prispôsobujú študijné programy.
"Nedávno školu navštívili zástupcovia nemeckého Gertragu Ford, ktorí prejavili záujem o našich absolventov. Prekvapilo ich zdvorilé správanie žiakov, ako aj ich odborná spôsobilosť," vysvetľuje riaditeľ Stredného odborného učilišťa dopravného v Košiciach Ing. Jozef Eperješi.
"Počet pracovných príležitostí automobilových zameraní na Slovensku stále narastá. Automobilový priemysel u nás potrebuje do troch rokov obsadiť až 40-tisíc kvalifikovaných pracovných miest absolventmi uplatniteľnými v praxi," vysvetľuje riaditeľ Eperješi.
SOU dopravné ako jediné v kraji od budúceho roka otvára trojročný experimentálny odbor - autoopravár.
"Žiaci sa po prvom roku rozhodnú, ako sa budú profilovať. Či chcú odbor automechanik, autoklampiar, autolakovník alebo autoelektrikár. Po troch rokoch môžu zmaturovať v nadstavbovom dvojročnom maturitnom odbore - prijímací technik, predajca motorových vozidiel či cestná a mestská doprava," hovorí riaditeľ.
Rozvoj pilotnej školy by mal podporiť aj projekt modernizácie druháckych dielní na Jarmočnej ulici.
"Peniaze by sme mali dostať z fondov EÚ. Pripravujeme prostredie pre nainštalovanie najnovších autoservisných technológií, ktoré budú využívať aj študenti TU, či SPŠ dopravnej. Od septembra otvoríme aj štvorročné odbory mechanik - autoelektronik a komerčný pracovník v cestnej doprave," uzavrel J. Eperješi.
Na odbory SOU dopravného reaguje aj Technická univerzita v Košiciach.
"Máme tri fakulty, ktoré sú do tohto procesu zapojené. Ide o strojnícku, hutnícku a elektrotechnickú fakultu. Čoskoro nadobudne naša škola význam v súvislosti s rozhodnutím U. S. Steelu vyrábať automobilové plechy. Strojnícka fakulta bude zameraná na vývoj automatizovaných uzlov a tvárnenie plechov. Elektrofakulta zas na autoelektroniku. Pripravuje sa materiál, ktorý hovorí o štyroch centrách pre výskum v oblasti automobilového priemyslu a jedno bude na TU. Spolupracujeme so subdodávateľmi, či Gertragom Ford, ktorý so strojníckou fakultou pripravuje model výskumného pracoviska. Nepôjde o tri samostatné fakulty, ale vznikne automobilový inštitút, ktorý bude integrovať potenciál spomínaných fakúlt," uviedol rektor TU prof. Juraj Sinay.
Gertrag Ford prejavil záujem aj o žiakov SOU hutníckeho v Šaci.
"Ozval sa nám Gertrag Ford, ktorý minulý týždeň urobil pre našich žiakov prezentáciu. Už počas leta pôjdu niektorí na zaškolenie do Nemecka. Spoločnosť má záujem hlavne o odborníkov pre obrábačské CNC stroje. Do školy sme investovali 43 miliónov korún, ideme s dobou. V súvislosti s touto oblasťou ponúkame odbory mechatronika, mechanik strojov a zariadení, či kovoobrábač a strojár," vraví riaditeľ SOU hutníckeho v Košiciach - Šaci Ing. Jozef Šablatúra.
Strojnícka priemyslovka v Košiciach sa už taktiež prispôsobuje príchodu nových investorov.
"Dôsledne sledujeme vývoj, máme s jednotlivými firmami kontakty. Od septembra otvárame nový odbor Grafické systémy, teda kreslenie cez počítač uplatniteľné v tomto priemysle. Ďalší odbor Dopravné zariadenia je s tým úzko spojený, navyše v rámci našej jazykovej školy pripravujeme študentov na komunikáciu," povedala nám riaditeľka SPŠ strojníckej Ing. Edita Pitlaničová.
SPŠ dopravná má podľa jej riaditeľa Mikuláša Kissiho sťaženú pozíciu.
"Samozrejme, že máme takéto odbory, ako Prevádzka a údržba cestných vozidiel či Doprava. Problém je však v tom, že študentov učíme zastaranou technológiou. Ford sa skôr orientuje na absolvenstov strojníckych škôl. Na druhej strane je tu PSA Peugeot Citroen, ktorý v Trnave otvára v rámci tamojšej dopravnej priemyslovky výcvikové laboratórium. Budú vzdelávať aj našich učiteľov. Naučia sa moderné technológie, avšak študentom ich nebudú mať ako predviesť. Nie sú peniaze, preto budeme využívať aj pripravované druhácke dielne SOU dopravného," vysvetlil M. Kissi.
Všetko sa bude riadiť podľa potrieb trhu
Košice - Podľa vedúcej odboru školstva Košického samosprávneho kraja (KSK) Márie Kokardovej sa realizujú projekty v rámci automobilového priemyslu na SOU dopravnom, SPŠ strojníckej a SOU Aurela Stodolu.
"Združená škola textilná a odevná by mala šiť autopoťahy. KSK sa bude snažiť vytvárať satelity na ďalších školách v Spišskej Novej Vsi, Michalovciach a Rožňave," hovorí M. Kokardová a dodáva, že satelit je vysunuté pracovisko jednej z týchto škôl. "V budúcich rokoch sa bude všetko riadiť podľa potrieb trhu práce a budeme úzko spolupracovať s novými firmami, ktoré tu začnú vyrábať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári