upečú. Štefan Kamenický z Levoče má však čistokrvné zajace, ktoré chová pre rôzne výstavy.
"Už dvadsaťjeden rokov chovám plnokrvné zajace. V roku 1987 som sa zúčastnil prvej výstavy, z ktorej som neodišiel s prázdnymi rukami. To mi dalo dostatočnú motiváciu, aby som sa na výstavu prihlásil opäť," konštatuje Š. Kamenický, ktorý sa ešte nevrátil z výstavy bez ocenenia. Zdôrazňujeme, že na výstavy a súťaže chodí najmenej štyrikrát do roka! Najvzácnejšími sú preňho poháre "Šampióna" v celoslovenskej súťaži, ktoré ma doma až tri. Toto ocenenie sa udeľuje za najkrajšieho zajaca istého druhu. Pán Štefan má doma len rasu zvanú Činčila veľká.
"Činčily chovám už dlhé roky. Kedysi som mal päť druhov, no nakoniec som zostal pri tomto plemene, ktoré mi prirástlo k srdcu. Momentálne je v klietkach okolo 60 zajačikov, čo je málo, lebo v minulosti ich bolo 120 až 130 kusov," približuje levočský dôchodca. Práce okolo týchto huňatých zvieratiek je dosť, najdôležitejšou je však udržovanie čistoty. Zajace potrebujú mať čisté klietky, aby ich srsť bola čo najkrajšia. Je to jedno z hodnotiacich kritérií, ktoré sa musia spĺňať. Samozrejme, nesmie sa zabúdať na každodenný kontakt. Zvieratá si tak navyknú na človeka a na výstavách nie sú bojazlivé.
"Chovanie výstavných zajacov je môj koníček a venujem mu veľa môjho voľného času i financií. Na každej výstave sa totiž platia rôzne poplatky, napríklad za klietku, za prevoz atď. Niekedy sa vyšplhajú až na niekoľko tisícok, záleží to od toho koľko kusov si prinesiem. Samozrejme, po každom víťazstve nasleduje oslava s ostatnými chovateľmi," uvádza Š. Kamenický. Veľkou pomocou mu nie je ani výhra, pretože nie je peňažná, ale vo forme víťazného pohára. Čo je zároveň i výhodou, pretože korupcia tu nemá uplatnenie. Ak by však šlo o finančnú odmenu, bolo by tomu možno inak.
Keďže je pán Kamenický silným súperom pozná ho takmer každý stálejší člen. "Po tých rokoch pravidelnej účasti sa poznám so širokým okruhom chovateľov. Výstavy sa stali pre nás miestom pravidelného stretávania sa," hovorí chovateľ. A ak sa pýtate čo sa stane so zajačikmi potom, odpoveď je jasná.
"Najlepšie kusy sa predajú priamo na výstave medzi členmi. Chovateľ si tak zabezpečí, aby medzi jeho zajacmi nedošlo k degenerácii. Ostatné čaká rovnaký osud ako tie, ktoré chová doma každý gazda," prezrádza Š. Kamenický, ktorý si i tento rok plánuje účasť na piatich súťažiach.
S prichádzajúcou jarou a veľkonočným obdobím pribudlo v klietkach pána Kamenického i zopár drobných zajačikov, ktoré si však na súperenie v súťaži budú musieť ešte chvíľu počkať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári