zimy sa smej a na hriadku smelo kapustu si sej.
Tento termín, ako sme zdôraznili už na Gregora, má údajne moc predznačiť vývoj celého jarného obdobia. Nie všetky jozefské pranostiky sú však jednoznačné. Posúďte sami, čo si už len navyberáme z tejto pranostiky: Na svätého Jozefa občas snehu a občas trávy plný vozík.
Skúsenosti deduškov však prisudzujú Jozefom veľkú moc. Oddávna sa vravieva: Svätému Jozefovi stačí bradou kývnuť a dolu vodou tak pošle zimu a ľadové kryhy. Dedinčania aj dnes dobre vedia, že najspoľahlivejším znamením príchodu jozefskej jari je typicky jarná pôvabná kombinácia, keď Jozef príde v sprievode kŕdľa bocianov, jar pevne sedí na tróne. Potom už platia aj ďalšie pranostiky. Napríklad: Svätý Jozef s tvárou milou, rozlúči sa so zimou zlou. Alebo: Na svätého Jozefa možno odložiť kožuchy. Dnešný oslávenec má vplyv aj na zjazdnosť ciest, keď vraj: Svätý Jozef cesty spevňuje a po nich oráčov do poľa vyháňa. Termín je pre štart roľníckych prác dôležitý a platí: Na svätého Jozefa musí zo dvora aj vdovicin pluh. Najsympatickejšia je pranostika, ktorá ubezpečuje: Mráz po svätom Jozefu môže uškodiť kvetu, nie však človeku. V tento deň možno pripomínať aj mnoho iných pranostík, tým, ktorí si radi zaveštia, možno ako základ poslúži táto: Pekný deň na svätého Jozefa zvestuje dobrý rok. Ak prší alebo sneží, bude mokro a neúroda.
V roku 2005 sú aktuálne aj dve pranostiky, ktoré definitívne posielajú do penzie dlhú vládu tmy, keď nám vravia: Príde svätý Jozef s pomocou, vyrovná nám deň s nocou. A ďalšia, ktorá konštatuje: Svätý Jozef zháša lampáše, lebo víťazstvo svetla je očividne už nezvratné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári