zodpovednosť a odstúpil z postu starostu, včera Zdenko Trebuľa svoju výzvu zopakoval z očí do očí na rokovaní mestskej rady. Ladislav Lumtzer SDKÚ) na výzvu nereagoval, odstúpiť nemieni.
Niektorých členov mestskej rady primátorova výzva prekvapila.
"Starosta Lumtzer nie je podriadený primátorovi, aby ho ten vyzýval na odstúpenie. Nechcem sa zastávať starostu, ale treba si uvedomiť, že kauza stále nie je došetrená orgánmi činnými v trestnom konaní, nie je jasné, či tie peniaze nebude musieť vrátiť firma, pričom starosta nie je odsúdený. Vyzýval vari primátor svojho predchodcu, aby odstúpil, keď prišiel na magistrát a videl tie nevýhodné zmluvy podpísané s Ekothermalom a bankami? Vtedy nikoho nevyzýval, aby prevzal zodpovednosť za dvojmiliardový dlh," komentoval výzvu starosta Jazera Ján Jakubčiak (NEKA), ktorý je presvedčený, že takéto veci na rokovanie mestskej rady nepatria.
"Furča v súčasnom stave nie je schopná plniť svoje povinnosti. Je momentálne v horšej situácii, ako bolo mesto v čase, keď malo najvyššiu dlhovú zaťaženosť. Z tejto situácie môžu vyplynúť ďalšie ekonomické a finančné problémy. Peniaze sú v ohrození, môže sa stať, že neskončia tam, kde by mali, môže byť ohrozené zabezpečenie výkonu štátnej správy, ktorý bol na mestskú časť prenesený," tvrdí primátor Zdenko Trebuľa (SMER), ktorý je presvedčený, že odstúpenie Lumtzera by pomohlo zbaviť mestskú časť traumy z pohľadu politického, ale hlavne z pohľadu mesta.
"Keď mu to chcel povedať ako chlap chlapovi, mal mu to povedať medzi štyrmi očami a nie najprv to povedať médiám, a potom ešte na mestskej rade. Zákon hovorí, že pokiaľ nie je starosta právoplatne odsúdený, môže svoju funkciu vykonávať. Odstúpenie či neodstúpenie je tak len otázkou morálky a vlastného úsudku," myslí si poslanec Peter Bajus (DS).
Členovia mestskej rady včera väčšinovým hlasovaním odobrili návrh starostu MČ Opátske Miloša Becu (KDH), aby bol mestskej časti Furča odobraný celý majetok mesta, ktorý mala doteraz v správe. Budovy, ktoré Furča nevyhnutne potrebuje na fungovanie pre občanov, jej mesto následne prenajme za symbolickú korunu. Odobratie majetku mesta zo správy Furče súvisí s ochranou majetku pred exekútorom, ktorý by síce nemohol siahnuť na samotný pozemok alebo budovy patriace mestu, ale mohol by siahnuť na zisk z prenájmu tohto majetku.
Bez ohľadu na súčasné problémy Furče by k odobratiu majetku došlo aj preto, že si mesto robí poriadok v zmluvách, ktorými sa po likvidácii národných výborov začiatkom 90. rokov zveroval majetok do správy mestských častí.
"Iný stav bol deklarovaný v zmluvách a iný bol v reálnom živote. O niektoré pozemky, ktoré boli zverené do správy mestskej časti, sa starala napríklad Správa mestskej zelene, čím mohli vznikať problémy vo vyúčtovaní nákladov na výkony," vysvetlila hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári