do súťaže zapojili zručné majsterky v zdobení vajíčok rôznou technikou, ale aj tie, ktoré sa tomuto koníčku venujú len krátko. Napokon, techník je veľa, ale tie tradičné pisanky, majú svoje pravidlá a remeslo ovláda čoraz menej žien. V kraji pod Duklou sa podľa tradície zdobia vajíčka zväčša voskovou technikou, ale aj vyškrabávaním ostrým predmetom, zvyčajne pilníkom. Tiež sa olepujú slamou, šúpolím, vlnou a inými prírodnými materiálmi, alebo zdobia takzvanou madeirovou technikou, teda vŕtaním dierok veľmi podobnými výšivkám. Nezriedka sú na vajíčkach vpísané aj veršíky a vari aj preto sa im hovorí pisanky.
"Pisanky boli a sú symbolom znovuzrodenia, nádeje a šťastia. Našim poslaním je zhromažďovať, ochraňovať a odborne spracovávať poklady našich predkov," povedal na otvorení výstavy riaditeľ SNM-MURK Miroslav Sopoliga. Mimochodom, tento rok svoje krehké dielka vystavovalo 32 súťažiacich. Čas veľkonočných sviatkov sa blíži a tak sa verejnosť môže prísť inšpirovať ako vyzdobiť sviatočný stôl. Vajíčka sú dokonca predajné. V kolekcii je 500 vzoriek zdobených tradičnou technikou, ale aj modernejším dekoratívnym spôsobom. Vari najväčšiu pozornosť si vyslúžili písané pštrosie vajcia.
Keďže ide o súťaž, udeľovali sa aj ceny. Porota to síce nemala ľahké, ale napokon ocenila tie najzaujímavejšie kraslice. Ceny si odniesli Božena Majurníková, Tatiana Čverčková, Mária Farkašová ml., Marianna Vachnová zo Svidníka. Tiež Emília Šelepcová zo Sniny, Mária Krajňáková a Anna Vojtaničová z Krásneho Brodu. Mimoriadnu cenu poroty si odniesla Svidníčanka Jana Mihaličová za odrôtované vajíčka a 86-ročná Anna Fecurová z Medzilaboriec. Výstava potrvá do 15. mája.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári