dieťatkom cvičí rehabilitačná sestra spolu s mamičkou, pričom sa takto liečia už deti od dvoch mesiacov.
"Ide o individuálnu terapiu, v Hubbartovom bazéne je matka s dieťaťom sama. Robíme ju ako jediné pracovisko na Slovensku, inde sa prevádza skupinová terapia. Tú však nemožno robiť s ohľadom na hygienický aspekt u tak malých detí," hovorí MUDr. Anna Molčanová z detského úseku Fyziatricko-rehabilitačného oddelenia FN L. Pasteura.
Ako však fyziatrička zdôrazňuje, "plávanie" je iba doplnková liečba reflexných cvičení, no má veľmi dobré výsledky. Táto liečebná procedúra posilňuje určité svalové partie a zároveň je pre dieťa i matku uvoľňujúca. Medzi dvojicou sa pri nej tiež posilňuje vzájomné puto. Niekedy mamičky v bazéne aj dojčia, keď detičky vyhladnú.
Treba zdôrazniť, že nejde o plavecké kurzy, pobyt v bazéne má dieťatku pomôcť prekonať nejaký zdravotný problém. Malými pacientmi sú deti s motorickým postihnutím alebo predčasne narodené. Obyčajne trpia nejakou centrálnou tonusovou alebo kordinačnou poruchou, prípadne neurologickým ochorením či ortopedickým problémom. O novú terapiu je veľký záujem, u rodičov má až nečakaný ohlas. Detičky po pobyte v bazéne totiž oveľa lepšie znášajú následné reflexné cvičenia, ktoré už nie sú také príjemné. Nie sú síce bolestivé, ale zato dosť nepohodlné.
"Už dvadsať rokov s úspechom uplatňujeme takzvanú Vojtovu metódu, pričom pracujeme s motoricky postihnutými deťmi rôznej intenzity. Základom reflexných cvičení stimulujúcich centrálny nervový systém je vyvolanie určitého pohybu dieťaťa polohou alebo tlakom na istú zónu," dozvedáme sa.
Vodoliečbu si vyžiadali samotní rodičia, pretože táto technika rozvíjania pohybovej aktivity detí sa vo svete bežne využíva. Na Slovensku sa realizujú skôr vodné kurzy, pri ktorých sa do vody dostávajú zdravé deti. Naproti tomu v nemocnici sa pracuje s rôzne postihnutými deťmi, pričom cvičenie usmerňuje skúsený rehabilitačný pracovník.
"Deti sa s vodou zoznamujú postupne. Spočiatku leží dieťatko iba na chrbátiku so zdvihnutým zadočkom. Aj keď zdanlivo dieťa nič nerobí, zapájajú sa pritom jeho brušné a chrbtové svaly, čím sa stimuluje pohyblivosť a koriguje správny svalový tonus. Až neskôr s dieťatkom hýbeme do strán, otočíme ho na bruško alebo ho potápame," vysvetľuje rehabilitačná sestra Gabriela Bucherová.
V priebehu jedného dňa môže v bazéne cvičiť nanajvýš šesť-sedem detí, pretože terapia trvá hodinu a po každej sa voda vypustí a bazén dôkladne očistí. Ako sme videli, voda má na detičky blahodarný vplyv. Trojmesačná Ela, s ktorou bola v bazéne jej mama Zuzana, sa s vodným živlom rýchlo skamarátila. Svoju druhú terapiu si s chuťou užívala a podľa rehabilitačnej sestry bolo zlepšenie jej pohyblivosti zreteľné.
"Dcérka prišla na svet o dva mesiace skôr. Cvičenie má stimulovať jej telesný vývoj tak, aby čo najskôr dobehla svojich rovesníkov. Sme tu iba druhýkrát, ale už je vidieť rozdiel. Kúpanie sa navyše malej veľmi páči," poznamenala mladá mamička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári