dokumentu Stratégia rozvoja cestovného ruchu v KSK. Tento dokument bol predložený v októbri 2003 na rokovanie zastupiteľstva KSK, no poslanci ho kvôli jeho nekvalitnému spracovaniu stiahli a už sa potom k nemu nikdy nevrátili. Podľa poslancov väčšinového klubu SMK-Smer-SDKÚ-ANO nebol koncepciou, ale len riešením niektorých oblastí a tém cestovného ruchu v KSK, ktorý navyše na žiadnej úrovni nebol konzultovaný s tými ľuďmi, ktorí mali čo povedať do oblasti jeho rozvoja. Splnomocnenecovi vlády pre decentralizáciu verejnej správy Viktorovi Nižňanskému a jeho štyrom kolegom Oľge Reptovej, Martinovi Valentovičovi, Jaroslavovi Klingovi, Marekovi Jakobymu a Elene Ondášovej tak bolo z prostriedkov rozpočtu KSK vyplatených dokopy 464 000 Sk. Kto a koľko dostal sme sa však na ÚKSK nedozvedeli, keďže to podľa ÚKSK nie je možné v zmysle zákona o ochrane osobných údajov.
Podľa hlavného kontrolóra KSK Vojtecha Farkaša bol v tomto prípade porušený Zákonník práce, zákon o verejnom obstarávaní a zákon o rozpočtových pravidlách, nakoľko pri používaní prostriedkov rozpočtu KSK v sume 464-tisíc korún nebola zachovaná maximálna hospodárnosť a efektívnosť ich použitia.
"Skutočnosť, že práca bola zadaná právnickej osobe prostredníctvom dohôd o vykonaní práce s fyzickými osobami poukazuje na to, že bol obídený zákon o verejnom obstarávaní. Podľa mzdových listov bolo v skutočnosti vyplatených na odmenách 464 000 Sk, čo je o 20 000 Sk viac, ako malo byť za dohodnutú prácu vyplatené na základe pôvodných dohôd o pracovnej činnosti. V niektorých z týchto dohôd je stanovená mesačná odmena, nie je však stanovený rozsah práce, za ktorú im má byť vyplatená. Vo všetkých dohodách o vykonaní práce, kde rozsah práce nie je vymedzený priamo pracovnou úlohou, je uvedený rozsah práce niekde len veľmi neurčito. Ďalej bol porušený zákon o rozpočtových pravidlách tým, že pri hospodárení s finančnými prostriedkami nezachovával maximálnu hospodárnosť, pretože dodatkami k dohodám o vykonaní práce za dohodnutú pracovnú úlohu dohodol zvýšenie dohodnutej odmeny o 100 000 Sk pri nezmenenom rozsahu a vecnom obsahu prác," tvrdí hlavný kontrolór.
Podľa člena komisie cestovného ruchu Jozefa Drábika (exSDĽ) bolo vyplatenie dohodnutej odmeny z rozpočtu KSK zbytočne vyhodenými peniazmi, za ktoré by mal niesť niekto zodpovednosť. "Už pred pol druha rokom som poukazoval na to, že sme neúčelne vynaložili peniaze, ale nikoho to netrápilo. ÚKSK urobil chybu, mal si nechať stratégiu vypracovať kompetentnými ľuďmi na TU v Košiciach a nie nejakou bratislavskou firmou. Hoci sa budeme zasadzovať o to, aby boli z toho vyvodené dôsledky, poznáte to. Niečo sa k tomu povie, ale aj tak sa nič nezmení a peniaze nám už nikto nevráti..."
Predseda komise cestovného ruchu Štefan Zachariáš (SMK) si myslí, že dohoda, na základe ktorej bola táto koncepcia u M.E.S.A. 10 objednaná, mala obsahovať klauzulu, čo v prípade, ak materiál nebude zastupiteľstvom schválený. To sa však nestalo, navyše aj dohodnutá odmena za neprijatý materiál sa mu zdala byť pomerne vysoká. "Ako poslanca ma mrzí a považujem to za dehonestáciu našej práce, ak sa nejaký materiál dá formálne na schválenie zastupiteľskému zboru, ale nezávisle od výsledku posúdenia poslancami ide všetko svojou dopredu narežírovanou cestou. Nehovoriac o tom, že pri zdôvodňovaní návrhu na stiahnutie materiálu z rokovania zastupiteľstva sme vyslovili konkrétne výhrady a nemám informácie o tom, že by tieto informácie s riešiteľmi niekto prerokoval a oni by materiál na základe požiadaviek poslancov hocijakým spôsobom prepracovali. Ak by materiál nebol z rokovania stiahnutý, pravdepodobne by poslaneckým zborom nebol schválený...," skonštatoval Š. Zachariáš a dodal, že podobný postup, ako použil ÚKSK v prípade spomínanej koncepcie, by sa už v budúcnosti nikdy nemal opakovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári