štátnymi dotáciami a skutočnými nákladmi na mestskú hromadnú dopravu. Bez týchto transferov mestu by sa ceny pre cestujúcich nedržali na nezmenenej hladine a DPMK by sa nevyhol ani obmedzovaniu spojov. Šaca brala príspevky ako nevyhnutnú pomoc mestu, aj keď to vôbec nebolo jej povinnosťou. Ako protislužbu mala výnimku, že nebola zaradená do druhého tarifného pásma.
S veľkou dávkou nespokojnosti prijali občania i poslanci rozhodnutie vedenia DPMK zrušiť výnimku od apríla tohoto roku, ktorý predložilo Košickému samosprávnemu kraju. Šaca by sa tak stala jedinou z 22 mestských častí, ktorej občania by za cestovanie MHD platili omnoho viac ako všetci ostatní Košičania. Vlani, keď do mestskej kasy darovali 25 miliónov, výnimka platila, teraz, keď do spoločného balíka z daní zo Šace pribudne viac než 140 miliónov, tak by o výhody mala prísť?
Tento krok znevýhodniť jednu mestskú časť považovali za diskriminujúci nielen obyvatelia Šace, ale kriticky sa k tomu vyjadril aj primátor mesta Zdenko Trebuľa. Svoj nesúhlas odôvodnil aj tým, že tam bývajú takí istí občania, ako v ktorejkoľvek mestskej časti, platia rovnaké dane, riadia sa rovnakými všeobecne záväznými nariadeniami a dostávajú rovnaké podielové dane na jedného obyvateľa. Preto by mali mať rovnaké podmienky. Od tohto roku financuje MHD výlučne mesto a DPMK prišiel s takouto iniciatívou.
"Našťastie sa zámer DPMK zaradiť Šacu do druhého tarifného pásma neuskutoční. Nehrozí teda, že od apríla bude pre nás zrušená výnimka. Stav zostáva nezmenený. Považujem to za ústretový krok mesta, ktoré sa dohodlo s DPMK o ponechaní výhod ako doteraz. Kompetencie zrušenia alebo udelenia výnimky prešli od začiatku marca z KSK na mesto. Čakáme už len na zakúpenie softvéru, aby si občania mohli zakúpiť čipové karty. Potešilo nás to," skonštatoval starosta Rudolf Reštei.
Výnimky nevyužívalo všetkých 5 000 občanov Šace. Maximálne 30 percent. Veľkú časť tvorili študenti, ktorí cestovali do škôl, donedávna do gymnázia, ale dodnes aj do SOU hutníckeho, a to z celého mesta. Mnoho ľudí pracuje v USSK, vysoká je aj nezamestnanosť. Podľa starostu výhody má cca 700-800 občanov, pretože nie každý cestuje za prácou do mesta. Aj keby sa zmenilo tarifné pásmo, DPMK by na tom určite nezarobil 25 miliónov korún ako vlani, keď dostal dotáciu od Šace, takže by na tom určite nezbohatol. Ešteže sa katastrofický scenár nenaplnil a v Košiciach naďalej budú platiť rovnaké podmienky pre všetkých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári