Toho spolu s ďalšou trojicou Slovákov v uplynulých dňoch ocenilo Predstavenstvo Družstevnej únie SR cenou Samuela Jurkoviča v oblasti poľnohospodárstva. A práve s ním sme sa pozhovárali nielen o cene, ale aj o súčasnom "družstevníčení" na Slovensku.
"V poľnohospodárstve som začínal ako 23-ročný mechanik a v 35.rokoch som sa stal predsedom družstva v Repašoch. Dvadsať rokov predsedujem tu v Bijacovciach. Cenu Samuela Jurkoviča vnímam, ako uznanie mojej práce. Táto cena však neodzrkadľuje novú myšlienku, ale má historické korene. Veď prvé družstvá vznikali pred 160-timi rokmi v Amerike, no neboli to družstvá chápané v zmysle bývalého režimu. Boli to tkáčske družstvá. Myšlienku družstiev, ako takých niekedy v tých časoch priniesol na Slovensko aj S. Jurkovič, ktorý ju aplikoval na pomery slovenského poľnohospodára. A tá myšlienka nie je zlá. Aj v súčasnosti sa uplatňuje, i keď býva dosť zaznávanou. U nás však po páde bývalého režimu boli družstvá chápané ako socialistický prežitok, ktorý bolo nutné zlikvidovať. Rozpustili sme poľnohospodárske družstvá a nastúpili cestu predvojnového stavu, kde súkromník obrába pár hektárov pôdy. Vo svete však prevláda veľkovýroba. Naším družstvám chýbala transformácia. Dotácie od štátu ich situáciu neporiešili. Agrovýroba sa dostala na okraj záujmu spoločnosti a je na ňom dodnes," zdôrazňuje M. Majdák.
Podľa jeho slov v súčasnej dobe Európska únia dotuje hektáre, takže je dôležité spolupracovať s vlastníkom pôdy a rozvíjať ju. "Momentálne čo sa u nás v poľnohospodárstve deje nie je trhom, ale tržnicou. Prečo si Poliaci dovolia predávať zemiaky po 4 koruny? Pretože im štát odpúšťa platenie do sociálnych poisťovní, čím ich nepriamo dotuje. Náš poľnohospodár si to však nemôže dovoliť. Je preto nutné zamyslieť sa aj nad koncepciou rozvoja poľnohospodárstva. Stavať na kvalitných výrobkoch. Na druhej strane slovenský poľnohospodár má čo závidieť svojím európskym kolegom. A preto všetkým, ktorí pracujú v poľnohospodárstve patrí veľká vďaka. Nebagatelizujme agrosektor a venujem mu viac pozornosti najmä v horských či podhorských regiónoch, akým je aj ten náš," dodáva na záver M. Majdák.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári