roku - Purim. Ten oslavujú vždy 14. Adara, ktorý tento rok vychádza na 25. marca.
Purim symbolizuje víťazstvo dobra nad zlom i ľudskosti nad zaslepenosťou a rasizmom. Biblická kniha Ester opisuje, ako sa židovské dievča prihovorilo u perzského kráľa, aby zabránil záhube, ktorú pripravoval pre Židov Haman. Haman bol prvým dvoranom a vydal príkaz, aby všetkých Židov v perzskej ríši vyhladili v deň určený lósom. Odvážna Ester sa však za svoj ľud prihovorila a napokon Hamana nastokli na kôl, ktorý pripravil pre strážcu, Žida Mordechaja.
Počas tohoto sviatku čítajú Židia dvakrát denne zvitok, ktorý je rovnako ako Tóra napísaný ručne na pergamene a je historickým opisom doby. Halacha (prikázanie, pozn.red.) prikazuje v tento deň každému Židovi obdarovať iného človeka. "V tento deň majú Židia darovať dvom ľuďom niečo, čo sa dá skonzumovať. Takisto sa posielajú dary chudobným, pričom Halacha hovorí o tom, že to nemusia byť Židia," upresňuje košický rabín Yosi Steiner (na snímke).
Halacha upravuje aj hostinu počas Purimu - Židia môžu vypiť viac ako obyčajne, "doslova majú vypiť toľko, aby nerozoznali Mordechaja od Hamana, teda dobro od zla. No Halacha vraví: vypi si a choď spať".
Na tento sviatok sa vždy tešia aj deti. Do synagógy si vtedy totiž môžu priniesť rapkáče a keď čítajúci vysloví Hamanovo meno, môžu vydávať ohlušujúci zvuk. Kto nemá rapkáče, dupe nohami alebo búcha rukami.
"Tento sviatok som mala ako dieťa veľmi rada. Vtedy sa u nás pieklo veľa koláčov, ktoré sa dali na taniere a nosili sa k susedom. Bolo to pre nás úžasné, pretože hoc sme boli chudobní, mohli sme aj my roznášať niečo iným," spomína, ako tento sviatok oslavovali kedysi Židia v Košiciach, Marta Györiová, predsedníčka občianskeho združenia Ester.
Aj tento rok budú v košickej synagóge oslavovať Purim, rabín sa chystá koláčmi obdarovať dvoch chudobných ľudí, ktorých si vyberie.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári