Košice - Priestory košického Domu Matice Slovenskej (MS) na Hlavnej 68 sa premenili na malú galériu slovenského ľudového umenia. Iba počas niekoľkých
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hodín od otvorenia ojedinelej výstavy, ktorá skončila včera, ju videlo viac ako 700 žiakov a študentov košických škôl. Ľudové kroje, výšivky či keramiku poskytli ZŠ Postupimská, Združená stredná škola odevná a textilná (ZSŠOaT)z Textilnej 1 a ďalšie inštitúcie.
"Z našej slovenskej izby sme priniesli tkané koberce, kraslice, staré žehličky a iné, vystupujú tu aj naši žiaci zo súboru Jahodníček, napríklad prváčikovia, dvojičky Dávid a Marcelka Žigovci," pochválil sa riaditeľ ZŠ Postupimská Ján Huba, mimochodom bratranec národného umelca Mikuláša Hubu. Vedenie ZSŠOaT prispelo k podujatiu nielen ľudovými krojmi, ale aj konkrétnou ukážkou ľudovej tvorby.
"Prezentujeme sa prácami našich študentov z odborov kroje a kostýmy i gobelinárske práce," povedala nám zástupkyňa riaditeľky školy Viera Kuncová. "Žiačky predvádzajú nielen kroje, ale aj menej známu techniku macramé. Chceme ukázať deťom, že naozaj platí porekadlo, že remeslo má zlaté dno."
Podľa riaditeľa Domu MS Františka Mrvu cieľom druhého ročníka výstavy bolo vzbudiť pocit národnej hrdosti na u mladej generácie. O tom, aké je to dôležité, svedčí i to, že deti nerozoznali Martina Rázusa od Milana Rastislava Štefánika a na otázku, po kom bola pomenovaná Moyzesova ulica, odpovedali - po Mojsejovcoch.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári