200 ml vlažného mlieka, 75 g rozpusteného masla, 1 vajce, 1 vanilkový cukor, 1 kávová lyžička soli, strúhaná citrónová kôra, 100 g hrozienok

Kvások: 40 g kvasníc, 50 ml vlažného mlieka, 1 kávová lyžička cukru. Na potretie: 1 vajce

Postup: Kvások: kvasnice zmiešame s lyžičkou cukru, mliekom a dáme vykysnúť. Cesto: múku, cukor, vanilkový cukor, soľ, vajce, mlieko, maslo, citrónovú kôru a vykysnutý kvások dáme do väčšej misky. Pridáme hrozienka a priemiesime. Povrch cesta posypeme múkou, zakryjeme utierkou a dáme kysnúť na teplé miesto podľa potreby 30 - 90 min. Z vykysnutej hmoty odoberieme ˝. Zo zvyšku cesta tvarujeme malé guľaté slimáky. Z odloženého cesta vyformujeme hlavu, ucho, nohy a chvost. Jednotlivé kúsky kladieme na vymastený plech tesne vedľa seba do podoby baránka. Nakoniec baránka potrieme vajíčkom, necháme na plechu ešte trochu podkysnúť a vložíme do vyhriatej rúry. Pečieme asi 40 min. pri teplote asi 180 - 200 oC.

Šunková roláda s vajcami

Potrebujeme: 200 g strojovej šunky, 6 trojuholníčkov mäkkého syra, 100 g masla, 1 červená paprika v oleji, 1 sladkokyslá uhorka, 1 dl kyslej smotany, soľ, 4 vajcia uvarené natvrdo.

Postup: Plátky šunky rozložíme na alobal, aby sa mierne prekrývali. V miske vidličkou roztlačíme syr, vmiešame mäkké maslo, papriku pokrájanú na drobné kocky, uhorku postrúhanú na jemno, kyslú smotanu a všetko vymiešame na hladký krém. Ochutnáme a podľa potreby prisolíme. Plnku rozotrieme na šunkové plátky a do stredu uložíme vedľa seba 4 vajcia uvarené natvrdo. Pomocou alobalu pevne zrolujeme a dáme do chladničky na 12 hodín. Krájame ostrým nožom na plátky hrubé asi 1 cm. Podávame s chlebom alebo ako súčasť studených mís.

Veľkonočná torta so zajačikmi

Potrebujeme: 250 g karotky, 250 g mletých vlašských orechov, 4 vajíčka, 300 g práškového cukru, 2 polievkové lyžice rumu alebo vody, 1 - 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy, 25 g maizeny, ˝ čajovej lyžičky mletej škorice, na špičku noža mletých klinčekov a mletého muškátového oriešku, nastrúhanú šupku z polovice chemicky neošetreného pomaranča (možno vynechať), 75 g broskyňového džemu, ˝ bielka, 25 g nasekaných pistácií alebo orechov na ozdobu, zajačiky.

Postup: Mrkvu ošúpeme a nastrúhame. Žĺtky, sto gramov práškového cukru, dve polievkové lyžice rumu alebo vody v miske vyšľaháme elektrickým šľahačom dopenista. Zmiešame maizenu, mletú škoricu, klinčeky, muškátový oriešok, nastrúhanú šupku, mleté orechy, nastrúhanú mrkvu a vareškou primiešame k žĺtkam. Bielky šľaháme, pridáme sto gramov práškového cukru a došľaháme, až sú lesklé a husté. Primiešame do cesta, cesto vylejeme do vymastenej a múkou vysypanej tortovej formy s pružným okrajom. V horúcej rúre pečieme pri teplote 180 stupňov (plynová, stupeň 2) na druhej polohe mriežky odspodu približne 40 - 45 minút. Upečenú tortu vyklopíme a necháme vychladnúť. Džem dáme do malého hrnca, pridáme dve polievkové lyžice vody a na minime za stáleho miešania necháme prevrieť. Džemom pomocou štetca potrieme tortu a necháme zaschnúť. Do misky dáme sto gramov práškového cukru, ˝ vaječného bielka a jednu - dve polievkové lyžice vody. Vyšľaháme a polevu natrieme na celú tortu. Posypeme nasekanými pistáciami a ozdobíme veľkonočnými zajačikmi podľa vlastného výberu.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 001
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 208
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 220
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 044
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 007
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 454
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 174
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 044
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 007
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 454
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 174
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu