Kežmarskí študenti "bodovali" v súťaži o mlieku
Už 6. ročník súťaže o mlieku potvrdil kvality kežmarských žiakov. Krajskú súťaž pripravila Stredná poľnohospodárska škola (SPoŠ) Kežmarok spolu so Školským majetkom pri SpoŠ. Štyri disciplíny preverili vedomosti súťažiacich o mlieku, zručnosť pri dojení, súťažili aj v hodnotení kvality mlieka, degustovali päť druhov mlieka a mliečnych výrobkov a napokon ich čakali laboratórne skúšky na surovom kravskom mlieku. Hodnotiaca komisia ocenila dobrú teoretickú, ale i praktickú úroveň vedomostí a pri určovaní poradia súťažiacich mala ťažkú úlohu. V štrnásťčlennom súťažnom poli sa opakovane presadili študenti kežmarských poľnohospodárskych škôl (1. Z. Kovalčíková zo SpoŠ, 2. M. Benč z rovnakej školy a 3. K. Kosmáková z SO poľnohospodárskeho takisto v Kežmarku. Víťaznú trojicu Kežmarčanov doplnil ešte štvrtým miestom maturant kežmarskej SPoŠ P. Horoba).
Prví dvaja budú reprezentovať prešovský kraj i kežmarské poľnohospodárske školstvo začiatkom apríla v celoslovenskom kole v Lučenci. Kežmarčania dúfajú, že nadviažu na vlaňajší úspech svojho spolužiaka R. Nepraša, ktorý SPoŠ priviezol druhé miesto.
Jana MILOVÁ, Kežmarok
Svet fantázie výtvarníka Ľuboslava Paľa
Úryvok z knihy Jána Uličianskeho Podivuhodné príbehy siedmich morí uviedol detské publikum do sveta fantázie a rozprávky. No rozprávka, to nie je iba slovo. Rozprávka, to je aj obraz a farba. A práve nimi sa svetu prihovára ilustrátor už spomínanej knihy Ľuboslav Paľo. Ľuboslav Paľo, rodák z Vranova nad Topľou (1968), vyštudoval u prof. Dušana Kállaya na oddelení voľnej grafiky a knižnej ilustrácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
Už prvé práce mu priniesli úspech v podobe ocenení na domácej pôde i v zahraničí. Originálne ilustrácie knihy Jeana Giona Muž, ktorý sadil stromy boli ocenené na najväčšom európskom knižnom veľtrhu v talianskej Bologni. V roku 1998 získal za diplomovú prácu jednu z piatich hlavných cien v súťaži O najkrajšiu knihu Slovenska. Kniha Ema a Barón v meste autorskej dvojice M. Štefankovičová - Z. Predmerská ilustrovaná Ľ. Paľom získala v roku 2002 ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska a o dva roky neskôr sa stala Najkrajšou detskou knihou vydavateľstva Ikar.
Spolu s autorom Podivuhodných príbehov siedmich morí Jánom Uličianskym sa Ľ. Paľo stal laureátom ceny O najkrajšie knihy 2003 a stali sa Najkrajšou knihou leta. Kniha Erika Jakuba Grocha Tuláčik a Klára získala Diplom čestnej listiny IBBY 2004 za výtvarné spracovanie. Okrem už spomínaných ilustrácií sa s prácami Ľ. Paľa môžeme stretnúť aj v Rozprávkach a bájkach L. N. Tolstoj, Alžbete Bátoriovej P. Kováčika a T. Lengyelovej, V. Zamarovského Sinuhetovi. Ľuboslav Paľo však nie je iba grafik a ilustrátor, ale rovnako zanietene sa venuje i maľbe a kresbe. V súčasnosti pôsobí na katedre grafiky VŠVU v Bratislave.
Beseda s Ľuboslavom Paľom, ktorú pre mladé talenty pripravila Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, sa uskutočnila v rámci Cyklu stretnutí s významnými osobnosťami mesta a ktorý sa spája s oslavami 735. výročia prvej písomnej zmienky o Vranove. Stretnutie s Ľ. Paľom prebehlo v príjemnej atmosfére návratov do čias detstva a mladosti, v atmosfére túlania sa svetom farieb. Záver stretnutia sa už niesol v znamení autogramiády.
A fantázii sa ani v dnešnom modernom svete medze nekladú. Nám už len zostáva viera, že naše deti nikdy nezabudnú snívať a vždy nájdu odvahu predstaviť svoju šikovnosť tak, ako to pre návštevníkov knižnice pripravili deti súkromnej ZUŠ z triedy Dr. Márie Križalkovičovej, ktoré nám poskytli svoje práce na výstavu.
Bibiána DILIKOVÁ, Vranov nad Topľou
Čo nám dáva krídla?
Žijeme v pretechnizovanom svete, v ktorom sa každý niekam ponáhľa a množstvo povinností nám nedovolí sadnúť si ku knihe, preniesť sa aspoň na chvíľu do dávnej minulosti či nechať sa uniesť exotikou vzdialených krajín či romantikou kvalitných románov. Namiesto toho sadáme k počítačom, surfujeme po internete a nevieme sa odtrhnúť od počítačových hier...
Uznávam, že každý Európan musí byť vzdelaný a nemôže sa uplatniť bez počítačovej gramotnosti, ale nesmieme zabúdať ani na inú čitateľskú. Koľko kníh dnes v priemere prečítajú naše deti za rok? Koľko minút denne presedia pri počítači a koľko práve nad knihou? Ako vlastne vyzerajú detské knižnice v jednotlivých rodinách? Nuž, odpoveď na tieto otázky si musíme dať sami.
Asi je načase sa zamyslieť a nájsť cestu ako vrátiť naše deti k literatúre - práve o to sa pokúša aj tím pedagógov na základnej škole P. Horova v Michalovciach. S prváčikmi a tretiakmi prednedávnom navštívili knižnicu Gorazda Zvonického v Michalovciach, kde im pracovníčka veľmi emotívne porozprávala, ako to s knihami bolo kedysi ako ťažko sa deti k dobrej knihe dostávali a ako veľmi si ich vážili. V krátkosti im priblížila aj tvorbu slovenského rozprávkára Pavla Dobšinského, H.CH. Andersena či novodobého W. Disneyho. Deti počúvali s nadšením, kládli množstvo otázok a sľúbili, že do knižnice sa čoskoro vrátia...A práve o to šlo. Prebudiť v nich čitateľský záujem a najdôležitejšie je to u tých najmenších...Aby sa aj oni mohli vznášať na krídlach fantázie.
Valéria KMECOVÁ, Michalovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári