Jeníková (SDKÚ) poslala riaditeľom "svojich" vzdelávacích inštitúcií vyše 20,5 milióna korún na koncoročné odmeny. Podľa našich informácií sa najviac peňazí z tejto sumy v prepočte na jedného zamestnanca malo ujsť vedeniu bilingválneho gymnázia v Šaci (predtým tam ako učiteľka pôsobila aj H. Jeníková - pozn. red.), údajne aj ako "odškodné" za to, že sa škola musela presťahovať do Košíc. Neoficiálne sa hovorí o sumách dosahujúcich takmer 60 000 Sk na hlavu, ktoré mali byť vyplatené v novembri a decembri 2004. Výrazne menšie odmeny dostali radoví učitelia. Išlo o 10- až 12-tisíc, čo však aj v ich prípade bolo niekoľkonásobne viac ako rok predtým... Aj vďaka týmto dodatočným finančným zdrojom na odmeny stál uplynulý rok našich daňových poplatníkov namiesto pôvodných 12,8 až 15,2 milióna Sk. Prednostka KŠÚ nám však konkrétne sumy odmien odmietla prezradiť s odvolaním na zákon o ochrane osobných údajov. Dozvedeli sme sa len toľko, že priemerná výška odmien na každého zamestnanca v pôsobnosti KŠÚ predstavovala 12 500 Sk.
Poslankyňa NR SR za KDH Mária Sabolová uviedla pre náš denník, že aj podľa jej informácií mohli odmeny dosiahnuť pri niektorých ľuďoch až 60 000 Sk, no oficiálne to zatiaľ nemá potvrdené. Aj preto chce na práve prebiehajúcej schôdzi NR SR inteprelovať ministra školstva M. Fronca, či prednostka H. Jeníková postupovala pri vyplácaní odmien v súlade so zákonmi predpismi. "Chystám sa mu položiť aj túto otázku. Budú ma zaujímať aj všetky skutočnosti podľa mňa zbytočného sťahovania bilingválneho gymnázia zo Šace do Košíc. Nezdá sa mi vhodné ani to, že študenti počas vyučovania sťahovali veci, brigádovali na svojej novej škole, to sa mi zdá byť značne nenáležité. Študenti sa predsa v škole majú učiť a nie brigádovať... Čudujem sa aj rodičom, ktorí pomáhali pri zveľadovaní nových priestorov."
Poslankyňa M. Sabolová nevie pochopiť, ako je možné, že iné školy v pôsobnosti KSK nemohli dať svojim zamestnacom kvôli nedostatku financií žiadne odmeny, ale "konkurenčný" KŠÚ s tým nemal žiadne problémy. Školský systém by podľa nej mal byť postavený na iných veciach, ako sú takéto "mimoriadne" odmeny. "Určite to nie je normálne. Pani prednostka ako štátna úradníčka by mala sama posúdiť, či sú objektívne dôvody na to, aby sa takýmto spôsobom využívali prostriedky zo štátneho rozpočtu. Ak naozaj boli istým ľuďom skutočne vyplatené také vysoké odmeny, ako sa hovorí, pani prednostka porušila aj určité pravidlá nakladania s finančnými prostriedkami."
Aj šéfke odboru školstva na KSK Márii Kokardovej sa už predtým dostali do uší informácie o tom, akým spôsobom KŠÚ koncom minulého nadeľoval odmeny. "Počula som o tom, že KŠÚ vyplácal veľké odmeny a dosť ma to prekvapilo. Na našom odbore sme dokopy štrnásti a staráme sa o 115 škôl. Na KŠÚ je vyše 40 zamestnancov a majú okolo 40 špeciálnych škôl a 2 bilingválne zariadenia a zopár pedagogicko-psychologických poradní. Aj z tohto porovnania si každý môže urobiť svoj názor o efektívnom využívaní finančných prostriedkov."
Väčšina zamestnancov škôl v pôsobnosti KSK uplynulý rok nedostala žiadne odmeny. Len niekoľko z nich, ktoré mali prebytok v hospodárení a splnili aj ďalšie prísne kritériá, uvidelo aj čosi na prilepšenie, maximálne to však bolo 2 000 Sk. Podľa Márie Kokardovej by u nich žiadna škola nemohla dostať plošne rovnakú odmenu, keďže to zaváňa socialistickým rovnostárstvom... Rovnako by u nich dopadlo aj to, keby riaditelia alebo ktokoľvek z vedenia škôl mali obdržať niekoľkodesaťtisícové odmeny. "Toto by sa u nás nikdy nestalo. Celé je to nesystémové riešenie zhora spôsobené nešťastne formulovaným zákonom. Z toho potom vznikajú situácie, že u nás sa snažíme o maximálnu efektivitu vo využívaní a rozdeľovaní financií a inde sa plošne rozdávajú odmeny...," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári